Dan Brown filmi ve komplosu için nihai rehberiniz.

featured

Dan Brown filmi ve komplosu için nihai rehberiniz.

‘Da Vinci Şifresinden, kayıp Sembole, Robert Langdon bu ay ekranlara dönmeden önce heyecanlanın.

Dünya çapında basılan kitaplarının 200 milyondan fazla kopyasına sahip olan 57 yaşındaki Da Vinci Şifresi Romancısı Dan Brown, tartışmasız bir pop-edebiyat merkezidir. Robert Langdon serisi, 2000 hit Angels & Demons’un piyasaya sürülmesinden bu yana onu sürekli olarak en çok satanlar listesinin en üstüne çıkaran din, sanat, kriptografi ve komplo teorilerinin sulu bir sayfa çevirme kombinasyonuna sahip.

Kitaplar ayrıca Tom Hanks’ın (65) başrol oynadığı ve Ron Howard’ın (67) yönettiği sinematik bir üçleme yarattı. Eleştirmenleri büyülememiş olsalar da filmler yine de dünya çapında yaklaşık 1, 5 milyar dolar hasılat elde etti. Bu ay, yayın hizmeti Peacock, The Lost Symbol adlı kitabına dayanan bir prequel TV dizisi olan en son Langdon gerilimini yayınladı (out Sept. 16). İzmeye başlamadan önce, ilk üç film hakkında hızlı bir tazeleme yapalım bilmeniz gereken her şeyle birlikte — çözülen sanat eserlerinden dolaşmaya ilham veren ortamlara ve yol boyunca çektikleri tartışmalara kadar. Dikkatli olun: ileride çok sayıda Spoiler var!

Da Vinci Şifresi (2006)

Temel alan: Robert Langdon serisinin ikinci kitabı, 2003 Da Vinci Şifresi

Louvre’daki bir küratör vücuduna oyulmuş kanlı sembollerle öldüğünde, Harvard semboloji profesörü Robert Langdon (Hanks) kurbanın torunu polis kriptoloğu Sophie Neveu’nun (Amelie) yardımıyla bir soruşturma başlatır. Leonardo Da Vinci’nin eserlerinde gizlenmiş ipuçlarını kullanarak Kutsal Kâseyi bulmak için yola çıkarlar, ancak tarihçi Sir Leigh Teabing (Ian mckellen, 82) potansiyel olarak tarih değiştiren bir sırrı ortaya çıkardığında planları değişir. Kâse bir kadeh değil, aslında İsa Mesih’in karısı ve çocuğunun annesi olan Mary Magdalene. Langdon ve Neveu, Grail’i yok etmek ve Vatikan’ın sırrını güvende tutmak isteyen Opus Dei’ye karşı bir yarışta Paris ve Londra’nın etrafında dolaşıyorlar.

Lokasyon: Paris, Londra ve İskoçya

Deşifre edilen eserler: Leonardo da Vinci’nin Vitruvyalı adamı, Mona Lisa, Son AkşamYemeği ve kayaların Madonnası; Roslin, İskoçya’daki Rosslyn Şapeli; Louvre ters Piramidi

Tartışmalar: bu bir kurgu eseri olmasına rağmen, Birçok okuyucu İsa ve Meryem Magdalene’nin birlikte bir çocuğu olduğu fikrinden öfkelendi. Howard ve Hanks’in kalabalıktan hoşlanan ekibinin on yılın en tartışmalı filmlerinden birini yaratabileceğini hayal etmek zor olsa da, film Suriye, Belarus, Lübnan, Sri Lanka, Pakistan ve daha pek çok ülkede yasaklanmaya devam etti. Vatikan yetkilileri boykot çağrısında bulundu ve ABD Katolik piskoposlar film ve Yayın Ofisi Konferansı filmi ahlaki açıdan saldırgan olarak değerlendirdi ve “derinden iğrenç ” olarak nitelendirdi.” Ulusal Albinizm ve Hipopigmentasyon Örgütü (NOAH) bile, 50 yaşındaki Paul Bettany’nin oynadığı kötü niyetli bir albino keşişi olan Silas’ın tasvirini protesto ederek harekete geçti.

Melekler ve Şeytanlar (2009)

Robert Langdon serisinin ilk kitabı, 2000 Melekler ve Şeytanlar

Papa öldü ve en iyi dört aday İlluminati olarak bilinen yeraltı toplumunun bir parçası olduğunu iddia eden bir adam tarafından kaçırıldığında, bir halefi adlandırmak için bir toplantı düzenlendi. Kardinallerin her birini öldürmeyi ve daha sonra Merkezi İsviçre’de bulunan parçacık fiziği Laboratuvarı CERN’DEN çaldığı bir antimadde kapsülünü kullanarak Vatikan’ı yok etmeyi planlar. Langdon, suikastçıyı durdurmak için nükleer fizikçi Dr. Vittoria Vetra (Ayelet Zurer, 52) ile bir araya gelir ve Roma’nın etrafında Gian Lorenzo Bernini’nin Barok heykellerinde ipuçları aramak için acele ederler.

