Düş Kapanları Hayal Yakalayıcıların Sembol ve Anlamı

featured

Düş Kapanları Hayal Yakalayıcıların Sembol ve Anlamı Nedir?

Düş kapanlarının anlamı ve yapılarını çevreleyen inançlar, Kızılderili kültürlerinden kaynaklanmaktadır. Düş kapanı, insanları kabuslardan ve kötü rüyalardan korumak için kullanılan koruyucu bir tılsımdır. Tılsım genellikle küçük çocuklar için kullanılır ve beşiklerinin veya yataklarının üzerine asılırdı.

Yerli Amerikan kültürleri hem iyi hem de kötü rüyaların geceleri havayı doldurduğuna inanır. Düş kapanı, kötü rüyaları veya vizyonları yakalarken, iyi olanların süzülmesine izin vererek bir örümcek ağı gibi davranır. Ağa takılan kötü rüyalar, sabah güneşi düş kapanına çarptığında yok olur, iyi rüyalar ise tüylerin arasından süzülür ve yavaşça alttaki uyuyan kişiye ulaşır.

Düş kapanları, sadece kötü rüyalardan ve kabuslardan değil, her türlü kötü etkiden koruma sağlayan apotropik tılsımlar olarak da düşünülebilir. Lakota gibi bazı kültürler, rüya yakalayıcıların biraz farklı çalıştığına inanırlar, çünkü efsaneleri, iyi rüyaların veya fikirlerin ağda sıkışıp kalacağını, kötü olanların ise merkezdeki delikten geçip sonsuza kadar gideceğini belirtir.

Rüya Kapanı Formunun Her Bölümü Belirli Bir Anlam Taşır.

Dairesel çerçeve Toprak Ana‘yı ve yaşamı sürdüren her şeyi sembolize eder. Dairesel şekli, başlangıcı veya sonu olmadığı için yaşamın sürekli akışını da temsil eder. Yaşam çemberini temsil etmenin yanı sıra, güneş ve ayın her gün sürekli bir döngü içinde gökyüzünde nasıl hareket ettiğini de sembolize eder.

Düş kapanının ağı veya örgüsü örümcek ağı görünümünü taklit etmek için çerçevenin içine karmaşık bir şekilde dokunmuştur. Ortasındaki daire onun kalbidir ve iyi rüyalar ve vizyonların filtrelendiği yerdir.

Düş kapanı üzerindeki boncukların arkasında bazı farklı anlamlar vardır. Bazı kültürler boncukların örümceği temsil ettiğine inanırken, diğerleri boncukların ağdan geçemeyen ve kutsal tılsımlar haline gelen güzel rüyaların fiziksel şekli olduğunu söyler.

Düş kapanının dokunmuş ağı üzerindeki noktaların sayısı da önemlidir ve farklı anlamlar taşır. 13 noktalı düş kapanı ayın 13 evresini, 8 nokta Kızılderili efsanelerindeki örümcek kadını, 7 nokta yedi kehaneti, 6 nokta kartalı ve 5 nokta yıldızı simgelemektedir.19 nokta evrensel mükemmellik anlamına gelir.

Bazı otantik düş kapanları, ağın ortasında Dört Kutsal Yönü simgeleyen bir çarpı işaretine sahiptir. Bunlar, talihsizlikten korunma sağlayan ve evrenden kişinin hayatına iyi şifa getiren “iyileşme çarkı” düş kapanları olarak bilinir.

Hayal Yakalayıcıların Tarihi

Düş kapanları, Kızılderili kültürlerinden, daha spesifik olarak Ojibwe kabilesinden kaynaklanmıştır. Ojibwe, rüya yakalayıcılara ‘örümcek’ anlamına gelen ‘asabikeshiinh’ adını verdi. Ojibwe düş kapanı efsanesine göre, Asibikaashi adında bir Örümcek Kadın topraklarındaki tüm insanlara ve çocuklara baktı, ancak kabile daha da yayıldıkça herkesi koruması zorlaştı. Geceleri her çocuğun yanına gidemediği ve onları kötü etkilerden koruyamadığı için kabilenin anne figürlerinden yardım almıştır. Ojibwe anneleri ve büyükanneleri, söğüt dalından yapılan çemberin üzerine ağlar örerek ve onları kötü rüyaları ve kabusları tuzağa düşürmek için her çocuğun yatağının üzerine asarak düş kapanları yaparlardı.  Geleneksel olarak, yaşam ağında yalnızca bir yaratıcı olduğu için bir düş kapanı yapımında yalnızca bir değerli taş boncuk kullanmışlardır.

Lakota kabilesinin düş kapanlarının kökeni hakkında farklı bir efsanesi vardır, ancak tılsımların Ojibwe kabilesinden çeşitli şekillerde geçtiğine inanılır. Lakota Efsanesi’nde, ruhani bir lider, örümcek şeklini alan büyük bir düzenbaz ve öğretmen ruhu olan İktomi’nin bir vizyonuna sahipti.

İktomi, manevi liderin söğüt çemberini aldı ve konuşurken üzerine bir ağ örmeye başladı. Yaşam döngüsünden bahsetti ve lidere bir yaşam döngüsünde hem iyi hem de kötü güçlerin rol oynadığını söyledi. İyileri dinlerseniz doğru yöne yönlendirilirsiniz ama kötü güçler zarar verir. Ağını örmeyi bitirdiğinde, Iktomi ruhani lidere bunun ortasında bir delik olan mükemmel bir daire olduğunu gösterdi. İyi fikirlerin buraya takılıp kötü fikirlerin delikten geçeceğini belirtti. Manevi lider, bu bilgiyi, rüyalarını filtrelemek ve tüm iyileri yakalamak ve kötüleri serbest bırakmak için rüya yakalayıcıları kullanmaya başlayan halkına getirdi.

Modern Zaman da Düş Kapanları

Modern çağda, düş kapanları bazı Kızılderili kültürleri tarafından 1960’lar-70’lerin Pan-Hint Hareketi boyunca birliğin sembolü olarak kullanıldı. Düş kapanları daha sonra ‘Yerli el sanatları ürünleri’ olarak bilinir ve popüler hediyelik eşyalar haline gelir. Dünyanın her yerindeki insanlar düş kapanlarını güzel ve ilginç nesneler olarak görürler. New Age grupları, bugün piyasada çok popüler olan, çeşitli malzemelerden farklı tarzlarda yapılmış farklı tipte düş kapanları üretmektedir. Düş kapanı görüntüleri ve takıları oldukça yaygındır ve güzel görünmeleri nedeniyle bir şekilde modaya uygun bir trend haline gelmiştir.

Bununla birlikte, bu düş kapanları, genellikle oldukça büyük, renkli ve plastik ve diğer yapay malzemelerden yapıldıkları için geleneksel düş kapanlarından çok farklıdır, oysa geleneksel düş kapanları genellikle oldukça küçüktür ve ahşap, deri, ip ve gerçek tüylerden yapılmıştır. Pek çok Kızılderili kültürü, onların çok ticarileştiğine, kötüye kullanıldığına ve anlamlarının kaybolduğuna inanıyor.

5
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!