Rüya Psikolojisi

İnsan, yedi tane bedene sahiptir.

featured

 

Psişik alanda en güçlü bulduğum alanlardan bir tanesi rüya alanı. Rüya analizciyim. Rüyalarımız alt beyin ve şuuraltı sistemlerinin  evrensel sembol diliyle üst beyne verdiği mesajları içerir. Rüya ve  bağlantılı çalışmalar farklı konuda paylaşım yapacağım. Açtığım konu severek okuduğum Osho’nun kitabından özet bilgilerdir.

İnsan, yedi tane bedene sahiptir. Bunlar;fiziksel,eterik,astral,zihinsel,spritüel,kozmik,nirvanik,batıda fiziksel beden bilinç,eterik beden bilinçaltı ve astral beden de kolektif bilinçaltı olarak bilinir.

Fiziksel beden kendi rüyalarını yaratır,miden bozulduysa belirli bir rüya oluşturulur,eğer sağlıksızsan ,ateşin varsa fiziksel beden yine buna göre rüyalar yaratır, fiziksel rahatsızlık ve hastalık kendi rüya boyutunu yaratır. Bu yüzden fiziksel rüyalar dışardan da harekete geçirilebilir, uyurken bacaklarına ıslak bir kumaş sarılsa, üya görmeye başlarsın. Rüyanda bir nehri görmeye başlarsın.

Eterik beden –ikinci beden –kendi tarzında rüya görür,bu eterik bedenler batı psikolojisinde pek çok karışıklığa neden oldu.Freud yanıldı ve bunların bastırılmış arzulardan kaynaklandığını sandı,bastırılmış rüyalar vardır ama bu ilk bedene aittir,fizikseldir,eğer fiziksel arzuları bastırdıysan oruç tuttuysan ,rüyanda kendini kahvaltı yaparken görmen için her türlü olasılık mevcuttur,fakat bu rüyalar ilk bedene aittir. Eterik beden psikolojik araştırmaların dışında kalmışdır.Bu yüzden onun rüyaları ilk bedene ,yani fiziksel ,aitmiş gibi yorumlanır,o zaman büyük karmaşa yaratılır.

Eterik beden rüyalarda yolculuk yapabilir,bedeni terk etmek için her türlü olasılık vardır,bunu hatırladığında rüya gibi algılanır,fakat fiziksel bedenin gördüğü rüyalarla aynı anlama gelmez,fiziksel beden burada kalır ama eterik beden çıkıp gidebilir,o mekanla kısıtlı değildir,fizyolojik rüyalar kadar bilinçlidir ,eğer eterik bedenin farkına varırsan bu boyutta görülen rüya bu boyutta görülen rüya bilinçli hale gelir.

Fizyolojik rüyalar dışardan yaratılabilir ,böylece eterik beden rüyalarıda yaratılabilir.belli bir kelime -eterik merkezde tekrar ederek seslendirilir-eterik rüyaları yaratabilir,pek çok metod vardır ses bunlardan bir tanesidir,sufiler ,eterik görüntüler yaratmak için parfüm kullanırlardı,renklerde yardımcı olur.

Ne zaman bir kişi derin meditasyonda iken bir takım renkler görür,hiç bilinmeyen parfümler,sesler ve müzik duyar hissederse,bunlarda eterik bedenin  rüyalarıdır. Spiritüel vizyon denen şeyler eterik bedene aittir, eterik rüyalardır.

Birde astral rüyalar var.Astral rüyalarında daha önceki doğumlara gidersin ,bu rüya görmenin üçüncü boyutudur. Bazen sıradan bir rüya hem eterik bir bölüm hemde astral bir bölüm olabilir. Rüya o zaman karmaşık olur; onu anlayamazsın,aynı anda var olan yedi tane bedenin olduğu için bazen boyutlar birbirine girebilir.demekki sıradan rüyaların içinde bile küçük eterik ve astral bölümler olabiliyor.

İlk bedende, fiziksel bedende sen ne zamanda ne mekanda yolculuk edebilirsin. Bulunduğu zaman mesela gece saat onda ve fiziksel durum içinde sınırlı kalırsın fiziksel bedenin ancak orda ve o anda rüya görebilir, öteye geçemez, eterik bedende uzayda yolculuk edebilirsin, astral beden için zaman
engel değildir ama sadece geçmişe gidebilir,geleceğe gidemez,astral zihin amipten insana kadar sonsuz sayıdaki geçmişlere gidebilir.

