14 Şubat Lupercalia Bayramı

Aşk festivali

featured

Sevgililer Günü Juno ile bağlantılıdır. Tanrı ve Tanrıçaların kraliçesidir. Juno onuruna baharın başlamasından bir gün önce yani 14 Şubat’ta “Lupercalia Bayramı” veya “Kurt Bayramı” adıyla kutsama töreninin yapıldığı bir bayram kutlanır.

Kutsal evliligi sembolize eden Tanrıça Juno diğer adı ile Hera, Zeus’un tek resmi eşi olduğu gibi korktuğu Tanrıçasıdır. Aşkı da öfkesi de güçlüdür.

Haritalarımızda ki en baskın dişi karekteridir. Kombinasyonlarında ruhsal eş, karmik eş göstergelerinin isaretcisidir.

Dikkatli incelenmesi gerekir. Juno kadınları, hamile, doğum yapan kadınları, evliliği korur kutsar. Düzeni bozanı ise cezalandırır.

Ayrıca özel gün 14 Şubat Aziz Valentin’in hikayesini de anlatmaktadır.

Antik Roma’da lupercelia, baharın gelişi ve doğurganlığın simgesi olarak kutlanıyordu. Gencler için özel olan festival de içkiler içilir, ziyafetler düzenlenir, eşler birbirini seçer, aşk ve cinsellik özgürce yaşanır, eğlenirlermis. Tabi bu gidişata bir dur diyen olacak. İmparator…

Aziz Valentin İmparatorun yasağına rağmen Hristiyan çiftlerin evlendirilmesine, yapılan festivallerde serbest sevişmeleri önlemek için çiftleri evlendirmeye devam etmis. Davranışı 14 Şubat’ta öldürülmesiyle son buluyor. Hakkında efsaneler anlatılan Aziz Valentin’in anısı geleneksel olarak en çok örtüşen 14 Şubat’ta hayat buluyor ve daha çok İngiliz geleneklerinde Aziz Valentin Günü olarak ortaya çıkıyor.

Lupercelia gününde arınma ve bereketi arttırma bayramı olarak kutlanılırmış.

Bolluk ve bereket için keçileri ve köpekleri kurban ederler kurbanların kanı rahipler tarafından genç erkeklerin alınlarına sürülüp beraber şehirde derisini yüzdükleri keçi postlarından yapılan luperci adı verilen kırbaç ile gezinir ritüel için kendilerini bekleyen kadınların bir senelik günahlarının ve hatalarının Tanrılar tarafından affedileceği inancıyla, bu kırbaçlarla vurup doğurganlıklarının artması dilenirmiş.

Aynı zamanda lupercelia toprağın bolluk ve bereketi çoğalsın diye kır ve çoban tanrısı Pan için düzenlenirmiş.

Roma tanrılarinda biri Faunus ile benzerdir. Keçi bacaklı erkek.

Faunus’un bir adı da Lupercusdu.

İnsanların doğurganlığını arttırmak ve sürülerin tarlaların verimliliğini arttırmak amaçlarıyla, diğer iki Roma tanrısı olan, çobanların ve sürülerin Tanrısı Lupercus’un onuruna bereket Tanrısı Faunus için “Lupercalia Festivali” adıyla aşk festivali düzenlenirmis. Sevgililer günü

Lupercalia Bayramı, Aziz Valentin anısı günümüzde değişim yaşayarak devam ediyor. Aşkı deneyimledikçe özel kıldıkça anlamlanacak devam edecek. Lupercelia kutlu olsun. Aşkı mutluluğu, bereketi dolu dolu yaşamanız dileklerimle 🌹🥰

Okült_Karma Astrolog Çiğdem Kaya

Lilith.AstrologyArt

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!