Varlığın Özü Pentagram Sembolü

featured

Varlığın Özü Pentagram Sembolü nedir?

Pentagram

Sembollerin sembolü Pentagram, koruyucudur ve negatif enerjiyi uzakta tutar, dişil ve eril güçlerin kutsal ifadesidir. Evrene oluşturan maddeleri ve onların unsurlarını temsil eder., bereket verici, yol gösterici ve dengeleyicidir. Üst aklı, yaşamın özünü, gizemli alemleri, dengeyi anlatır.

Sayfalarca anlat anlat bitmez bir konu. Hani bir yerden başlayalım.

Pentagram daire içindeki 5 köşeli yıldız sembolüne verilen isimdir. Majikal bir sembol olarak kullanılmasının nedeni, 4 element toprak, hava, ateş ve su ile bunları birleştiren ana gücü (ether/aether) betimlemesi dolayısıyladır. Bir köşesinin yukarıda kalacak şekilde çizilmesi, bu tamamlayıcı anlayışa tekabül eder. Pentacleda; çember içindeki yıldız motifi (kozmik yumurta) insan ve evren, mikro kozmos ve makro kozmos bütünlüğünün metaforudur.

Kadim Toplumlarda Pentagramın Önemi

Elma & Pentagram

Elmayla ilişkilendirilen bir diğer pagan betimlemede, tanrıça için kutsal sayılan elma yani bilgelik ağacının içindeki sırlardan biridir. Ceremonial çalışmalarda kullanılmasının dışında da en önemli özelliği çoğu popüler bilginin aksine pek az kişinin bildiği şekilde 5 köşeli yıldız sembolünün tıpkı güneş ve ayda olduğu gibi İştar (batı diline star) ve Venüs ile alakalı olarak Ana Tanrıça’yı temsil etmesidir. 4 element + quinta essentia (öz)  tamamlayıcıdır ve tanrıçanın kadim yaşam veren gücüne işaret eder, simya uygulamalarında da sembolizm bu yöndedir.

Star of Solomon

Sembol, folklorik gelenekte Anadoluda nazar boncuğunun sahip olduğu özellik gibi koruyucu ve negatif enerjiyi uzakta tutma anlamını taşır. İbrani geleneğinde ahdi atikin ilk beş kitabını torah- temsil eder ve ceremonial uygulayıcılarca Star of Solomon olarak da tanınır. Yanlış olarak 6 köşeli yıldızla, hexagramla karıştırılır. Druidler de Tanrıçanın kutsal sembolü sayılmıştır. Hristiyanlık döneminde de aynı koruma amacıyla kullanılmaya devam etmiş ve engizisyon dönemine kadar kiliselerin süslemelerinde motif olarak kullanılmıştır. Engizisyonla birlikte sembolün anlamı büyük değişime uğramıştır ancak hermetik gelenekte, rönesans ve tarot simgeciliğinde, masonlukta, simya çalışmalarında ve pek çok ezoterik topluluk tarafından da kullanılmıştır ve daha ayrıntılı bir incelemenin konusu olacak kadar kapsamlı, derin etüt edilmesi gereken bir semboldür.

Pentagramın ters kullanımı, bazı geleneklerce üst derece inisiyasyonu belirtir ve pozitif anlam taşır. Neo-platoncu düalist görüşü temsilen pagan inancın monist yaklaşımının dışında da kullanılabilir.

Çember Oluşturma

Pentacle, üzerine pentagram sembolü çizilmiş bir disktir ve uygulayıcılar tarafından toprak elementini ya da tanrıça ve tanrı formunu, makro ve mikro kozmos uyumunu temsilen kullanılan bir gereçtir.

Geleneksel olarak, 4 element ve elemental çalışmalardaki ritüel yapısı çeşitli şekillerde ele alınır ve kullanılacak gereçler vs. gibi konular ayrıntılı olarak işlenir. Çember oluşturma (casting a circle) sürecinin bir parçası olarak, ritüel çalışmalarında önemli birer öğedirler.

Bana göre pentagram sıcaklık, huşu ve neşe duygularına ilham veriyor. Yaşamı, gizemi ve dengeyi temsil eder. Pentagram sembolü nedir ve gerçekten ilettiği mesaj nedir?

Pentagram ve Beş Element 

Beş köşeli bir yıldız olarak, pentagram her ögeyi noktalarından biriyle temsil eder. Birçok insan Hava, Ateş, Su ve Toprak elementlerini duymuştur. O halde “beşinci element” nedir?

Beş Element

En çok ortak kabul gören beşinci element; “Ruh’. Pek çok araştırmacı ise Ruh’un kesinlikle bir unsur olmadığını iddia ederler. Beçinci element akıldır, tüm elementlerin birleşimi ise ruhu temsil görüşü de yaygındır. Peki, 4 temel unsur aynı zamanda maddi alemde de bulunuyorsa, ruh gibi bir süptil yapı bu elementlerden meydana gelebilir mi?

