Bu yılki grip mevsimi neye benzeyecek?

featured

Bu yılki grip mevsimi neye benzeyecek?

Uzmanlar neden şiddetli olabileceğini paylaşıyor-bu da grip aşınızın her zamankinden daha önemli olduğu anlamına geliyor

Geçen sene grip neredeyse hiç olmadığı için bu sonbaharda grip aşınızı atlamayı düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Uzmanlar, geçen sezonun daha az vakasının aslında önümüzdeki grip mevsimini normalden daha kötü hale getirebileceğini söylüyor. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalıklar doktoru ve hastane epidemiyoloğu Clare Rock,” daha şiddetli bir grip mevsimi ile karşı karşıya kalabileceğimiz düşünülüyor çünkü geçen yıl çok fazla grip olmadık ” diyor. “Bu, popülasyonda olacak doğal bağışıklığın bir kısmının şimdi popülasyonda olmayacağı anlamına geliyor. Daha savunmasız insanlarımız olabilir.”

Rock ve diğer uzmanlar, 2021-2022 grip mevsiminin neye benzeyeceğini kesin olarak bilmek için henüz çok erken olduğunu söylüyor, çünkü diğer faktörler de devreye girecek: İnsanlar evde kalmak, sosyal mesafe ve maske takmak gibi COVID-19 önlemlerini almaya devam edecek mi? Grip aşısı ne kadar olacak ve dolaşımdaki virüslerle iyi bir eşleşme olacak mı? Ve etkisi nasıl olacak bakalım, tekrar okula dönmek çocuklar grip iletim var?

Austin’deki Texas Üniversitesi’nde epidemiyolog olan Lauren Ancel Meyers,” bu yılki grip mevsimi hakkında çok fazla belirsizlik var ” diyor. “Verilerin gelmeye başladığını görene kadar bu noktada bir şekilde ya da başka bir şekilde bahse girmezdim.”

Belirsizlik, sağlık uzmanlarının İnsanlara grip aşısı yaptırmaları için yalvarmalarını artırıyor, özellikle de hastane yatakları zaten daha bulaşıcı delta varyantı ile enfekte olmuş bir COVID-19 hastası dalgalanmasıyla doluyor.

Geçen yıl neredeyse hiç grip mevsimi olmadı

Geçtiğimiz yıl, yakın tarihte ilk kez, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme merkezleri (CDC) neredeyse hiç grip vakası bildirmedi. CDC verilerine göre, Eylül ayının sonundan Mayıs ayının sonuna kadar grip için test edilen 818.939 örnekten sadece yüzde 0.2’si normal bir mevsimde yüzde 26-30’a kıyasla pozitif çıktı.

CDC, düşüşün büyük olasılıkla yüz maskesi takma, sosyal uzaklaşma ve işten ve okuldan evde kalan insanlar gibi COVID-19 önlemlerinden kaynaklandığını söylüyor. Ayrıca, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 52’si — rekor bir sayı-geçen yıl grip aşısı oldu.

Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte, CDC yine covıd-19’a karşı tamamen aşılananlar için bile içeride yüz maskeleri takmayı, sosyal mesafeyi ve kalabalıktan kaçınmayı öneriyor. Uzmanlar, Amerikalıların bu tavsiyelere uyması ve sonbahar ve kış aylarında COVID-19 önlemlerini almaya devam etmesi durumunda, bunun grip bulaşmasını bastırmaya da yardımcı olması gerektiğini söylüyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!