Tibet Astrolojisi

featured

Tibet Astrolojisi, 1950’lerin sonlarından bu yana Tibet Budizmi tüm dünyaya yayıldı. Bu eski öğretiler, canlılara fayda sağlamak ve acılarını hafifletmek için çok sayıda yöntem içerir, ancak bunların bazıları, uygulayıcılara hem dünyevi hem de manevi yolculuklarında yardımcı olan kehanet zarları veya Tibet astrolojisi gibi çeşitli kehanet uygulamaları sistemleri de dahil olmak üzere nispeten bilinmemektedir.

Aydınlanmaya doğru…

Tibet’in zengin kültürel tarihi hem eski Hint hem de Çin geleneklerinin unsurlarını derin Budist uygulama soyları ile harmanlayarak, dünyayı anlamak ve hayatımızda karşılaşabileceğimiz talihsiz durumları gidermeyi amaçlayan çok benzersiz sistemlere yol açmıştır. Bu makale, Budist kozmoloji hakkındaki görüşlerimizi genişletmek için Tibet astrolojisinin kısa bir tarihini ve anlayışını paylaşıyor, böylece Budist pratiği hakkında normalde düşündüğümüzden daha fazlasını kapsıyorlar.

Tibet Astrolojisine Genel Bakış

Diğer birçok astrolojik işaretin yanı sıra dokuz Mewa (merkez), 12 Hayvan İşareti ve sekiz Parkha (trigram) gösteren Tibet astrolojik diyagramı.

Tibet’te, astrologlar genellikle yüksek eğitimli lamas veya öğretmenlerdir. Bilgilerini kullandıkları anlarlar ise:

  • Törenler, evlilikler, inşaat işlerinin başlatılması, tıbbi tedavi, dua bayraklarının asılması, iş ve her türlü dini ve dünyevi faaliyet için uygun tarihlerin belirlenmesi
  • Dini etkinlikler ve tatiller için takvimlerin derlenmesi
  • Astrolojik profillerin hazırlanması ve olumsuz astrolojik etkilerin hafifletilmesi için gerekli ritüellerin belirlenmesi ve bu sayede başkalarının yaşamını, sağlığını, başarısını ve refahını korumak
  • Evlilik için astrolojik profiller aracılığıyla ortakların uyumluluğunun belirlenmesi. Bazı durumlarda bu, refah, soy, sağlık vb.
  • İlişkinin belirli bir alanında başarı sağlamak için en faydalı düğün tarihini hesaplamaya bile uzanır.
  • Bazı ilaçların hazırlanması ve ayrıca hastanın durumunun teşhisi de dahil olmak üzere tıbbi tedaviye ne zaman başlanacağı. Aslında, Tibetli doktorların geleneksel eğitim sistemi, standart tıbbi bilgiye ek olarak astrolojinin yanı sıra Budist öğretilerini de içerir
  • Hasat ve iklim için aylık ve yıllık tahminler için almanaklar. Çiftçiler, mahsullerini etkileyebilecek iklim değişikliklerini ve sorunları önleyebilecek ve olumlu sonuçlar sağlayabilecek ritüelleri hesaplamak için astrologlara danışırlardı.
  • Cenazenin ne zaman yapılacağı, cenazenin nasıl yapılacağı ve hangi ritüellerin gerçekleştirileceği de dahil olmak üzere ölenler için cenaze törenleri hakkında tavsiyelerde bulunmak
  • Daha önce de belirtildiği gibi, astroloji Tibet kültüründe, manastır işlerinden tıbba, doğumdan evliliğe, ölüme ve hatta tarıma kadar önemli bir rol oynamıştır. Bu nedenle Tibet astrolojisi çok geniş bir çalışma alanıdır.

Tibet astrolojisi, üç farklı kaynağın bir araya gelmesiyle gelişti:

Vedik veya Hint astrolojisi (Kar-tsi veya beyaz astroloji olarak bilinir)

Çin astrolojisi (Nag-tsi veya siyah astroloji olarak bilinir)

Kalachakra Tantra

Beyaz astroloji ve siyah astroloji, sırasıyla Hindistan ve Çin sakinleri tarafından giyilen giysilerin baskın renginden dolayı adlandırılmıştır. Bu ülkede kökenleri benzersiz özelliklere sahip olan hem de gelenekleri sonuçlandı. Hindistan’da astroloji Hindu inancında uygulanırken, Çin’deki Taocular arasında geliştirildi. Bu geleneklerin her ikisini de birleştirerek ve Budist Kalachakra Tantra’nın eklenmesiyle Tibet astrolojisini elde ediyoruz. Bu nedenle, Tibet astrolojisi Hint ve Çin gelenekleriyle birçok benzerliği paylaşsa da, hem benzersiz Tibet hem de Budist olacak şekilde birleştirilirler.

Bu eşsiz sistemde, herkes astrolojik profillerinin etkisi altındadır, yaşam döngülerinin dönemlerinden kontrolsüz bir şekilde etkilenir: doğum, çocukluk, yetişkinlik, yaşlılık, ölüm veya mevsimlerin, yılların, havanın, ayın evrelerinin vb. Değişimi. Bu nedenle Tibet astrolojisi, bu genel kozmolojik çerçevede çeşitli hesaplamalar ve tavsiyeler sunar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!