Deniz Kabuğu, Mercan ve İnci Sembolizmi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Denizlerin Mücevherleri ve  Anlamları 

Dünyanın kıyı şeridi boyunca çok çeşitli deniz kabukları bulunabilir. Deniz kabukları, içlerinde yaşayan hayvanlar tarafından yapılır ve tüm kabuklar düzenli olarak dışa doğru büyür. Kabuklar doğada bulunan en dikkat çekici tasarımlar arasındadır. Örnekler, odacıklı nautilus, güneş saati kabuğu ve triton kabuğudur. Kabuklar genellikle dişil olarak algılanır; doğum, iyi şans ve diriliş sembolüdür. Rahmi ve doğurganlığı temsil eder.

Yılancık

Budizm’de Buda’nın sesini sembolize eder; tanrı çağırıcı olarak isimlendirilir. Tibet Budizminde Can, koruma ve duymayı sembolize eder. Çin Budizmin de iyi şansın sekiz ambleminden biridir.

Hinduizm de Vishnu’nun çalgısıdır, takipçileri cehaletten uyandırmak için kullanılır. Lord Shiva’nın üçüncü gözü, deniz kabuğu şeklindedir. (Anadolu da yılancık taşı olarak bilinen şifa taşı, Şiva’nın gözleri olarak kabul edilir. Her şeyi görmeyi, farkındalığı ve aydınlanmayı sembolize eder.

Batı Kültürlerinde, Afrodit, Aziz Michael, Aziz Sebald sembolleridir. Kızılderili hakları tarafından elmas, altın gibi mücevher değerinde görülür.

Venüs

Deniz kabuğu, ilk yonik sembollerden biri olabilir, adı Vedik öncesi bir Hint tanrıçası olan Kauri’den türetilmiştir; yeniden doğuşu ve dişi Yaşam Kapısını temsil eder. Orta Doğu’da, Mısır’da, Güney Pasifik’te ve Akdeniz’de şifa, doğurganlık, büyü gücü veya iyi şans için bir tılsım olarak kullanılır. Romalılar deniz kabuğuna küçük matris veya küçük rahim anlamına gelen matriculus derler. Yunanlılar arasında kteis kelimesi vulva, deniz kabuğu, deniz tarağı veya tarak (deniz kızları ve sirenlerin bir özelliği) anlamına geliyordu; Çingene kadınları, muska olarak takılan deniz kabuğuna kadınsı güçlerinin odak noktası olarak değer verirdi.

Vaftiz Kabuğu

Deniz kabuğu ışığın sembolü; deniz tanrılarının tahtı, Hıristiyanlıkta kurtuluşu temsil eder; vaftiz sularını serpmek için kullanılır, ayrıca Hıristiyanlar tarafından İspanya’daki Aziz James tapınağına yapılan hac ziyaretinin tamamlandığını belirtmek için giyilir, aslen Tanrıça Bridgette’in tapınağı, Afrodit’in Kelt versiyonu.

Kabuğu üzerinde kıyıya taşındığı için “denizden doğmuş” tanrıça Venüs ile ilişkilendirilir; deniz kabukları, Lakshmi, Afrodit’in Hindu versiyonunun bir sembolüdür “okyanusun çalkalanmasından doğan” tanrıça Lakshmi, Vishnu ve anne Kama’nın eşi, güzelliği ve iyi talihi temsil eder.

Mercan

Mercan: Okyanusun Hayat Ağacı; Akdeniz’de, çocuklar için kırmızı mercan kolyeler büyülü olarak değerlenirdi; kırmızı mercan aynı zamanda hayat veren kadın kanını da sembolize eder; doğurganlığı artırmak için toz kırmızı mercan kullanılmıştır.

Mercan ayinlerde apotropik (kötülüğü önlemek için) olarak kullanılır. Çin’de shang-hu denilen, uzun ömürlülüğün amblemidir.

Inci sembolizmi kabukla yakından ilişkilidir ve ay ışığını, saflığı, gözyaşlarını, zenginliği, suların gücünü ve bilgeliği temsil eder. İstiridyeye giren yıldırımın bir sonucu olduğuna inanılan ve bu nedenle ateş ve suyun birliği olarak kabul edilir. Mübareklerin incide yaşadığına inanan Müslümanlar, cenneti simgelemek için inciyi kullanırlar. Buda’nın üçüncü gözünü ve ruhsal aydınlanmanın ve aşkın bilgeliğin sembolü olan Şiva ile ilişkilidir. (Boynunda sıra sıra taşır).

Ayı enerjisi sembolize eder. Bu sebeple gelgitleri kontrol eden ilahi özdür.

Lord Şiva
2
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!