Vedik ve Batı Astrolojisi Arasındaki Farklar

featured

Vedik ve Batı Astrolojisi Arasındaki Farklar

Astrolojiye meraklıysanız, şüphesiz doğum haritanızı araştırdınız, çeşitli uygulamalar indirdiniz ve belki de astrolojik uyumluluğunuzu baktınız. Ama Batı astrolojisinin tek astrolojik sistem olmadığını biliyor muydunuz?

Vedik astrolojinin tarihi.

Vedik astroloji veya Hindu astrolojisi için Sanskritçe kelime, basit bir şekilde “ışık/göksel beden” olarak çevrilebilir ve modalite ilk olarak eski bir Hint metni olan Rigveda’da ortaya çıkmış gibi görünüyor (bazıları M. Ö.10.000’den beri var olduğunu iddia etse de).

Moondance Vedik Astroloji’nin kurucusu ve yazarı” Vedik astroloji, içinde eski Hint kültürünün zengin manevi geleneklerini ve efsanelerini içeriyor ” diye açıklıyor . “Bugün bile, Hindistan’ın çoğunda, Jyotish kabul görmüş bir bilimdir ve birçokları için yaşam tarzlarının bir parçasıdır.”

İlk günlerinde, Vedik astroloji fedakarlıklar ve ritüeller için önemli tarihleri belirlemek için kullanıldı. Zamanla giderek kişiselleştirildi; insanlar kendi kaderlerini anlamak için gezegensel hareketlerini incelemeye başladılar.

McDonough, yoga ve Ayurveda da dahil olmak üzere diğer eski Hint uygulamalarıyla ilgilidir ve Batı astrolojisine benzer şekilde, “fiziksel, duygusal, ruhsal ve hatta parasal deneyimlerimizi daha iyi anlamak için bize bir rehber veya yol haritası sunar” diyor.

12 Vedik işaretler.

Tıpkı Batı astrolojisinde olduğu gibi, Vedik zodyak’ta 12 işaret vardır ve ilginç bir şekilde, işaretlerin özellikleri de hemen hemen aynıdır. Aradaki fark tarihlerde yatıyor.

Koç: Meşa (13 Nisan-14 Mayıs)

Boğa: Vrishaba (15 Mayıs-14 Haziran)

İkizler: Mithuna (15 Haziran-14 Temmuz)

Kanser: Karkata (15 Temmuz-14 Ağustos)

Leo: Simha (15 Ağustos-15 Eylül)

Başak: Kanya (16 Eylül-15 Ekim)

Terazi: Tula (16 Ekim-14 Kasım)

Akrep: Vrishchika (15 Kasım-14 Aralık)

Yay: Dhanus (15 Aralık-13 Ocak)

Oğlak: Makara (14 Ocak-11 Şubat)

Kova: Kumbha (12 Şubat-12 Mart)

Balık: Meena (13 Mart-12 Nisan)

Vedik ve Batı astrolojisi arasındaki farklar.

  1. Vedik astroloji farklı bir takvim kullanır.

Mcdonough’un açıkladığı gibi, Batı astrolojisi çizelgeleri “tropik takvime” (dünyanın çoğunun kullandığı) ve dört mevsime dayandırırken, Vedik astroloji çizelgeleri değişen, gözlemlenebilir takımyıldızlara bakan sidereal sistemi kullanılarak hesaplanır. (Batı astrolojisi aynı şekilde değişmez ve gezegenlerin sabit konumlarıyla çalışır.)

  1. Vedik astroloji, karma ve dharma’nızla daha fazla konuşur.

Mcdonough’a göre, bir başka ilginç ayrım, modern Batı astrolojisinin, Vedik astrolojinin kişinin bireysel karmasına dayandığı psikolojik yönelimli hale gelmesidir.

Vedik astroloji ayrıca kişisel dharma veya yaşam yolu hakkında fikir verme ve doğuştan gelen hediyelerimizi ve zorluklarımızı ortaya çıkarma eğilimindedir. “Ailemiz, arkadaşlarımız ve yaşam ortaklarımızla ilişkilerimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Bu temel anlayışa sahip olmak, stresi ve duygusal iniş ve çıkışlarımızı hafifletmeye ve rahatlatmaya gerçekten yardımcı oluyor” diyor.

  1. Vedik astrolojinin retrogradlara, güneş işaretlerine ve yükselen işaretlere farklı bir yaklaşımı vardır.

McDonough,” Batı astrolojisindeki tüm gezegenler kare, üçlü, sekstil veya muhalefet gibi aynı yönü paylaşıyor ” diyor. “Vedik astroloji özel yönleri kullanır—her gezegenin belirli bir yönü veya yönleri vardır.

Vedik astroloji ayrıca yükselen burcunuzu güneş burcunuzdan daha önemli olarak görür.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!