Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda Bir Rus

featured

Sovyet Rusya’nın önde gelen generallerinden olan Frunze, gençliğinde ileride çok büyük bir komutan olmayı hayal ediyordu. Svirçevski, ona “O halde Suvorov” olmak istiyorsun dediğinde Frunze, “Hayır. Ben Timur olmak istiyorum” diye cevap vermişti.

Ek bilgi olarak, Frunze 1923’de doğan ilk oğluna da Timur adını vermiştir.

Frunze Mikhail Vasilyevich (4 Kasım 1885, Türkistan Bölgesi’nin Pishek Semirechensk bölgesinde – 31 Ekim 1925, Moskova) -Yaroslavl Askeri Bölgesi Milar Komiseri İç Savaşı sırasında en büyük Sovyet askeri liderlerinden biri.

Askeri sağlık görevlisi ailesinde doğdu. 1904 yılında bir spor salonundan altın madalya ile mezun oldu. Petersburg Politeknik Enstitüsü’nde okudu. 1904’ten beri RSDLP’nin bir üyesi 1905 – 1907 devrimine katıldı. Devrimci faaliyetler için iki kez ölüm cezasına çarptırıldı (ikisi de yaşam referansı ile değiştirildi), bağlantıdan kaçtı. 1917’de Belarus’taki devrimci harekete, ardından Moskova’daki Ekim silahlı ayaklanmasına aktif olarak katıldı.

1918’in ilk yarısında, Ivanovo-Voznesenskiy Par-Tii, Gubspolcom, Gubovnarkhoz ve Ivanovo-Voznesenskaya Eyaleti Askeri Komiseri de aynı andaydı. 1918’in Yaroslavl Bolşevik karşıtı konuşmasının bastırılmasına katkıda bulundu. Ağustos 1918’den itibaren, Yaroslavl Askeri Bölgesi Milar Komiseri (merkez – İvanovo-Voznesensk’te). Cephe için askeri birlikler düzenlemek için Yaroslavl’a geldim: 18-19 Ekim 1918’de Yaroslavl’da askeri birliklerin hazırlanmasını kontrol etti, 7 Kasım’da mitingde konuştu, Aralık ayında Doğu Cephesi için takviye hazırladı, Ocak 1919’da ilin şehirlerini çekle tırmandı – 17 -19 Ocak’ta Yaroslavl’daydı.

1919 yılının Şubat ayından Mayıs ayının başına kadar, 4. Ordu komutanı Frunze, Mayıs – Haziran 1919’da Türkistan cephesine komuta etti ve Mart 1919’dan beri aynı zamanda Doğu Cephesi Ordusunun güney grubuna komuta etti. Temmuz 1919’dan itibaren – Doğu Cephesi birliklerinin komutanı. Uralların kurtuluşu olan Kolchak’ın yenilgisine öncülük etti. Ağustos 1919 – Eylül 1920’de Türkistan Cephesi Komutanlığı. Eylül 1920’den itibaren güney cephesine komuta etti. Wrangel’in yenilgisine ve Kırım’ın kurtuluşuna öncülük etti, daha sonra birlikler Buhara tarafından komutası altında alındı. Aralık 1920’den Mart 1924’e kadar – Ukrayna’daki Komiser RVS, Ukrayna ve Kırım birliklerine komuta etti. Aynı zamanda, Ukrayna Bolşevikleri Komünist Partisi Politbüro C üyesi ve Ukrayna SSR’sinin SCC Başkan Yardımcısı (Şubat 1922’den itibaren). 1921’den itibaren – RCP Merkez Komitesi Üyesi (b).

Mart 1924’ten bu yana, SSCB RVS Başkan Yardımcısı ve Askeri ve Denizcilik Komiseri, Ap-Rel 1924 ile aynı zamanda, RKKKA karargahının başkanı ve Kara Harp Okulu başkanı. Ocak 1925’ten itibaren, SSCB’nin RVS Sedarı ve Askeri ve Denizcilik İşleri Halk Komiseri.

18. Yaroslavl Tüfek Tümeni’nin fahri redarmeys listesindeydi.

1918’den beri Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve MSK MSK Başkanlığı. Delege X – XIII parti kongreleri. 1924’ten beri, CPSU Merkez Komitesi Politbürosu (b) ve CPP Merkez Komitesi Organizasyon Bürosu (b) üyelerine aday.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!