Aziz Ahmed

featured

Osmanlı’da farklı bir dinden İslam’a dönmek övgüyle karşılanırdı ve birçok örneği bulunuyordu. Tam tersi, yani İslam dininden farklı bir dine geçmek ise ender karşılaşılan bir durumdu. Hatta öyle ki, bu kişilerden biri Ortodoks Kilisesi’ne göre azizlik mertebesine kadar yükselmiş: Aziz Ahmed

Aziz Ahmed’in hayatı hakkında pek bir bilgi yok. Varolan bilgiler ise Ortodoks Rum yazar Gerasimos Mikrayannanitis’e dayandırılıyor.

Buna göre Ahmed Kalfa, 17. yüzyıl ortalarında İstanbul’da Müslüman bir Türk ailenin evladı olarak doğmuş. İyi bir eğitim almış ve Osmanlı defterdarlığında katip olmuş. Evlenmeyi tercih etmeyen Ahmed Kalfa, bunun yerine 2 Rus cariye almış. Zaten ne olduysa bundan sonra olmuş.

Cariyelerinin dini inancına saygıyla yaklaşmış ve Osmanlı hoşgörüsünün bir örneği olarak pazar günleri kiliseye gitme taleplerini kabul etmiş. Bir süre sonra güzel bir koku hissetmiş. Cariyelerin ağzını arayan Ahmed Kalfa, bu kokunun kiliseden getirdikleri komünyon ekmeği ve kutsal sudan kaynaklandığını öğrenmiş. Böylece Hristiyan dinine merak duymaya başlamış.

Cariyelerinin de etkisinde kalan Ahmed Kalfa, gizlice kiliseye gidip ayinlere katılmaya başlamış. Bu sırada papazın ellerinden ışıklar çıktığını ve Hristiyan cemaatin başlarına ulaştığını görerek bunu bir mucize olarak yorumlamış ve o an Hristiyan inancına geçmiş. O günden sonra kendini Hristiyanlığa adamış.

Ahmed Kalfa’nın inancında yaptığı bu değişikliği gizli tutması gerekiyormuş. Çünkü Osmanlı hukukuna göre İslam dininden dönen kişinin “mürted” olarak adlandırılıp idam edileceğini iyi biliyormuş. Devlet kademesinde Müslüman gibi görünürken kendi içinde gizlice bir Hristiyan gibi yaşıyormuş.

Tabii bu durum uzun sürmemiş. Dini sohbetlerin yapıldığı bir toplantıda söz sırası kendine gelince artık yalan söylemek istememiş. Hz. İsa’ya ve dinine övgüler düzerek yeni dinini itiraf etmiş. Böylece tutuklanmış ve kadı huzurunda sorgulanmış. Osmanlı hukukuna göre, yeni inancını inkâr etmeyince idamı 3 Mayıs 1682’de İstanbul’da gerçekleşmiş. O günden sonra ise Ortodoks Kilisesi tarafından şehit ve aziz ilan edilmiş.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!