Gökyüzünde Lilith Aslan Burcunda

Lilith anjaerkil sistemin en güçlü arketipi

featured

              

Kadim zamanlarda tarih boyunca birçok kültürde aslan semboliklerine rastlarız. Aslan kutsal olarak anlamlandırılan Tanrı/Tanrıçaların erk hayvanı, koruyucusu, kutsal mekanlarda, tapınaklarda, Güneş sembolü- yaşam kaynağı, hayvanların lideri olarak özdeşleştirilmiştir.

Ana tanrıçalarla- kadınların egemen olduğu tüm kültürlerde benzer özelliklerle değişim gösteren aslan semboliklerle karşılaşmaktayız. İnanna, Lilith, Babil’ de İsthar, Kibele, Sekhmet, İskandinav mitinde kedileriyle Freyja ve daha niceleri beraber resmedilmişlerdir.

Güzellik, doğurganlık, cinsel güçleri, özgür zihniyetleri, dişilikleri, savaşcı özellikleri, doğa üzerindeki sınırsızlıkları ile bağlantılıdır.

Lilith hayvanları Yılan (şifa,zehir, cinsel enerji, ölüm- yeniden doğuş, doğurganlık) Baykuş(gece hakimiyeti, görüs, avlanma, bilgelik ) Aslandır. (güç hakimiyet, yıkım ve savaş enerjisi)

Lillith, Sümer, Babil ve Pers mitolojilerinde de yılan, baykuş, aslan sembolleriyle anılır. İsmi sümerce Lil göklerin saf bakir kızı anlamına gelir. Lilith ile eski paylaşımlarımı inceleyebilirsiniz. Sümer Mitolojisi’nde Lilith, Tanrıça İnanna’nın sol elidir ve dinsel bir ritüel olan Tantra ile anılır. (Cinselliğinin kutsallığı) Bilgiliği, dişiliği, güzelliği, doğurgan, başkaldıran savaşçı yapısı ile enerjisini yansıtmaktadır.

 

Tanrı’yı ve Tanrı’nın adını bilen, otoriteye boyun eğmeyen, göğe ilk yükselen dişidir. Lilith anaerkil sistemin en güçlü arketipidir. Ataerkil sisteme geçiş ile hikayesinde bilgi kirliliği oluşmuştur. Değersizlestirilmis, kötü, yanlış anlaşılan bir arketipe dönüştürülmüştür. Seven sevmeyen Lilith’i derin özümsemeyen şeytani arketipe büründürmüştür. Açıkçası ataerkil sisteminden beslenen enerjilerinde işine gelmiştir. Halen de yansımalarını görmekteyiz. Bunda yüzeysel bilginin, sorgulamamanın, arastırmadan bilgiyi almanın, tutucu düşüncenin yeri önemi büyüktür.

Lilithi tanımak karanlığımızı, dişil yanımızı keşfetmek, gölge yanımıza ışık tutmamız güçlendirmemiz gerekir. Evet haritada bu yüzden vardır. Senin aklını çelmek, vesvese yaratmak, aldatıcı, şeytani davranışlar, sözlere kapılmana neden olmak için var olmamıştır. İçinde yatan gölge yanlarını geliştirmen için sana ayna tutar. Haritanın kara kutusudur. En gizli, en saklı, en karanlıkta kalan özelliklerinizi bilir ve onunla savaşmanız için size yardım eder. Tabi bunun ayrımına varabiliyorsan. Her şeyi yapıp bu Lilith’in suçuydu ben yapmadım dersen ki günümüzde en kolay suçlama yöntemidir. Maddesel boyutta takılı kalır bir yol kat edemezsin. Günümüz dünyasında da yapılan en büyük hata bu değil midir. Suçlu hep birileridir. Ya aynada ki kendin??

Lilith’in enerjisi çok güçlüdür. Kadim gerçeğimizdir. İlk ana tanrıça, ilk şifacı, ilk cadı, ilk büyüdür. Okült alanda kendimizi gördüğümüz geliştireceğimiz yerdir. Lilith üç formdur. Üçlü ay tanrıça formu gibi. Aydınlık ve karanlıktan oluşur. Aydınlık eril yanımız, karanlık dişil yanımızdır. Karanlık; dişi, ay, kadın, tanrıça, bilge, gece, bilinmeyen, okült, bilincaltı, sezgilerimiz, rüyalarımızdır…

!!!Karanlığı kötülüğe eş tutanlar var. Bu ayrımın bilincine varalım. Evren dualiteden meydana gelir. Aydınlık/Karanlık

Lilith haritalarımızda her zaman var olacak bir semboliktir. Hangi burca dokunursa o burcun aydınlık ve karanlık yönleri ile sizi sınava tabi tutar. Aynalama yapar. Aslan burcunda gücü, şefkati, özgüveninizi, korkularınızı, cesaretinizi, hırsınızı, egonuzla savaştırır. Yardım eder. Yönetici gezegeni Güneş kimliğinize ışık tutar.

Haritalarınızda Lilith’inizi tanıyın. Bedeninizde, benliğiniz de saklı tuttuğunuz yara aldığınız ne ise şifa alın, şifa verin. Farkına varın…

Bütünün hayrına

Okult_KarmaAstrolog Çiğdem Kaya

Lilith.AstrologyArt

5
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!