Ezoterizm ya da mistik konuları araştıran ilgi duyan kişilerin ilk temelde anlamaları gereken konu işte tam da burasıdır. Manevi alemdeki her şeyin yansıması maddi alemde bulunur. Ateş dediğimiz zaman sadece alevi, toprak dediğimiz zaman yer yüzünü kapsayan kara parçasına ait her şey olarak görmeyeceğiz. Evet manevi (süptil) alem de toprak elementinin ihtiva ettiği mananın, fizik planda yansıması yeryüzünün kendisini oluşturur. Bu duruma şu şekilde de bakabilirsiniz.

Hayal etmeden gerçeği yaratamazsınız. İlahi kudretin hayali manevi alem, onun oluşması Fiziki alem. Pentagram yani beş köşeli yıldız Spritüal olan her şeyin bir özetini kapsayan semboldür. Kadim bilgilerin temel başlıklarını içinde gizleyen eşsiz bir ifade biçimidir aslında.

Her bir parça bir araya gelip başka bir ögeyi oluşturur bu sebeple üstün olan akıl ya da ruhtur mantığına gidebiliriz. Lakin bu doğru olan anlamdan bizi uzaklaştırır. Bununla birlikte, beş ögenin tümü gerekli ve benzersizdir yaklaşımı yorumu üstünde kalmalıyız.

Pentagramı oluşturan unsurlara kısaca bir göz atalım.

Lusifer-Işığı Getiren

Hava düşünce ile ilişkilidir. Düşünceler, saçlarımızdan hafif bir esinti akması gibi zihnimize girip çıkar. Düşünceler eylemlerin başlangıcıdır, aynı şekilde yeni şeylerin başlangıcını temsil eder ve Hava elementi şafakla ilişkilendirilir. Lusifer, ışığı getiren, melek arketipinin önemi de bura da başlar. Lusifer şafak zamanı ile ilişkilidir. Daha sonra tüm melekeler şafak vakti ile ilişkilendirilmiş ve hava elementi melekleri temsil etmeye başlamıştır. Buradaki en ironik olan ise, lusifer artık bir melek değil şeytan olarak algılanmaya başlanmış ve şafağın ve ışığın temsilcisi değil gecenin temsilcisi haline getirilmiştir.  Ayrıca, Hava, Doğu yönü ile ilgilidir. Doğu, güneşin doğduğu ve güne başladığı yerdir.

Ateş, eylemle ilişkilidir. Bizi sıcak tutmanın yanı sıra harekete geçiren kıvılcımdır. Fiziksel düzlemde sonuç üreten irademizi motive eder. Ateş aynı zamanda Güney yönü ile de ilişkilidir.

Su, içimizden akan duygularla ilişkilidir. Her düşünce bir duygu yaratır. Çok sevdiğimiz bir yemeği hatırlarız, bu bir düşüncedir ve içimizdeki o yemeği belki sevdiğimiz bir kimse ile de yediğimizi hatırlarız ve içimizi o sıcak his kaplar. Her bir düşünce mutlaka bir duygu oluşturur. Su, Styx Nehri’ni geçmek ve ölüler diyarına gitmekle ilişkili olan Batı ile ilişkilidir.

Dünya(Toprak), istikrarla ve diğer şeylerin temeli ile ilişkilidir. Dünya bizi istikrarlı tutar ve genellikle hayatta ihtiyaç duyduğumuz birçok sıradan şeyi temsil eder. Dünya, bedenlerimizin fizikselliğini ve üzerinde durduğumuz zemini temsil eder. Dünyanın yönü kuzeydir ve dağlar, kayalar, kristaller vb. ile temsil edilir.

Ruh, geri kalanını birbirine bağlayan eşsiz unsurdur. Bizi hayatta tutan ruhumuzdur. Diğer dördü olmadan hayatımız da olamaz. Nefes almak için havaya, bizi ısıtmak için ateşe ve içmek için suya ihtiyacımız var. Çevremizle etkileşime geçmek için bedenlerimizin (Dünya olarak temsil edilen) fizikselliğine ihtiyacımız var. Ama ruh olmadan gerçekten biz olamayız.

Ruh var olan her şeyin içinde bulunan özdür. Ruhun sadece canlı olarak nitelendirdiğimiz şeylerin bir parçası olarak görmek de hatadır. Asıl hata canlı ve cansız diye ayırdıklarımız da başlıyor aslında. Soruyu şöyle soralım. Bir kayanın ruhu var mıdır? Bir taşın ruhu ya da bir suyun var mıdır? Eğer Evrene ait her bir parçanın ruhu olduğun a inanıyorsan sen de bizdensin. Maddi alemin ötesinde bir manevi alem olduğuna inanlardan.

Kısaca Pentagram bizimle ilgili her şeyi temsil eder.

 

9
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!