Hamsa / Fatıma’nın Eli Anlamı

featured

Hamsa eli nedir?

Fatıma’nın Eli

Hamsa, Fatıma’nın Eli simgeleyen eski bir Orta Doğu muskasıdır. Tüm inançlarda koruyucu bir işarettir. Sahibine mutluluk, şans, sağlık ve iyi şans getirir.

Canan Demirel

Hamsa eli birçok isimle bilinir, hamsa, hamsa eli, hamesh, hamesh eli, khamsa ve chamsa. Aynı zamanda Musa ve Harun’un kız kardeşinin adını taşıyan Miriam’ın Eli olarak da adlandırılır. Bir hamsa elinin iki ana stili vardır. En popüler olanı iki simetrik baş parmaklı stilize hamsa eli, ancak simetrik olmayan ve gerçek eller gibi şekillendirilmiş hamsa elleri de vardır.

Her iki hamsa eli, parmaklar yukarı veya aşağı bakacak şekilde olabilir ve her ikisinin de sahibine mutluluk, huzur ve refah sunduğuna ve ayrıca nazardan korunma sağladığına inanılır. Kabala ve mistik Yahudiliğe olan ilginin artması hamsa kolyesini tekrar moda haline getirdi ve birçok sanatçı hamsa takıları, resimler, heykeller, duvar hamsaları ve muskalar dahil olmak üzere sanatlarının çeşitli alanlarında kullanıyor.

Hamsa Elinin Kökeni

Hamsa eli yüzyıllardır İslam ve Yahudilikte sembolik olmasına rağmen, Orta Doğu’daki arkeolojik kazılar, hamsanın bu dinlerden önce ve Fenikelilerden geldiğine ve eski bir Orta Doğu tanrıçası için koruyucu bir sembol olarak kullanıldığına dair kanıtlar sunmaktadır. Hamsa eli her zaman kötülük ve talihsizlikten koruma sağlayan bir kadın varlığıyla ilişkilendirilmiştir.

Hamsa El Sembololojisi

Fatıma’nın Eli Tılsımı

“Hamsa” veya “hamesh” kelimesi beş anlamına gelir. Hamsa elinde beş rakam vardır, ancak beş rakamının Yahudi ve İslami geleneklerde ek sembolik anlamı vardır. Beş (İbranice’de hamesh), Yahudiler için Tevrat’ın beş kitabını temsil eder. Aynı zamanda Tanrı’nın kutsal isimlerinden birini temsil eden İbrani alfabesinin beşinci harfi olan “Heh”i de sembolize eder. Sünniler için İslam’ın Beş Şartını ve Şiilere göre Ahl al-Kisa’yı (İslam peygamberi Muhammed, Ali, Fatıma Zehra, Hasan ve Hüseyin) temsil eder.

Yahudi dininde Yahudi hamsa eli aynı zamanda Tanrı’nın Elini de simgelemektedir. Birçok Yahudi, hamsa kolyesinin Musa ve Harun’un kız kardeşi Miriam’ın Eli’ni simgelediğine inanıyor. İslam inancında hamsa eli, Hz. Muhammed’in kızı Fatıma’nın Eli’ni sembolize eder.

Birçok Yahudi, hamsa elinin beş parmağının, sahibine Tanrı’yı ​​övmek için beş duyusunu kullanmasını hatırlattığına inanır. Hamsa ellerinde genellikle nazara karşı güçlü bir tılsım olan bir göz sembolü bulunur. Genellikle hamsa kolyesi olarak takılır ancak evlerde, anahtarlıklarda, diğer takılarda dekoratif bir unsur olarak bulunur ve bebek arabalarında bir muska olarak kullanılır. Nazarın bakışlarını engellemenin yanı sıra, sahibine mutluluk, şans, sağlık ve iyi şans getirir.

Ortadoğu’da Barış İçin Hamsalar

Son yıllarda Ortadoğu’da barış için aktivistler hamsa elini benimsedi. Hamsa eli sembolojisinin modern dinlerin çoğundan önce geldiğine inanıldığından, devam eden İsrail ihtilafına barışçıl bir çözümü aktif olarak destekleyenler, hamsa elini takmanın sadece Yahudilik ve İslam’ın benzerliklerini değil, aynı zamanda dinlerin kökenlerinin benzerliklerini de vurguladığını düşünüyor.

Hamsa sembolünün eski bir Orta Doğu dininden geldiğine inanılıyor ve bazı Yahudiler ve Müslümanlar hamsa’yı İsrail’de ve Orta Doğu’nun diğer bölgelerinde umut, barış ve refah için bir jest olarak kullanıyorlar.

Mudra Olarak Hamsa

Abhaya Mudra

Mudra, yoga, Budizm, Hinduizm ve Jainizm’de bulunan kutsal ve sembolik bir jesttir. En iyi bilinen mudralar, yoga ve meditasyon pratiği sırasında yaşamsal yaşam gücü enerjisinin akışını kanalize etmenin bir aracı olarak kullanılır. Terim Sanskritçe’den “mühür”, “işaret” veya “iyi niyet göstergesi” olarak çevrilir.

Hamsa Ganeşa Dövme

Hamsa Semblü, Abhaya mudra’ya benzer. Bu hareket, korkuyu dağıtmak ve cesareti geliştirmek için kullanılır, Sanskritçe “korkusuzluk” anlamına gelen abhaya adıyla vurgulanır. Abhaya mudra, güvenlik, koruma, barış ve güvence sembolüdür ve zorlu zamanlarda çağrılabilir. İsimler ya da ayrıntılı tasvirleri değişse de sembollerin anlamaları evrenseldir.

Hamsa Sembolü ya da Fatıma’nın eli Sembolünü çok seviyorum. Anadolu da el vermek deyimi vermek. Babaannemin adı da Fatıma. Bana Şifa eli veren beni yetiştiren bir Yörük kadınıydı. O yüzden bu sembolün anlamı benim için daha da özel. Dövme sever biri olarak, bence dövmesi de çok güzel duruyor. hem anmalı hem estetik, üstümüzde taşımak için harika. Bende Ganeşa Sembolü ile beraber dövmesini yaptırdım.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!