Theban Alfabesi: (Cadı Alfabesi) Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

featured

Theban alfabesi

Theban alfabesinin kökenleri zamanın sisleri içinde kaybolur. Tanınmış mucidi Thebes’in Honorius’undan sonra genellikle “Honorius’un Rünleri” olarak adlandırılır. ‘Cadı Alfabesi’olarak da bilinir.

Theban alfabesi

Önemli Özellikleri:

 • Yazı sistemi türü: alfabe
 • Yazma yönü: yatay çizgilerde soldan sağa
 • J ve u harfleri hariç, Theban harfleri ile Latin alfabeleri arasında bire bir yazışma vardır. Bu harfler ı ve v harfleriyle temsil edilir.
 • Theban alfabesi cadılar tarafından büyüler, yazıtlar ve diğer metinler yazmak için kullanılır. Bir metnin anlamını gizlemeye ve ona mistik bir nitelik kazandırmaya yarar.

Theban Alfabesi: (Cadı Alfabesi) Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Cadıların alfabesine Theban alfabesi veya Honorian yazısı da denir. Kökenleri belirsizliğini koruyor ve bazıları bunun gizli kalmak isteyen yazar tarafından kasıtlı olarak yapıldığına inanıyor.

Cadı alfabesinin birçok eğri içerdiğini ve Elder Futhark Runes‘da yaptığınız gibi tahtaya oymaya elverişli olmayacağını fark edeceksiniz.

Theban alfabesi çoğunlukla Wiccans tarafından kullanılır, ancak bu semboller uygulamalarına özel değildir.

Theban Alfabesinin Tarihi ve Kökenleri

Alfabenin bilinen ilk kayıtları, astrolog Johannes Trithemius’tan geldi ve onu 1518’de yayınlanan Polygraphia kitabına dahil etti. Trithemius, alfabenin Theban Honorius’tan geldiğini ve Petries de Apono (diğer adıyla Pietro D’Abano) tarafından ortaya çıkarıldığını belirtti.

Heinrich Cornelius Agrippa, Johannes Trithemius’tan eğitim aldı. Agrippa, Üç Kitap Okült Felsefe kitabında bu yazıdan Theban alfabesi olarak bahsetmeye başladı ve bunun Thebesli Honorius’tan olduğunu söyledi.

Peki Theban Honorius veya Thebes Honorius kimdir?

Theban Honorius

Petries de Apono, Papa IV. Honorius ile yakın olduğundan, bazıları onun kaynak olduğuna inanıyor.

Başka bir inanç, Thebes’li Honorius tarafından yazılan on dördüncü yüzyıl el yazması The Sworn Book of Honorius’a bağlanır. Bilgiye göre, Thebes’li Honorius, derin bilgili büyü uygulayıcılarından oluşan geniş bir toplantı sırasında bu bilgileri birlikte uygulayan bir katipti. Ancak bu hala bir spekülasyondur, çünkü The Sworn Book of Honorius’un günümüze kalan tek nüshası Theban alfabesinin kökeninin Heinrich Cornelius Agrippa’dan geldiğini belirtmektedir.

Cadılar Alfabesinin Modern Geri Dönüşü

1801’de Francis Barrett, tek bir ciltte bulunan 3 kitaptan oluşan Magus’u yazdı. Amacı, eski ve belirsiz metinlerdeki bilgileri modernize etmek ve onları daha erişilebilir kılmaktı. Bu, Johannes Trithemius ve Heinrich Cornelius Agrippa’nın yayınlarından Theban alfabesi de dahil olmak üzere sihir teorilerinin ve inançlarının yeniden canlanmasına yardımcı oldu. Eski gelenekleri ve folkloru güncelledi. Büyük olasılıkla Grimoire’ınızı (şahsi gölgeler kitabı) kişiselleştirme fikrinin ortaya çıktığı yerdir.

1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında, Magus’u manevi uygulamaları için bir kaynak olarak kullanan Altın Şafak Hermetik Düzeni gibi İngiliz okültistler ve büyülü gruplar toplanmaya başladı.

Wicca’nın yaratıcısı Gerald Gardner, Trithemius, Agrippa, Barrett ve Altın Şafak Hermetik Düzeni’nden etkilendi ve onu Wiccan manevi uygulamasına dahil etti.

Theban Alfabesi Ne İçin Kullanır?

Wicca Talisman

Ayin sırasında Cadılar alfabesini kullanılmasının en yaygın nedenlerinden biri, ruhani uygulayıcının, akıcı oldukları bir dil olmadığı için eldeki konuya yoğun bir şekilde odaklanmasını istemektir. Bazıları Theban Alfabesini kullanmanın gücü artıracağına inanıyor.  Theban alfabesini uygulamanıza dahil etmenin diğer nedenleri ise;

 • Tılsımlar veya sihirli nesne oluşturmayı sağlamak
 • Wiccan Book of Shadows veya Grimoire’ınıza yazmak için gizli bir dil olduğu
  Wiccan Book of Shadows veya Grimoire

  için.  (Teban alfabesini akıcı bir şekilde bilmiyorsanız bunu tavsiye etmem)

 • Mumların üstüne yazıp ritüel enerjisini attırmak için
 • Büyülü söz veya niyetler yazmak için
 • İşaretler oluşturmak için kullanmak (bir kelime ya da bir cümle yazmak yerine onu temsil eden Theban harfi kullanılabilir.
 • Sunağınıza yerleştirmek için
 • Manevi sanat eserleri oluşturmak için. Spritüal sanat için çok uygundur.
 • Ay suyu veya kutsama yağları tılsımlamak için.
14
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
8
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!