Meryem Ana/ Bakire Meryem Sembolizmi

Meryem Ana/ Bakire Meryem Sembol anlamı Nedir?

Bakire Meryem İsa Mesih’in annesi ayrıca Our Lady, Madonna veya Kutsal Anne olarak da bilinir. Ona ne demeyi seçerseniz seçin, Meryem Ana, Hristiyan dininde güçlü bir semboldür. Meryem Ana, yıllardır evin etrafında saklanan, boyuna takılan veya dövme yaptırılan bir semboldür. Hikayesi bir efsane ve imajı çok şey simgeliyor.

Bu yazımızda Meryem Ananın tarihçesinden ve Hristiyanlığa etkisi açısından kim olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca Meryem Ana sembolizmden ve onunla olan kişi için ne anlama gelebileceğinden bahsedeceğiz.

Meryem Ana Hikayesi

Bakire Meryem’in hikayesi nesiller boyu aktarılmıştır ve İncil’in Yeni Ahit’inde yazılmıştır. Hikâye, David’in soyundan gelen Joseph adında bir adamla evlenmesi planlanan Mary adında bir kadın olduğunu söylüyor. Yılın altıncı ayında bir melek Meryem’i ziyarete gelir ve ona Rab tarafından gönderildiğini söylenir. Meryem çok korkar, ama melek korkmaması gerektiğine dair ona güvence verir. Daha sonra melek Meryem’e bir çocuk doğuracağını söyler ve ona İsa adını verir. Tanrı’nın Oğlu olacaktır ve krallık için tahtı alacaktır ve asla bitmeyecek bir Tanrı hükmünün Temsilcisi olacaktır. Bakire olduğu için bunun nasıl mümkün olacağını sorar Meryem, ancak melek Tanrı ile hiçbir şeyin imkânsız olmadığını söyler.

Hikâye, Meryem’in İsa’yı doğurduğunda 14 ila 16 yaşları arasında olduğunu ima eder. O zamanlar, bu yaştaki kızların nişanlanıp evlenmesi olağandı zaten. Evlenmek üzere olduğu Joseph ise, muhtemelen 30 yaşlarındaydı. Joseph’in marangoz olduğu düşünülüyor.

Mısır Tanrıçası İsis

Meryem Ana, yalnızca Hıristiyan dinine olan inancı temsil edebilir. Aslında üç Kutsal din olarak kabul edilen Mezopotamya dinlerinde Meryem aynı şekilde anlatılır. Aslında onun hikayesi çok çok önceden vardır. İlahi bir kudret ile, Bakire olarak hamile kalan ve ilahi bir gücün ya da ilahi bir gücün temsilcisinin annesi olan kadınlar neredeyse tüm kültürlerin ortak mirasıdır. Meryem Ana hikayesine benzer hikâyenin en Güçlüsü ve yaygını aslında Antik Mısır Tanrıçası İsis’tir. Hathor’u doğurur. Hetor şifa Tanrıçasıdır ve ölüleri bile diriltebilir.  Hikâye neredeyse birebir aynı değil mi?

Şaman inancında da ilk Türk’ü dünyaya getiren bakire bir kızdır. Kurt ona ışığını verir. Kurt ile birleşir. Cinsel Birleşme kast edilmemiştir. İlahi anlamda birleşme anlamında beraber oldukları anlatılır.

Meryem Ana, sıkıntılı zamanlarda koşulsuz sevgi ve umudun bir temsilidir. Ayrıca göklerden (ilahi) yardım arayanlara teselli vermeyi temsil eder. Bakire Meryem, hepimizin sahip olabileceğimizi umduğumuz türden bir annenin simgesidir. Sevecen, sempatik, sevgi dolu ve besleyici bir kadın. Rehberliğe veya teselliye ihtiyacımız olduğunda ulaşabileceğimiz türden bir anne.

Guadalupe Bakiresi

Meryem Ana ayrıca bağışlayıcı bir kalbi ve hayatlarını bir inanca adamaya istekli birini sembolize eder. Çoğu zaman, Meryem Ana simgesini sevenler ya da onu bir ikon olarak evlerinde ya da üstlerinde taşıyanlar Hristiyan dinine inananlardır. Ancak anlamı, temsili ve görüntünün kendisi güzel ve harika bir simgedir. Başka dinlere mensup kişilerin ya da bir dine inancı olmayan insanların bile sıkça Meryem ana ikonları heykelleri kullandığını görüyorum. Sanırım saf sevgi, masumiyet simgesi olduğu için herkes tarafından seviliyor.

Meryem Ana sembolü de mucizelerin bir temsilidir. Çocuk sahibi olması ve bakire olması başlı başına bir mucizedir, bu yüzden Meryem Ana mucizelerin olabileceğine ve kendimizi bu fikre açık bırakmamız gerektiğine işarettir.

Guadalupe Bakiresi

Guadalupe Bakiresi, Meryem Ana’nın başka bir unvanıdır, ancak belirli bir görüntüleri vardır ve daha çok Hispanik topluluklarda kullanılır. Yoksulların, ezilenlerin ve yabancıların temsilcisidir. Özelikle mahkumları koruduğuna inanılır ve mahkumlar tarafından dövmesi sıkça yaptırılır.

Bebek İsa’yı Taşıyan Meryem Ana

İsa’yı tutan Meryem Ana, Meryem Ana sembolünün yaygın bir varyasyonudur. Bakire Meryem’in İsa ile farklı yaşlarda veya onu çevreleyen meleklerle örneklerini de görebilirsiniz. Meryem Ana’nın Anne sevgisini sembol eder.

Meryem ana ve Kibele’nin Hikayeleri birbirine benzemez. Lakin Kibele, Ana tanrıça Pagan toplumlar için ne analama geliyorsa, Tek tanrılı dinlerde Meryem Ana da o analama gelir.

5
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
3
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!