Meta, Facebook, İnstagram ve Whatsapp da neler oluyor/olacak?

featured

Meta, Facebook, İnstagram ve Whatsapp da neler oluyor?

Kehanet yorumlarımı içermektedir. 

Sistem çöküyor mu?

Bilgi hırsızlığı mı yapılıyor?

Reklam giderleri ile insanlar dolandırılıyor mu?

Meta’nın geleceği nedir?

Evrensel plan için de hangi rolleri üstleniyorlar?

Değişen dünya Sistemlerine katkıları var mı?

Tik Tok, Twitter ve diğer sosyal medya şirketleri karşısında durumu nedir?

Alış veriş siteleri ile sosyal medya sitelerin ilişkileri nasıl ilerleyecek?

Amazon,  gibi şirketlerin sosyal medya üzerine planları nelerdir?

Sosyal medya psikolojik, sosyolojik, kurumsal ve ekonomi tarafından sıkça incelenen bir konudur. Günümüz de ciddi bir haber değeri vardır. Sosyal medya sitelerini mistik ilim içinde masaya yatırmaya karar verdim.

Geçmişi etkiledi. Şimdiyi etkilemeye devam ediyor ve geleceğimizi ciddi bir şekilde etkileyecek.

Bilim kurgu filmlerinde sıkça karşımıza çıkan yapay zeka devrimi yaşanacak mı? Sanal gerçeklik fiziksel gerçekliğin önüne mi geçecek. İnsan evrimi yerini mekanik yönde ilerleyecek bu sorulara da değineceğiz.

2021 yılında başladı sosyal medyadaki sorunlar.

Sosyal medya ciddi bir güce kavuştu. Dünya sözde zenginleri artasında yerlerini aldılar. Sözde diyorum çünkü gerçek zenginlerin yanından bile geçemeyecekleri ve tamamen gerçek zenginlerin kontrolü altında olan bir durumları vardı.

Büyük balık küçük balığı yutar mottosunda da olduğu gibi sosyal medya kendisini büyütenlere karşı bir savunma oluşturmak istedi. Çünkü artık kendisi de büyük bir balık olmuştur. Halkın nabzını onlar tutuyor. Gençlerin üzerinde kontrol sağlıyor ekonomiye yön veriyordu. Tek başına bir yaşam alanı haline gelmişti. Bir maskeli bola gibi her şeyi yapabilirsin çünkü görünmüyorsun yasası işliyordu. Özgürlük her zaman en çok satan hayaldir.

Peki, gerçekten özgür müyüz?

Egemen güçlerin etkisi yok muydu? Modern kölelik yerini sanal özgürlüğüme bırakmıştı. Saray mensuplar dev şirketler, siyaset, gizli örgütle derin devletler kontrolü gerçekten sosyal medyaya vermişler miydi? Tabi ki hayır.

Zamanın en başından beri, artı ürünün üretilmesi ve bu artı ürünün üstündeki hâkimiyet kurma çabası devam eder. Ürünü üreten satan ve ürünün sahibi arasında bir hiyerarşik düzen vardır. Sosyal yapı, adalet sistemi, inanç sistemleri, psikoloji, tarih kısaca insanın sahip olduğu her türlü manevi değer bu kapitalist sistem üzerinde şekillenir.

Fiziksel bir gerçekliği olmayan bir yapı kapitalist sistemi değiştirebilir mi? Yoksa bu sistemi besler mi?

Ebetteki besler. Lakin ben büyüdüm artık ve ben kontrol ediyor um derse ora da dur derler.

Sosyal medya üzerine algı operasyonları başladı. Kısıtlamalar başladı. Kontrol eden değil kontrolde tutulması gereken tehlikeli bir unsur olarak görüldü. Sistem üzerine yapılan saldırı ve Meta’nın kendisini savunmaya çalışması sırasında sistem hata vermeye başladı.

Sürekli yeni güncellemeler ile birlikte hızla atılan adımlar karşılık bulamadı. Diğer sosyal medya devleri de tabi ki kendi stratejilerini oluşturdu. Meta artık yön veren değil sorunlu hatta hasta bir yapı haline geldi.

Özgürlük ideaları ile başladığı yolcukta insanların hiçte özgür olmadığını gösterdi. Küçük yatırımcının hayalleri suya duştu. Artık meta veren değil sürekli alan bir yapı haline geldi.

Destekçi değil köstek olmaya başladı. Şuan tekeli elinde bulundurduğu içinde aslında çöküş süreci çok fazla belli olmuyor. Lakin yakında meta aldığı darbeleri ne kadar karşılaya bilecek.

Youtube Yükseliyor!

Sosyal medya da video içerik ve video klipler konusunda en büyük içeriğe sahip Youtube kimlik değiştirecek.

Netflix gibi film ve dizi yayınları yapacak. TV kanalına dönüşecek. Farklı üyelik seviyeleri oluşturacak. Spotify gibi ayrı bir yapı oluşturacak. Tik Tok benzeri özelliğini geliştirecek. Udemy gibi, Zoom gibi özellikleri artıracak. Tek bir yapı altı da parça parça özellik sunmak yerine her biri kendi yazılımına sahip ayrı platforma sahip olacak. Tabi bunu yine tek bir kanal üzerinden yapacak.

