Uykuya dalarken aniden sıçrama olayı; Hypnic Jerk.

Hypnic Jerk, tam uykuya dalarken yüksek bir yerden düştüğümüzü hissederek olduğumuz yerden sıçrama durumu.

featured

Çoğumuzun nadiren veya belli aralıklarla yaşadığı bir olay olan Hypnic Jerk, tam uykuya dalarken yüksek bir yerden düştüğümüzü hissederek olduğumuz yerden sıçrama durumudur. Yaşadığımız bu his, öylesine gerçektir ki, çoğu zaman aniden uyanmamıza neden olur. Yaşadığımız bu hislere bilimsel çevrede “Hypnagogic Myoclonic Twitch” (Uyutucu Miyoklonik Seğirme) ya da kısa adıyla “Hypnic Jerk” (Uyku Sırası Ani Sıçraması) denir. Bu durumun nedeni beynin rüya öncesi gevşemeye karşı tepkisi veya kişinin içinde bulunduğu çevresel şartlarla açıklanır.

 

 

Bazen bu durumların yaşanması beynin gevşeme sırasında verdiği yanlış bir sinyaldir ve şöyle gerçekleşir. Uykuya daldığımızda kaslarımız gevşer, nefes alış hızımız ve vücut sıcaklığımız düşer. Vücut uyku moduna girip, gevşemeye başlar. İşte tam bu gevşeme anında beyin kontrolünü bir anlığına yitirir ve o an hatalı bir algılamayla vücudun düştüğünü zannederek, düşmeye karşı vücuda tepki sinyali verir. Bu sinyali alan vücut alarm durumuna geçer ve düşmemeye karşı bir hareket gerçekleştirir. İşte o an bizim düştüğümüzü zannedip, irkildiğimiz ve uyandığımız andır.

 

 

Amerikan Uyku Tıbbi Akademisi ve Mayo Klinik tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre ise, insanların %70’inden fazlası bu hisleri rüya öncesinde yaşar. Bu araştırmaya göre yaşanılan bu hisler ile kişinin yaşantısı arasında sıkı bir bağ vardır. Buna göre yoğun bir iş yaşamı olan, az uyuyan, aşırı kafein tüketen, stres ve kaygı seviyesi yüksek ve yatakları rahatsız olan kişiler arasında uykuda düşme ve sıçrama hissini yaşamak daha yaygındır.

 

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!