Nardugan Gündoğdu/Çam Bayramı

Atalardan gelen bir gelenek...

featured

21-22 Aralık bağlayan gece Güneş karanlığı yeniyor. Türk mitolojisine göre yıl döngüsü olarak kabul edilir.Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Atalardan gelen bir gelenektir.

Nardugan, Roma’da Satürnalya, Antik Yunan’da Dionysos, Paganlarca Yule Şenlikleri olarak kutlanan, Türklerde Güneş’in Doğuşu anlamına gelen ve Ön Türkler’deki atalar kültü döneminden günümüze kadar Orta Asya coğrafyasında Güneş kültü adına kutlanan bir bayramdır.

Nardugan, Ön Türkler ile Sümerlerde de aynı adla anılan yeni yıl bayramıdır. Nar Güneş, Dugan : Doğan anlamına gelir.

Her yıl 22 Aralık’tan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır. Bunun nedeni  gece ile gündüz sürekli  savaşması ve 21 Aralık günü en uzun gecedir ve ardından günler uzamaya başlarlar.Bu tarihten itibaren Güneş karanlığı yener. Gündüzün geceye karşı zafer günüdür. Sümerler bu geceden sonra sıkıntıların sona ereceğine ışığın karanlığı yavaş yavaş aydınlatacağı inancı ile kutlama yapılırmış. Bu yüzden 22 Aralık günü Türkler için çok önemlidir.Ay yılı takvimini kullandıkları için  ilk dolunayın çıktığı ilk gün yeni yılın ilk günüdür.

Verdiğim linkten ayrıntılı okuyabilirsiniz.Çam Süsleme Geleneğinin Doğuşu

Nar-Güneş Dugan (tugan) Doğan “Gündoğan” bolluk ve bereketin simgesi nar bugün için kutlu olmuş.

Yenmesi evde bulundurulması, kapı eşiğinde kırılması, ağaç süsleme gibi gelenekler günümüze kadar gelmiştir. Sizlerde bu özel günde evinizi arındırabilir, yeniyıl ağacınızı süsleyebilir, meşe palamudu aralık sepeti yapabilir, hediyeler alabilir, ateş yakabilirsiniz. Özellikle rituelinizde kırmızı, beyaz, yeşil mumların olması, nar yemek gibi hazırlıklar yapabilirsiniz.

 

 

Ritüeller için www.mabetsanat.com’dan ürünleri inceleyebilirsiniz.Bugün tarih olarak özel bir gün kutlu olsun hepimize.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!