Gevşemeye yeterince zaman ayırıyor musunuz?

featured

 

Neden gevşeme yöntemleri gerekli?

Gevşeme yöntemleri insana kendi kendini nasıl kontrol edebileceğini öğretir. Bu da adalelerin ve beynin nasıl gevşetileceğini öğrenmekle başarılabilir. Bunu yapmakla, parasempatik sinir sisteminin çalışmasına, yani vücudun enerji depolamasına yardımcı olunur.

” Kas gevşekliği, Vücuda artık enerji tüketiminin gerekli olmadığını sempatik sinir sisteminin devreden çıkabileceğini gösteren bir sinyaldir.” İnsan gevşeme yöntemini öğrenip uyguladığı zaman, enerjisini saklar, kendini daha az yorgun hissettiği için streslerle daha fazla mücadele edebilir, yaşamla daha kolay baş eder ve sıkıntı veren şikayetlerinden kurtulabilir. ​

Su dolu bir bardağı düşünecek olursak, stresi belli bir süre bardağın içindeki su gibi muhafaza edebiliriz. Fakat yeni stresler eklenirse su taşacak ve o insan olaylarla baş edemeyecek hale gelecektir. Son damla belki çok küçük olacaktır ama bardağı taşıran da o olacaktır. Bunun için eğer insan stres sonrası gevşemeyi öğrenirse, bardağı dolmadan boşaltmış olur ve karşılaşacağı yeni streslerle mücadele etmeye hazır olur.

Gevşemeye yeterince zaman ayırıyor musunuz?

Yaşantımız ne kadar hızlı ve stresli ise vücut o kadar fazla enerji tüketir ve enerjiyi depolamaya fırsat bulamaz. Böylece psikolojik bakımdan zayıf ve güçsüz hale gelir. Bu halde iken her an sanki kötü bir şeyler olacakmış gibi hissedip yoğun bir endişe (anksiyete) duyarız. Bu endişenin nedeni çoğunlukla belirsiz olduğundan baş edilmesi genellikle güçtür. Bu güçlüğün derecesi gün boyu ve günden güne değişiklikler gösterir.

Bazı anlar bazı günler iyi geçer ama bazen de görünür bir neden olmamasına rağmen kendimizi çok kötü hissederiz. Buna bağlı olarak da huysuz, huzursuz, saplantılı, sinirli, çabuk heyecanlanan, endişeli bir kişi haline geliriz. Bir konuya dikkatimizi toplayamayız. Unutkanlık meydana gelir. Normal olarak kolay olan işler birdenbire yapılamaz bizim için çok güç hale gelir. Bu işler ertelenmeye başlar. Uyku bozulur, yatmaya gittiğinizde zihin devamlı problemlerle meşgul olur, uykunuz kaçar yatağın içinde dönüp durursunuz.

Uzun bir süre sonra uykuya dalsanız bile kabuslar görebilirsiniz. Sonuç olarak sabah uyandığınızda kendinizi yorgun, neşesiz, halsiz ve sinirli hissedersiniz. Bu durumda kişi vücudunu artık kendine ait değilmiş gibi hissedebilir. Bazen çevreyle ilişkiler kopar. Bu devrede kaygı, gerginlik ve yorgunluk, insanın çevresini, olayları ve dünyayı normal algılamasına engel olur. Dayanma gücü tamamen yitirilmiş olduğu halde ruhsal bakımdan tamamen yıkım, nadir görülür. Gevşeme egzersizleri ile tüm bu yukarıda bahsettiğimiz sorunlarla nasıl baş edilebileceği öğrenilebilir. Gevşeme yöntemleri bedeninizde stres sırasında ortaya çıkan durumun tam tersini meydana getirir. Aşağıda karşılaştırmalı olarak bu durum gösterilmiştir. ​

 

Parasempatik Sinir Sistemi.

(Enerji Üretir)

Gevşeme, hipnoz ve uyku durumunda aktiftir.

Vücudun hızını azaltır

Uyaran yoktur varsa da monotondur. Konsantrasyon vardır

Adrenalin salgılanmaz

Kalp atışları normal.

Kan basıncı normal

Düzenli doğal ritmik bir solunum ve yutkunma vardır

Kas gerginliği yoktur (gevşek)

Terleme hafiftir

Mide kasları gevşek rahattır

Hipnoz ve telkin alma durumunu meydana getirir​ Birbirinin tam tersi görevleri olan aşağıdaki ve yukardaki sistemi karşılaştırınız. ​

 

Sempatik Sinir Sistemi.