Küçük işletme ya da bireysel reklam gelir meta gidi değil. O yüzden reklam politikasını değiştirecek ve daha çok kişiye ulaşacak. 2024 tarihine kadar teker teker açıklayacak ve hizmete sunacak. Youtube en çok gelişen ve büyüyen sosyal medya özelliğine sahip olacak.

Facebook tamamen işlevini ve özelliğini yitirecek. Gelişmelerin de değişimlerin hiç biri işe yaramayacak ve İnstagram’ın önünde engel olmaya başlayacak. İnstagram için gerekli olan Facebook sayfaları ve reklam yönetimi işlevsiz yapısı deniyle İnstagram’ın kendi Facebook dan ayrı kendi sistemi yapılacak.

Amazon ne yapacak?

Alışveriş siteleri sosyal medya yönetiminde daha çok söz sahibi olmak istiyor. Yeni oluşumlara girmek riskli çünkü zaten uzun süredir olan ve sürekli gelişen bir sisteme rakip olmak zor. Google+ buna çok güzel örnek. Lakin amazon korkmuyor farklı ne yapabilirim bunun üstünde duruyor. Sosyal medya üzerinden maddi gelir elde eden ve reklam verenler için sıkıntılı olan ve sıkıntılı olmaya devam eden facebook alan açacak. Farklı bir şey sistem yapmak yerine diğer sosyal medyalara benzeyen kullanımı aşırı kolay, reklam ücretleri düşük. İçeriğinde çok fazla özelliği olmayan kısa video içerik üreten bir sistem kuracak. Videolar üzerinde oynama, efekt verme, seslendirme gibi özellikleri ayrı bir programa ihtiyaç duymadan kendi içerisinde kullanıcılar yapılabilecek. Çok daha hızlı yüklenebilecek. sanat ve edebiyat üzerinde  yatırımları olacak. sanatçıların ve yazarın aynı zaman da sanatçılara ve yazarlara eserlerine ulaşmak için farklı bir uygulama üzerine çalışacaklar.

Özetle Kullanımı çok kolay, ucuz ve hızlı bir video içerik uygulaması sunacak.

Kripto paralar sosyal medyaya yön verecek.

Sosyal medyanın para birimi kripto haline gelecek. Dünya da kripto çok önemli yere gelirken, para alış verişleri çok büyük şirketlerde dahil sosyal medya üzerinden kriptolar üzerinden yürüyecek.

Alış veriş sitelerin yönettiği yeni sosyal medya uygulamaları daha özgür daha kolay kullanılabilen izi sürülemeyen birer banka gibi çalışmaya başlayacak. Facebook bu sistemin içinde kendine yer bulamadığı içinde başka bir darbeyi de buradan olacak. Ciddi güvenlik açıkları nedeniyle ve zamanında tüm kişiler bilgiler satıldığı ya da zaten ele geçirildiği için de bu güvenlik açığı kapatılamayacak.

Gmail bu işin için nerede?

Gmail gizli sistem. Dikkat çekmeyen gizli yönetici. Google emin adımlarla yoluna devam edecek. Yenilik olmayacak güvenlik üzerine yaptığı yatırımların karşılığını olacak. Yeni kurulacak sistemlere güvenlik ve alt yapı sağlayacak. Sesiz ve gizli yönetici konumdaki varlığını sürdürmeye devam edecek.

Elon Musk hata yaptı.

Sosyal medyayı yönetebileceğini düşünen kendisini aşırı zeki sanan Musk hata üstüne hata yaptı. Kripto üzerindeki ki gücünü kaybediyordu. Twitter itibarsızlaştırma çalışması da hiçbir işe yaramadı. Sosyal medya üzerinde önemli bir şey yapacak artık. Ne olursa olsun Twitter’ı alacak.  Twitter için geliştireceği yapay zeka ile de Teknoloji üretmeye devam edecek. Çok farklı bir yazılım geliyor.

Tik Tok yoluna devam ediyor. Farklı bir değişim ya da yenilik yok.

İnsan evrimi mekanikleşecek mi yapay zekanın yükselişini görecek miyiz?

Hayır. Bir araç bir alet olmaya devam edecek. İnsan nüfusu artarken az insan gücüne ihtiyaç duyulması nedeniyle. Nüfus planlamasına gidilecek. Lakin yapay zekanın insan ırkını yönetmesi gibi bir durum gerçekleşmeyecek.

Dünya da sosyal medya yasaları ne kadar etkin olacak?

Bazı halkı koruyan yasal düzenlemeleri dışında bir etkisi olmayacak.

Türkiye cumhuriyetinde  sosyal medya kanununun etkisi ne olacak?

İktidar için hiç iyi olmayacak. güven sorunları, oy kayıpları yaşanacak. Daha fazla ses çıkacak. yeni nesil için yaşam haklarına saldırı gibi algılanacak. büyük bir ihtimal uygulamaya seçim sonrası girecek ya da seçim süreci boyunca büyük yaptırımlar ya da korku unsuru olarak kullanılmayacak. Gündem değiştirmek için bu yasayı kullanma fikri de beklentileri karışılmayacak.

Sosyal medya üzerine yaptığım tüm yorumlar, duru görü üzerinedir. Birer ideadır. Gördüklerim şahsi yorumumdur. şuan için hiç bir gerçeklik ideası taşımamaktadır. Gelecek günler öngünlerimin doğru ve yanlışlığını gösterecek.

5
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!