Kuṇḍalini yoga

featured

Enerji merkezlerini (çakralar), ana süptil kanalları (nadi) ve omurganın tabanındaki kıvrılmış yılan enerjisini (kundalini) gösteren bir Hint el yazmasında süptil bedenin çizimi. Yılan çizimin solunda tekrar gösterilmiştir.

Sanskritçe  kuṇḍalini “daire, çember” anlamına gelir. 12. yüzyıl Rajatarangini vakayinamesinde (I.2) “yılan” (“sarmal”, “bukleler oluşturan” anlamında) bir isim olarak geçer. “Kase, su kabı” anlamına gelen bir isim olan Kuṇḍa, Mahabharata 1.4828’de bir Naga adı olarak bulunur. Sanskritçe kadınsı isim kuṇḍalī “halka, bilezik, bobin (bir ipten sarılma)” anlamına gelir ve Tantrizm’de 11. yüzyılın başlarında, Śaradatilaka’da “yılan benzeri” bir Shakti’nin adıdır.

20. yüzyılda bu geleneğe özgü teknik bir terimden sonra “Kundalini yoga” olarak bilinen şey, aslında Bhakti Yoga (bağlılık ve ilahi), Raja Yoga (meditasyon) ve Shakti Yoga’nın (güç ifadesi) bir sentezidir.

Bununla birlikte, haṭha yoga tekniklerini (bandha, pranayama ve asana gibi), Patañjali’nin kriya yogasını (öz disiplin, kendi kendine çalışma, Tanrı’ya bağlılık, dhyāna ve samādhi’den oluşur), tantrik görselleştirme ve laya meditasyon tekniklerini içerebilir. Yoga (samsketas olarak bilinir).

Laya, ya yoga teknikleri ya da (Rāja yoga gibi) bireyin kozmik olana “soğurulması” etkisi anlamına gelebilir. Sanskritçe (“çözülme”, ​​”yok olma” veya “emilme” anlamına gelen) teriminden gelen Laya yoga, hemen hemen her zaman Yoga-Tattva-Upanishad, Varaha Upanishad, Goraksha gibi diğer Yogalar bağlamında tanımlanır.

Paddhati, Amaraugha Prabodha ve Dattatreya Yoga Shastra; Geleneksel yoga okulları arasındaki kesin ayrımlar, uzun bir bağdaştırıcılık tarihi nedeniyle genellikle belirsizdir, bu nedenle Kundalini hakkındaki en eski kaynakların çoğu, Hatha Yoga Pradipika ve Shiva Samhita dahil olmak üzere tantrik ve haṭha geleneklerinin kılavuzlarından gelir. Shiva Samhita, nitelikli yogiyi kundalini uyanışını elde etmek için ‘dört yoga’yı uygulamak olarak tanımlarken, daha küçük öğrenciler yalnızca bir tekniğe başvurabilir: “Mantra Yoga ve Hatha Yoga.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!