Akşamdan Kalma Yüzüğü Bulundu

featured

İsrail’de “akşamdan kalma yüzüğü” bulundu

Eski Çağlarda Akşamdan Kalma Tedavisi: İsrail Şaraphanesinde Bizans Dönemi Altın Yüzük Bulundu

Akşamdan Kalma Yüzüğü

Arkeologlar İsrail’in Yavne şehrinde Bizans’tan kalma bir şaraphanede yaptıkları kazı çalışmasında benzersiz bir altın yüzük buldu.

Uzmanlara göre yüzüğün üzerindeki mor ametist taşının, akşamdan kalmalığı önlediğine inanılıyor.

Söz konusu fabrika, tüm Akdeniz’e ihraç edilen ve Gazze ya da Aşkelon şarabı diye bilinen ünlü içkinin üretiminde kullanılıyordu. Arkeologlar yüzüğü tesisteki şarap depolarından birinin yakınında ortaya çıkardı.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan mücevher uzmanı Dr. Amir Golani, “Yüzüğe sahip olan kişi varlıklıydı ve mücevherin takılması onların statüsünü ve zenginliğini gösteriyordu” dedi: Bu tür yüzükleri hem erkekler hem de kadınlar takabiliyordu.

İsrail’in Yavne şehrinde Bizans’tan Kalma Şaraphane Kazı Alanı

“İncil’de ametist taşlarının tapınağın baş rahibinin tören sırasında göğsüne taktığı 12 değerli taştan biri olduğu söylenir” diyen Dr. Golani, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu mücevher, pek çok erdemle ilişkilendirildi. Buna içkinin yan etkisinin, yani akşamdan kalmalığın önlenmesi de dahil. Arkeolog, taşa atfedilen bu özelliğin, yüzüğün şarap fabrikasında bulunmasıyla ilişkili olabileceğini belirtti. Kazıyı yürüten arkeologlardan Dr. Elie Haddad, “Yüzüğü takan kişi çok şarap içtiği için sarhoşluktan kurtulmak mı istedi? Bunu muhtemelen hiç bilemeyeceğiz” ifadelerini kullandı:

Bu muhteşem yüzüğün muhteşem deponun sahibine, bir ustabaşına ya da sadece değerli yüzüğü düşürüp kaybeden şanssız bir ziyaretçiye ait olması mümkün.

Yüzüğün tam olarak hangi tarihten kaldığı bilinmiyor. Ancak ametist taşının yer aldığı benzer altın yüzüklerin Roma devrinde yaygın olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle uzmanlar, mücevherin MS. Üçüncü yüzyılda yaşamış birine ait olabileceğini düşünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!