Moola Mantra

featured

Mantralar yüksek frekansta söylemler içerdiğinden mantra dinlemek ve söylemek insanda büyük bir farkındalık yaratır.

Moola mantra’yı dinlemek ve zikretmek insana dharma’sını yani yaşam yolunu hatırlatır. Mantra’nın yarattığı farkındalık ile insan özüne uyumlanır ve unuttuğu o öz benliğine doğru çekilir. Bir şey olmaya çalışmak yerine, “kendi” olmanın neşe ve mutluluğunu yaşar.

Om Sat-Chit-Ananda Parabrahma
Purushothama Paramatma
Sri Bhagavathi Sametha
Sri Bhagavathe Namaha

Bu Vedik Sanskritçe ezgi Birlik Üniversitesinin kurucuları Sri Bhagavan ve Sri Amma vasıtasıyla insanlığa armağan edilmiştir. Genelde Deeksha terapilerinde kullanılan bu Mantra, istenildiği zaman istenildiği yerde kullanıla biliniyor.

 

Anlamını bilmeden bu Mantra’yı söylemek bile güç taşıyor. Fakat anlayarak ve yürekten söylendiğinde enerjisi milyon kat daha güçlü akıyor. Bu yüzden Moola Mantra’nın anlamını bilerek söylemek önemlidir.
Bu Mantra bir ismi çağırmak gibidir. Tıpkı bir kişiyi ismi ile çağırılınca gelip varlığını hissettiğimiz gibi, bu Mantra’yı söylerken Bağımsız Enerji tezahür eder ve kendini etrafınızda hissettirir. Evren eşzamanlı her yerde bulunduğu gibi, bu Yüce Enerji her anda her yerde belirebilir. Moola Mantra’yı derin bir saygı ve alçak gönüllülük hali içinde, içtenlikli söylendiğinde İlahi Mevcudiyet güçlenir.

OM

OM sözcüğün 100 farklı anlamı vardır. “Söylendiğine göre başlangıçta yüce bir sözcük vardı ve her şeyi o yarattı” Bu “Söz”, OM’du! Sessizce derin meditatif bir haldeyken içinizde OM sesini duyabilirsiniz. Bütün Kâinat OM sesinden meydana gelmiştir. Başlangıçta bütün Kâinatı titreştiren (evrensel) ilk sestir. OM aynı zaman “yüksek enerjiyi çağırmak” anlamına gelir. Bu Tanrısal ses var olan her şeyi yaratma, koruma, yok etme gücüne haiz olup hayat ve hareket verme kabiliyetine sahiptir.

SAT

SAT , “Evrenin aynı anda her yerde ve her şeydeki formsuz, şekilsiz, araçsız ve vasıfsız var olan sureti” demektir. Var olmayandır. Evrenin boşluğu olarak algılanır. Evrenin statik bedeni olarak ta tanımlayabiliriz. Algılanabilen ve bir şekli olan her şey bu Yokluktan oluştu. Bütün algıların dışında kalacak kadar çok ince ve süptildir. Ancak yoğunlaşıp bir şekle bürününce görülebilir. Biz evrendeyiz ve evren içimizdedir. Biz tepki isek, Evren etkidir; etki kendini tepki vasıtasıyla belli eder.

CHİT

CHİT, Kâinatın sonsuz, her yerde ve her zaman her şeyde tezahür eden gücü olan Saf Bilinçtir. Dinamik enerji veya güç olarak adlandırdığımız her şey ondan türemiştir. Herhangi bir form ve şekle bürünebilir. Hareket, yer çekimi, manyetize vs. olarak tezahür edebilen bilinçtir. Aynı zaman düşünce gücü gibi bedensel faaliyetler olarak da ortaya çıkabilir. Yüce Ruh ‘tur.

ANANDA

ANANDA, Evren’in sevinç, sevgi ve dostluk doğasıdır. Yaradılıştaki Yüce Enerji (SAT)’ı deneyimleyip Olan ile bütünleştiğinde veya Saf Bilinç (CHİT)’i yaşayınca, Tanrısal Sevinç ve Sonsuz Mutluluk (ANANDA) hali oluşur. Yüksek Bilincine bağlanınca yaşayabileceğin vecit halinin en tipik ve en muhteşem olan, evrenin temel özelliğidir.

PARABRAHMA

PARABRAHMA, Mutlak halindeki Yüce Varlıktır. Zaman ve mekân ötesindeki olandır. Evren’in Formlu ve Formsuz Öz’ü. Yüce Yaradan’dır.

PURUSHOTHAMA

Purushothama’nın çeşitli anlamları var. “Purusha” Öz veya Ruh anlamına gelir ve “Uthama” Yüce demektir; Yüce Ruh. Aynı zamanda, bize en Yüksek Alem’den rehberlik eden gücün Yüce Enerji’sidir. Purusha’nın diğer bir anlamı da İnsan; “PURUSHOTHAMA”, insanlığa rehberlik ve yardım etmek üzere ve sevgili Yaradılışa yakın olmak için, Avatar olarak enkarne olan enerjidir.

PARAMATMA

“PARAMATMA”, canlı-cansız bütün yaratılanlarda ve her varlıkta baki olan Yüce İçsel Enerji’dir. İstenen her formda veya formsuz olarak her şeye nüfuz eden “Antaryamin”dir. Nerede ve ne zaman olursa olsun istediğiniz her an rehberlik eden ve yardımınıza yetişen güçtür.

SRİ BHAGAVATHİ

SRİ BHAGAVATHİ, faal olan Yüce Zekâ, Güç (Shakti) olarak tanımlanan dişil yöndür. Yaradılışın Toprak Ana (Kutsal Ana) yönü ile ilintilidir.

SAMETHA

SAMETHA, birlikte, beraber demektir.
SRİ BHAGAVATHE
“SRİ BHAGAVATHE”, Yaradılışın sabit ve daimî olan eril yönüdür.

NAMAHA

NAMAHA, SAT-CHİT-ANANDA değeri taşıyan ve “OM” olan Evren’i selamlamak, secde etmek anlamına gelir. Aynı anda her yerde hem sabit hem değişken olan, insan formunda veya formsuz olan Yüce Ruh; Dişil ve Eril formlara rehberlik edip yardım eden Yüce Zekâ ile tamamlayandır. “Daima varlığını ve rehberliğini ararım”.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!