Lokasyon: Roma ve Vatikan şehri

Deşifre edilen eserler: Gian Lorenzo Bernini’nin Habakkuk’u ve meleği, Aziz Teresa’nın Ecstasy’sive dört nehir Çeşmesi; Pantheon; Castel Sant’Angelo

Tartışmalar: ilk filmin yayınlanmasının dramasının ardından, Devam filmine verilen cevap nispeten uysaldı. Samoa, Angels & Demons’uKatolikliği çok eleştirdiğini düşünerek yasakladı, ancak ironik bir şekilde kilisenin kendisi çok daha kolaylaştı ve resmi Vatikan Gazetesi “zararsız eğlence ” olarak nitelendirdi.” Belki de en komik cevap CERN’DENDİ: filmde bir süper silah olarak tasvir edildikten sonra antimadde bilimini açıklamak için bir web sitesi kurmak zorunda kaldılar.

Cehennem (2016)

Robert Langdon serisinin dördüncü kitabı, 2013 Cehennem

Floransa’daki bir hastanede amnezi ile uyandıktan sonra Langdon, anılarını geri kazanmaya yardımcı olmak için Dr. Sienna Brooks (her şeyin Teorisi Oscar adayı Felicity Jones) ile ortak oldu. Kısa süre sonra kendilerini, yakın zamanda intihar eden Bertrand Zobrist (Ben Foster) adlı bir milyarderin geride bıraktığı Dante’den ilham alan ipuçlarını tararken bulurlar. Zobrist, Dünya’nın aşırı nüfusa sahip olduğuna inanıyordu ve dünya halkının yarısını öldürecek bir veba salgını için bir plan başlattı. Virüsü bulup çok geç olmadan şeytani planını durdurabilirler mi?

Lokasyon: Floransa, Venedik, İstanbul

Deşifre edilen eserler: Dante’nin cehennemi, Sandro Botticelli’nin Cehennem Haritası, Giorgio Vasari’nin Battaglia di Marciano

Tartışmalar: Inside the Vatican dergisinin bir yazarı, yayınlandığı sırada kitap hakkında şunları söylemiştir: “Dan Brown, Reich propaganda Bakanı Joseph Goebbels’in mükemmel takipçisi olarak tanımlanabilir; sloganı şuydu:’ yeterince büyük bir yalan söylerseniz ve tekrarlamaya devam ederseniz, insanlar sonunda buna inanacaktır. Bu kez en büyük İtalyan şair ve dindar Katolik Dante Alighieri’yi Katolikliğe yönelik saldırılarında onu kafir yaparak kullanacak kadar ileri gitti.”

Kayıp Sembol (2021)

Robert Langdon serisinin üçüncü kitabı, 2009 Kayıp Sembol

Aynı formülü izleyen üç filmden sonra, bu uyarlama işleri önemli ölçüde sarsıyor. Yeni başlayanlar için, Nbcuniversal’ın Peacock uygulamasında ve web sitesinde yayınlanacak bir televizyon dizisi. Kaynak romanın Da Vinci Yasası’ndan sonra kurulmasına rağmen, arsa, Manhattan, skandal ve ardıl gibi şovlarda yer alan Avustralyalı Amerikalı aktör Ashley Zukerman ile bir prequel haline getiriliyor- genç Robert Langdon rolüne adım atmak. Akıl hocası Peter Solomon (Eddie Izzard, 59) kaybolduğunda Langdon, kendisini ve peter’ın kızı Katherine (Valorie Curry) gibi başkentin derinliklerine götüren DC çevresinde Mason temalı bir çöpçü avına çekilir. Karmaşık bulmacaları çözün ve ölümcül bubi tuzaklarından kaçının.

Lokasyon: Washington, D. C.

Deşifre edilen Sanat Eserleri: Constantino Brumidi’nin 1865 freski Rotunda’daki Washington’un Apotheosis’i de dahil olmak üzere Capitol’un kendisinin sanatı ve mimarisi

Tartışmalar: serinin nasıl alındığı görülecektir, ancak kitap yayınlandığında Masonlar her şeyi adım adım attılar. Aslında, 2009 tarihli bir Reuters makalesine göre, bir grup Avustralyalı Mason kayıp Sembol hakkında o kadar heyecanlıydı ki, bunu tartışmak için kendi kitap kulübünü kurdular!

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!