Ruhları çağırmak için talimatlar içeren Sihir Kitabı

featured

İngiliz büyüsünün ana kaynağı olarak kabul edilir. 16. yüzyıl

Folger Shakespeare Kütüphanesi MS Vb26, haklı olarak İngiliz büyüsünün ana kaynağı olarak kabul edilir. Vb26 sayfalarının çoğu 16. yüzyıl el yazmalarındandır. İlk 14 sayfa maalesef eksik. Varlıklarının ilk yüzyıllarında, Folger tarafından birbirine bağlanan iki bölüme ayrıldılar. Neden ayrıldılar bilinmiyor.

İlk kısım, ilk 14 sayfası eksik olan Vb26 (1)’in 205 sayfasıdır. 15. sayfada sahibinin notu vardır: RCS, 1822. Raphael olarak bilinen astrolog RC Smith, bu taslağı 1822’de aldı ve taslağı zaten ilk sayfalar olmadan aldığı ortaya çıktı.

Frederick Hockley, Ruhların Gücü Kitabı’nı yazarken kullandığı el yazmasının en azından ilk ve en büyük bölümünün sahibiydi. İkinci ek kısım Vb26 (2) 29 sayfalık bir metindir, ancak Hockley’nin elinde olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, Occult Spells adlı çalışması, metne aşina olduğunun açık belirtilerini taşımaktadır.

El yazması, 135. sayfada açıklamalı olan John Palmer’a atfedilmiştir. John Weston adı 143. sayfada görünmektedir, ancak daha sonra yazılmıştır.

Folger kütüphanesindeki el yazmasının açıklaması:

“Diyagramlar, sihirli halkalar, ruhların, meleklerin ve bir iblisin tasvirleri ve görüntüleri ile büyüler ve dualardan oluşan eklektik bir antoloji. Lemegeton (Goetia dahil), The Monk Bacon” (Roger Bacon) referansları ve Hıristiyan yapısı içindeki koleksiyon ile Solomon geleneğinden alınmıştır. Hırsızları tespit etmek ve yakalamak, hastalıkları iyileştirmek ve önlemek için çoklu büyüler içermektedir. Mezmurlar 43, 47, 51, 54, 67, 121, 138 ve 150’nin çevirilerini içerir (s. 25-26). “

Peri Kral Oberion

Bu el yazmasındaki son ruh grubu, Peri Kral Oberion da dahil olmak üzere, 15. yüzyıldan (iblisler olarak tanımlandıkları) bir dizi başka İngilizce metinde yer almaktadır. Ancak edebiyatta bir karakter olarak Oberion, en azından 13. yüzyıla kadar izlenebilir (bakınız Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası, Ben Johnson’ın Oberion’u, The Fay Prince).
The Book of Treasure Spirits’te David Rankin şöyle yazıyor: “Goetic ruhların, eski tanrıların, iblislerin ve perilerin efsunları, büyülü hazine avının zengin bir mirasıdır. Burada ilk kez (uzun süredir görmezden gelinen 17. yüzyıl İngiliz Kütüphanesi Sloane MS 3824’ten) Kral IV. Edward’ın hazineleri bulmak, denizin derinliklerinden hazineler elde etmek için diğer ritüellerle birlikte gerçekleştirilen büyü yöntemleri yayınlandı. Hırsızı çalınanları geri vermeye zorlamanın yanı sıra. 109-110. sayfalardaki Ruhların Hazineleri Kitabı, Peri Kral ve Kraliçe ile yedi kız kardeşine atıfta bulunur.
Arthur Gauntlet’in büyü kitabı, kaynağı Vb26 el yazması olan Oberion’un büyüsünü de içerir. Oberion büyüsünü anlatan bir diğer eser ise Liber Lunae’dir (Sloane MS 3826).
El Yazması © Folger Shakespeare Kütüphanesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!