Çin Astrolojisi

featured

Çin kökenlerinden türetilen iki yöntem vardır: ‘kara astroloji ‘ olarak çevrilen Nag-tsi ve ‘elementlerin astrolojisi’olarak çevrilen Jung-tsi. Bunlar içerir:

  • Hem 60 yıllık döngü hem de geleneksel Çin astrolojisinin 12 hayvan işareti
  • Çin geleneğinin beş unsurundan oluşan sistem
  • Mewa veya ‘ dokuz büyülü kare’
  • I Ching’deki’ ba kua ‘ veya trigramlarla özdeş olan sekiz Parkhas

Dünyanın en eski astrolojik sistemlerinden biri olan Çin astrolojisi, ilk olarak, belirli bir anlamı olan üç çizgiden oluşan gruplar olan trigramları icat etmekle tanınan efsanevi İmparator Fu Hsi tarafından geliştirilmiştir. Bunu önce gökyüzünü gözlemleyerek ve yıldızları düşünerek yaptığı söylenir, daha sonra orada neler olduğunu ve nasıl bağlandıklarını görmek için bakışlarını yeryüzüne çevirdi.

Başka bir efsanede, Luo Nehri’nin derinliklerinden yükselen bir ‘longma’ ya da ‘ejderha atı’ üzerindeki işaretlerden ilham aldığı için bu sembolleri seçti. Sarı İmparator Huang Ti, eski Çin yazı sistemini resmileştirdi ve böylece astroloji de dahil olmak üzere her türlü Çin bilgisinin kodlanmasına yol açtı.

İmparator Yao (M. Ö. 2324-2206), göksel düzeni insan yaşamınınkiyle ilişkilendirmek için astrolojiyi kullanan bir takvim oluşturdu ve dört mahkeme astroloğu istihdam etme geleneğini başlattı. Bu dördü, dört göksel bölgeyi gözlemlemekle görevlendirildi; bu da bu dönemlerde doğal çevreyi ve insan yaşamını gözlemledikten sonra, sırasıyla dört yöne (Doğu, Güney, Batı ve Kuzey) bağlı dört mevsimi (ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış) hesaplamalarına neden oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!