Namaste, Dua Eden El, Anjali Mudra Sembol ve Anlamı

featured

Anjali Mudra Ne Anlama Geliyor?

Bu sembol ya da işaret. Mudra olarak kullanmanın dışında neredeyse evrensel bir dua etme semboldür. İki elin birleşmesi, birliği, sevgiyi, korumayı temsil eder. Yuva kurmak anlamını taşır. İki elin birleşmesi ile arada kalan boşluk ve parmakların çatı çekli olması, yuva ve ev anlamına gelir.

Yoganın el hareketlerinden biri olan Anjali mudra, çoğu Asya ülkesinde yaygın bir selamlaşma şeklidir. Yoga ayrıca maneviyatla ilişkili olduğu ve meditasyona yardımcı olduğu için anjali mudra kullanır.

Anjali, “selamlama” veya “sunma” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir ve mudra “mühür” veya “jest” anlamına gelir. Bu nedenle, anjali mudra,”selamlama mührü” olarak tercüme edilir.

Sukhasana dışında, anjali mudra, tadasana ve vrksasana gibi pozlarda da kullanılır. Güneşi Selamlamaya Yogasının da bir asanasıdır. (Yoga Hareketi)

Elleri ve avuçları bir mudrada olduğu gibi belirli bir şekilde yerleştirmek, enerji akışını düzenler ve varsayılan mudraya bağlı olarak onu vücudun belirli bir bölgesine yönlendirir.

Anjali mudra uygulamak, bileklerde ve kol eklemlerinde esnekliği artırır. Aynı zamanda anahata (kalp) çakrayı da uyarır.  Bu sembol ya da bu haraketli yapmak bazı enerjilerin açacağı çıkmasını sağlar.

  • Meditasyon sırasında odaklanmayı geliştirir.
  • Farkındalığı ve içsel farkındalığı teşvik eder.
  • Zihni sakinleştirir
  • Stresi azaltır
  • Beynin sağ ve sol yarım kürelerini birbirine bağlar

Yoga da Selamlama Mudrası

Başlamak için, yogi sukhasana’ya veya kolay poza girer. Eller bir araya getirilerek, avuç içleri anahata (kalp) çakrasının önünde nazikçe birbirine karşı yerleştirilir. Parmaklar yukarıyı gösterir. Rahatça düz otururken omurga uzar. “Namaste” derken elleri bu şekilde bir araya getirmek saygılı bir selamlamadır. Yoga topluluğunda, sınıflar genellikle bu mudra ile sona ererken, uygulamayı mühürlemenin ve kişinin kendini ve diğer yogileri onurlandırmanın bir yolu olarak Om’u söylerler.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!