Beynin Yapısı ve Dil Öğrenme

featured

Doğumda beynimizdeki beyaz madde yoğunluğu, dili anlamayı ve kullanmayı ne kadar kolay öğrendiğimizi etkileyebilir.

Doğa, beslenmenin yanı sıra, dil öğrenme yeteneğimizde de rol oynar.

Boston Üniversitesi’ndeki yeni araştırmalar, bebeklerin beyin yapısının yaşamın ilk yılında dil gelişimleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini buldu.

Çalışma, bebeklik döneminde beyin yapısının erken yaşamda dil öğrenme yeteneği ile nasıl ilişkili olduğunu belirlemek isteyen beş yıl boyunca düzinelerce yenidoğanı takip etti. Bu sonuçlar kesinlikle doğal faktörlerin söz konusu yeteneği etkilediğini gösterse de aynı zamanda teşvik edicidir.

Yetiştirme veya yetiştirme, bir çocuğun dil anlayışını ve kullanımını geliştirme yeteneği üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Çalışma için yazarlar, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanarak bebeklerin beyinlerinde beyaz cevher gelişimini izlemek için 40 aile ile birlikte çalıştılar. MRG kullanarak kaliteli verilerin yakalanması hastanın tamamen hareketsiz kalmasına dayandığından, bunun çekilmesi özellikle zordu, açıklıyorlar.

Çalışmanın baş yazarı  nörobilimci ve lisanslı konuşma patoloğu Jennifer Zuk,” çok eğlenceli bir süreçti ve aynı zamanda çok fazla sabır ve azim gerektiren bir süreçti ” diyor. “Dünyada bu yaklaşımı kullanan çok az araştırmacı var çünkü mrg’nin kendisi oldukça gürültülü bir arka plan içeriyor ve bebeklerin doğal olarak derin bir uykuda olması bu oldukça çılgın başarıyı gerçekleştirmede çok yardımcı oluyor.”

Bebeklerin çevreleri ve çevrelerindeki yetişkinler hakkındaki bilgileri özümseme ve işleme konusunda doğuştan gelen bir yakınlığa sahip olmaları aslında herhangi bir haber değildir. Bir bebek ile etkileşim herkes kendi yavrulamak diğer sesler, çığlıklar, gülücükler ve takmasına dil geliştirme ipuçları duyuyor.

Dr. Nadine Gaab

Ama aynı zamanda bebeklerle konuşmayı seviyoruz, böylece dili daha iyi anlamalarına yardımcı oluyoruz. Ekip, bir bebeğin öğrenme yeteneğinin ne kadarının doğuştan gelen özelliklerinden kaynaklandığını ve bunun ne kadarının yetişkinlerle yaşamlarında aldıkları uygulamaya bağlı olduğunu belirlemek istedi.

Yeni çalışma, beyindeki fonksiyonel yolların, bir çocuğun yaşamının ilk yılında dil öğrenme yeteneklerini oluşturmada büyük rol oynadığını bildirmektedir. Bu yollar, beyinde bir bağlayıcı görevi gören ve nöronların bulunduğu ve beynimizdeki gerçek ağır kaldırma işlemini gerçekleştiren gri madde alanlarını birbirine bağlayan doku olan beyaz madde ile temsil edilir. Ekip, özellikle nöronların görevleri yerine getirmek için birlikte çalışmasına izin veren unsur olduğu için beyaz madde ile ilgileniyordu. Herhangi bir becerinin uygulanması, onu destekleyen bağlantıların güçlendirilmesine yol açar, açıklarlar, beyaz maddenin beyin işlevselliğindeki önemini gösterirler.

Jennifer Zuk

Zuk,” Sıklıkla kullanılan yararlı bir metafor şudur: beyaz madde yolları ‘otoyollar’ ve gri madde alanları ‘varış noktalarıdır ” diyor.

Boston Çocuk Hastanesi’nden kıdemli yazar Nadine Gaab ile birlikte Zuk, beyaz beyin maddelerinin gelişimini kaydetmek için bebekleri olan 40 aile ile bir araya geldi. Kaydedilen verilerin kalitesini sağlamak için, bebeklerin MRI makinesine yerleştirmeden önce uykuda olduklarından emin olmak zorundaydılar — bu cihazlar oldukça gürültülü olabileceğinden oldukça zor bir işti. Bu, araştırmacıların zaman içindeki beyin yapısındaki değişiklikler ile çocukların yaşamlarının ilk birkaç yılı boyunca dilin gelişimi arasındaki ilişkiyi ilk kez izledikleri zamandır.

Özellikle çalıştıkları bir alan, dilin anlaşılmasından ve kullanılmasından sorumlu beynin iki bölgesini birbirine bağlayan bir beyaz madde şeridi olan kavisli fasiküldür. MRG makineleri, su moleküllerinin tek tek doku parçalarından davranışını ölçerek dokuların yoğunluğunu (bu durumda beyaz madde yollarının) belirleyebilir.

Bebeklerin beynine ilk baktıktan beş yıl sonra ekip, her çocuğun dil yeteneklerini değerlendirmek için ailelerle tekrar bir araya geldi. Kelime bilgisi, tek tek kelimelerdeki sesleri tanımlama veya tek tek seslerden kelimeler oluşturma yeteneklerini test ettiler.

Daha yüksek düzeyde beyaz madde organizasyonu ile doğan çocukların beş yıllık işarette daha iyi dil becerileri gösterdiklerini bildirerek, biyolojik faktörlerin dil becerilerinin gelişiminde önemli bir rol oynadığını öne sürüyorlar. Bununla birlikte, kendi başına, bu sonuçlar biyolojik faktörlerin beslenmeden tamamen ağır bastığını kanıtlamak için yeterli değildir. Onlar sadece beyin yapısının birisini daha büyük dil yeteneklerine yatkın hale getirebileceğinin bir göstergesidir. Bulguların bütünün değil, çok daha büyük bir görüntünün parçası olması amaçlanmıştır.

“Belki de bebeklik döneminde gözlemlediğimiz beyaz maddedeki bireysel farklılıklar, bir çocuğun genetiği ve çevresinin bir kombinasyonu ile şekillenebilir”diyor. “Ancak, hangi özel faktörlerin çocukları daha etkili beyaz madde organizasyonuna erken ayarlayabileceğini düşünmek ilgi çekicidir.”

Ekip, dil becerilerinin temeli bebeklik döneminde kurulmuş olsa bile, yetişme ve deneyimlerimizin bu doğal yatkınlığı oluşturmak için kritik öneme sahip olduğunu ve bir çocuğun sonuçlarında çok önemli bir rol oynadığını açıklıyor. Bununla birlikte, bulgulara bakılırsa, bir çocuğun hayatının ilk yılı, bu becerinin uzun vadede gelişmesini teşvik etmek için onları dile getirmek için çok iyi bir zamandır.

Gelişimsel Bilişsel Sinirbilim dergisinde “Bebeklik dönemindeki beyaz madde, anaokulundaki dil sonuçlarıyla prospektif olarak ilişkilidir” makalesi yayınlanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!