Ölülerin gömülmediği yer; Sessizlik Kuleleri.

İran'ın Yezd kentinde bulunan Sessizlik Kuleleri

featured

İran’ın Yezd kentinde bulunan Sessizlik Kuleleri, bir zamanlar Zerdüşt geleneğine ev sahipliği yapmaktaydı.  Zerdüştler eskiden süregelen geleneklerine göre ”Dakhma” adı verilen düz tepeli kulelerde ölülerini arındırırlardı. Ölüm gerçekleştikten sonra cesedi almaya gelen Nasasa’ların dışında hiç kimse ölüye dokunmazdı. Nasasa’lar ölüyü küçük bir tabutla kuleye taşıdıktan sonra ritüel başlar ve cesedin yalnızca kemikleri kalana kadar devam ederdi.

 

Arındırma işlemlerinde cesetler çoğunlukla kulelere üç eşmerkezli şekilde dizilerek yapılırdı. Erkekler dış çembere, kadınlar orta çembere ve çocuklar en içte bulunan çembere yerleştirilirdi. Arındırma işlemi bittikten sonra kalan kemikler, kulelerin yakınında veya içinde kuyu şeklinde bulunan kemiklik denilen bölgeye yerleştirilerek ritüel tamamlanırdı.

 

 

Benzer Dakhma’lar dünyanın bazı bölgelerinde mevcuttur. En dikkat çeken ve korunaklı kalan yerlerden biri İran’ın Yezd kentindedir. Zerdüştlerin söz konusu genel kabul görmüş olan bu ritüeli, Zerdüştîliğin kutsal kitabı Avesta’nın Vendidat bölümüne ve diğer bazı Zerdüştî metinlere dayanmaktadır.

 

Ori

 

 

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!