Sense 8 Mistik Tablo

featured

Sense 8 Dizisi psişik insanlar için tam bir baş yapıt. Birinci sezonda bölüm beşte Wolfgang amcasının yanına gider ve arkasında bir tablo vardır. Çok dikkatimi çekti. Öylesine koyulmamıştır diye düşündüm. Bazı film ve dizilerde masanın sütündeki tek bir obje bile çok şey anlatabilir ve özellikle yerleştirilmiştir.

Psişiklerin ay ritüeli yaptıkları bir görsel olarak geldi bana. Cadıların tasviri vardı. Hekate (bakire, anne ve büyük anne olarak da tabloya yerlemiş gibi geldi.  En saf haliyle bir olmayı, bütünleşmeyi ve birlikte hareket etmenin gücünü anlatıyor gibi geldi bana. Sense 8 dizisinin ana teması da bu değil mi zaten.

“Bu da dijital haliyle yeniden çalışışmış hali eserin kime ait olduğunu bilmiyorum. Bu çalışmada benim çok hoşuma gitti. Full moon ayinini anımsattı bana…”

Eser Luis Ricardo Falero’ya aitmiş. İsmi de Faust’un Vizyonu. Sanatçının diğer eserleri de aynı şekilde mistik sanatın izleri taşıyor.  Bu eserinde “Cadıların cumartesi günü ayine gidişini” anlatıyormuş. Sanatçıyı ve eserlerini hadi biraz daha tanıyalım.

Luis Ricardo Falero (1851 – 1896)

İspanyol Ressam Luis Ricardo Falero 1851 yılında Granada’da doğdu.

İspanyol Donanması’nda bir kariyer yapmasına rağmen donanmadan ayrıldı ve Paris’e sanat, kimya ve makine mühendisliği okumaya gitti.

Kimya ve makine bölümünde yapması gereken deneylerin çok tehlikeli olması onu yalnız sanat okumaya yöneltti.

Paris’te karakalem portre ve suluboya öğrendi. Büyük ölçüde romantik bir yapıya sahip olan Falero, genç ve güzel kızların görüntülerini muhteşem ve mitolojik ortamlarda betimledi.

Bu çalışmalarından en popüler olanları; Diana, Çift Yıldız, Burçlar, Iris ve Phebus’tür. Diğer favori konular peri tabloları ve karakteristik genç ve çekici cadılardan oluşmuştur. Ayrıca doğunun güzelliği gibi oryantalist konular ve dini resimler de çalıştı. Luis Falero 1880’lerde Londra’ya yerleşti ve 1896’da orada 45 yaşında öldü.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!