(Enerji Tüketir)

Stres,kaygı,yorgunluk ve heyecanlanma durumunda aktif.

Vücudun hızını arttırır.

Birçok iç ve dış uyaran vardır. Beyinde birçok düşünce vardır.

Adrenalin Salgılanır ve kana karışır.

Kalp atışları düzenlidir.

Kan basıncı artar nefes darlığı, ateş basması kulaklarda uğultu, ellerde uyuşma, baş dönmesi

Solunum Sıklaşır, düzensizleşir, bunalma hissi, yutkunamama görülür

Kas gerginliği Artar, kaslar gerilir, vücutta titreme, kekemelik, kasılmalar, ağrı ezilme hissi.

Terleme artar, soğukluk sıcaklık hissi başlar.

Mide kasları kasılır, ağrı ezilme hissi görülür.

Söylenilen sözlere itiraz, reddetme, kızgınlık, cinnet geçirme görülebilir.

Şok durumu oluşur. Telkinleri reddetme eğilimi vardır.​

 

Gevşeme yöntemlerini nasıl öğrenebilirsiniz?

Gevşeme yöntemlerini ne kadar çabuk öğrenebileceğiniz size bağlıdır. Bu yöntemde egzersizler 4 ana kısımdan meydana gelir. Kişi bazı kas guruplarını belirli bir süre kasarak belirli bir sürede gevşeterek aradaki farkın haz verdiğini ve daha derin gevşemeye yol açtığını yavaş yavaş öğrenir. Ortalama 4-6 oturumda öğrenilebilir. Egzersizleri günde 3-4 defa 10 ar dakika süre ile tekrarlamanız gerekir.

Yöntemi aşağıdaki gibi uygulayınız.

Yönteme başlamadan önce mümkünse gevşetici bir müzik açınız. Sonra rahat bir koltuğa uzanınız. Gözlerinizi kapatınız. Çok derin ve yavaş şekilde burnunuzdan nefes alın ve verin. Nefes alıp verirken göğsünüz değil karın bölgeniz hareket etsin. Nefes alıp vermeniz yaklaşık 6 + 6 saniye kadar sürsün. Yaklaşık 6 sefer bu tarzda derin nefesler alın ve verin. (Epilepsi rahatsızlığı olanlar derin nefes almamalılar.)​

Daha sonra ellerinizi yaklaşık olarak 10 saniye kadar yumruk yaparak son gücünüzle sıkın. Sonra 10 saniye kadar ellerinizi gevşetin. Gerginlik ve gevşeklik arasındaki farkı hissetmeye çalışın. Ellerinizden yorgunluğun parmak uçlarınızdan akıp gittiğini hayal ediniz. Ellerinizde uyguladığınız

Bu germe ve gevşetme ve aradaki farktan haz alma işlemini, şimdi sırasıyla kol yüz, boyun, omuzlar, sırtın üst kısmı, kalça adaleleri, bacaklar, ayaklar, ayak baş parmakları ve tüm vücudunuzda uygulayınız. Bunları yaparken kendinizi daha önce çok rahat hissettiğiniz bir yerde iken hayal edebilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki cümleyi 5- 6 defa tekrar ediniz. “Bütün vücudum ağır ve sıcak, kalp atışlarım sakin ve düzenli, solunumum derin ve rahat, karnım sıcak, alnım serin ve sağlıklıdır.”

Bu teknikleri öğrenen ve uygulayan kişilerle yapılan testlerde, kas guruplarındaki gerginliğin “sıfır” düzeyine indirilebildiği çok hassas ” EMG ” araçlarının yardımı ile ortaya konulmuştur. Bu gevşeme yöntemi, kişiye derin bir dinlenme, adeta derin bir uyku çekmiş olmanın verdiği tazelenme duygusunu oluşturur.

Unutulmaması gereken nokta nasıl ki her insanın bir gevşeme yöntemi olan hipnoz tekniğini uygulama gücü farklı ise normal gevşeme yöntemini uygulayabilme ve sonuç alabilme gücünün de farklı olabileceğidir.

Bu gevşeme yönteminin basit olması, bazılarımıza fazla güven sağlayan bir teknik izlenimi vermeyebilir. Programdan faydalanabilmek için, sistematik egzersiz ve düzenli uygulama gereklidir. Gevşeme yöntemleri uzun laboratuvar çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!