 

Dördüncü beden zihinsel bedendir.Bu geçmişe ve geleceğe yolculuk edebilir.Ortada bir tehlike varsa sıradan bir kişi bile geleceğe kısa bakış atabilir,sevdiğin yakının olan birisi ölmek üzere ise bu mesaj sana sıradan bir rüyada iletilebilir;çünkü rüya görmenin başka boyutlarını ,diğer olasılıklarını bilmezsin ,bu yüzden mesaj sana sıradan bir rüyada iletilecektir.

Dördüncü beden için geçmiş de gelecek kadar şimdidedir,geçmiş gelecek ,şimdi birleşmiştir,her şey şimdi haline gelmiştir.şimdi geçmişede gidebilir ,geleceğede,geçmiş ve gelecek yoktur ama zaman yine mevcuttur zaman- şimdi -olarak bile hala akan zamandır,hala zihnini odaklamak zorundasın,geleceğe doğru bakabilirsin ;ama ancak zihnini o yöne odakladığında,geleceğe odaklandığında şimdi ve geçmiş olmaz,geçmişi ,geleceği ve şimdiyi görebilirsin ama birlikte değil,ve yalnızca kendi bireysel rüyalarını görebilirsin çünkü onlar sana ait olanlardır.

Beşinci, spiritüel beden bireysel boyutu ve zaman boyutunu aşar ,şimdi sonsuzluktasın ,rüya senin değil bütünün bilinci hakkındadır,şimdi bütün varoluşun tüm geçmişini bilirsin ama geleceğini bilemezsin,bütün mitelojiler beşinci bedenden gelişmiştir,hepsi aynıdır,semboller farklıdır ,öyküler biraz farklıdır ama ister Hristiyan,ister Hindu,ister Musevi ve İster Mısır miteolojisi olsun birbirleri ile pareleldir ;alttan alta benzerlikler taşırlar,örneğin büyük bir tufanın öyküsü dünyanın her yerinde mevcuttur,bu tufanın tarihsel izleri ve kanıtları yoktur ama yinede kayı vardır,bu kayıt beşinci bedene,spiritüel bedene aittir,beşinci zihin onun rüyasını görebilir,içinin derinliklerine indikçe ,rüyalar daha fazla gerçeklik kazanır,Fiziksel rüyalar o kadar gerçek değildir ,kendi gerçekliği vardır ama o kadar gerçek değildir,eterik daha gerçektir,astral ise ondan daha fazla gerçektir,zihinsel gerçeğe yaklaşır ve sonunda beşinci bedende rüyaların tamamıyle gerçek olur,gerçekliği bilmenin yolu budur,buna rüya demek uygun değildir,yinede bir şekilde rüyadır,çünkü objektif gerçek yoktur,kendi objektifliğine sahiptir ama deneyim olarak subjektiftir.

Altıncı bedende ,kozmik miteolojinin rüyaları görülür.Bireysel olanı ,bilinci,zaman ve mekanı aştın ama dil hala vardır,bir şeylere işaret eder,bir şeyleri gösterir.Altıncı tip rüyalarda Brahma’nın maya’nın teorileri ,teklik ve sonsuzluk teorileri gerçekleştirilmiştir,kozmik boyutta rüya görenlerin en büyük sistemleri ve dinleri yaratanlardır.

Altıncı zihin rüyaları varoluş rüyalarıdır ,olmayış rüyaları değildir,olmayış değil pozitif voroluşa dayanır,yinede bir olmayış korkusu ,varoluşa tutunma durumu mevcuttur,zihin ve madde birleşmiştir ama varoluş ile olmayış ,olmak ve olmamak birleşmeleridir ,hala ayrıdırlar ,işte bu son engeldir.

Yedinci beden ,nirvanik ,pozitif sınırlarının ötesine hiçliğine sıçrar.onun kendine özgü rüyaları vardır:var olmayış ,hiçlik ,boşluk rüyalarıdır;hiçlik hiçbirşey demek değildir ;hiçbir şey daha da sonsuzdur.Pozitif sınırları olmak zorundadır,sonsuz olamaz ,sadece negatifin sınırları yoktur.
Böylece yedinci bedende kendi rüyalarına sahiptir ,şimdi semboller,formlar yoktur ,sadece formsuz olan vardır ses yoktur sessizlik;:mutlak sessizlik vardır.Bu sessizlik rüyaları külli ve sonu olmayandır.

Sorularınız  için yorum alanına yazı yazabilirsiniz. Cevaplanacaktır.

Sevgi ve ışık ile…

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!