İda ve Pingala Nefesi

featured

Nadi Shodhana, klasik yojik metinlerde anlatılan ilk pranayama’dır. İdeal olarak, diğer klasik pranayamalar ancak nadi shodhana’yı öğretmenin belirli bir süre için talimat verdiği şekilde uyguladıktan sonra denenmelidir.

Nadi kelimesi ‘enerji kanalı’ anlamına gelir ve shodhana ‘temizlemek’ veya ‘arındırmak ‘ anlamına gelir. Bu nedenle, nadi shodhana, pranik kanalların saflaştırıldığı ve düzenlendiği bir uygulamadır.

Bu, diğer pranayamaların uygulanması için birini hazırlar, böylece maksimum fayda elde edilebilir ve biri herhangi bir pranik dengesizlik yaşamaz. Nadi shodhana da kendi başına eksiksiz bir uygulamadır ve daha yüksek aşamalar pranayama’nın nihai amacına ulaşır: kevala kumbhaka.

Nadi shodhana, sol ve sağ burun delikleri arasındaki inhalasyon ve ekshalasyonu değiştirerek uygulanır, böylece ıda ve pingala nadis ve iki beyin hemisferini etkiler.Bu, beden-zihin ağının salınımlarının kontrolüne yol açarak sistem boyunca denge ve uyum sağlar. Nadi shodhana gerçekten dengeleyici bir pranayamadır, çünkü dengesizliğin fiziksel veya zihinsel bedende olup olmadığı, bu uygulama dengeyi yeniden sağlayabilir.

Swami Satyananda şöyle dedi: “Eğer biri manevi bir yaşam sürmek istiyorsa, bu çok pranayama yeterlidir. Meditasyon ve samadhi’ye giden yolu sabitleyecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!