Havamal: Yüce Olan’ın Şarkısı (Odin)

featured

Yüce Olan’ın Şarkısı onun salonunda duyuldu

Erkek oğulları için yararlıdır,

Devler için zararlı.

Konuşana selam olsun, öğrettiğine selam olsun!

Bilgiye sahip olanlar şanslı,

Dikkate alırlarsa ne mutlu!

– Havamal, Ayet 165

 

Yüce Olan’ın Şarkısı, çok farklı üç dinleyici kitlesine yöneliktir: ilk kısım halk içindir. Yalnızca günlük uğraşları için geçerli olan en basit tavsiyelere yanıt veren kaba saba bir halk; sonra, herhangi bir egzoterik okul veya kilisenin sade etiği, düzgün yaşam için ortak uygulamalar. Üçüncüsü, yaşamını ilahi amaca hizmet etmeye adayan bir öğrencide ulaşan ruhun mistik çağrışımıdır; tanrının bağlılığını taklit edebilen ve güçlerini ve kararlılıklarını herkesin iç tanrısı Odin’in “rünleri yükseltme” ilahi emeğine veren bireylere yöneliktir.

Aynı üç doğal bölünme, herhangi bir düşünce veya din sisteminde ayırt edilebilir. Her zaman, içinde bulundukları koşullardan en iyi şekilde yararlanmaktan ve hayattan zevk almaktan memnun olan, esinsiz ve bencil olan çok sayıda insan vardır. Genellikle, saygınlık görünümü talep eden ve sunan geleneksel normlara bağlı kalırlar. Gözlemlenen fenomenlerin görünmeyen nedenleri üzerinde spekülasyon yapmaktan hoşlanan ve çeşitli batıl uygulamalarla uğraşabilen oldukça fazla sayıda ikinci bir grup var. Bunların arasında daha fazla bilgi için can atan ve evrenin keşfedilmeyi bekleyen gizemleri olduğunu kabul eden pek çok kişi vardır, ancak çoğu zaman öz disiplinle elde edilen gerekli içgörü ve azimden yoksundurlar.

Üçüncü grubun çok az popüler çekiciliği var. Ruhlarının kutsal alanına nüfuz etmiş ve ilk elden bir miktar gerçeği doğrulamış olanlardan oluşur. Bunlar seçilmişlerdir, manevi doğa için çalışan, övgüye veya suçlamaya kayıtsız ve kendi amaçlarına bakılmaksızın, bunların daha büyük, evrensel kadere bağlı olduğunu bilerek az sayıdadır.

Paradoksal bir şekilde, özgecilikleri tüm insanlık için insanın evrimsel dürtüsünün omurgasını ve dayanıklılığını oluştursa da ilerlemeleri herkesin en büyük memnuniyetini getirmesi gerekir.

Bilgelik öğretmenlerinin takipçileri arasında her zaman bir ayrım yapması gerekli olmuştur: Tanrıların asil işine geri dönülmez bir şekilde bağlı olanlar, daha büyük bir bilgi payı ve onunla birlikte çok daha zahmetli bir sorumluluk alırlar. İsa öğrencilerine şunu söyledi: “Tanrı’nın krallığının sırrını bilmek size verildi; ama orada olmayanlara, bütün bunlar benzetmelerle yapılır” (Markos 4:11).

Yüce Olan’ın Şarkısı hem hitap tarzıyla hem de içeriğiyle yönlendirildiği farklı dinleyicileri gösterir.

İnsanlığın ilk ilahi öğretmenleri arasında, geçişlerinden hiçbir iz bırakmamış olan birçok kişi vardır; Odin’in bu ilerlemeden biri olduğu anlaşılıyor, çünkü The Secret Doctrine HP Blavatsky şunları söylüyor:

“Burada arkaik kayıtlardan verilenlerin tamamının olmasa da çoğunun doğru bulunacağı gün çok uzak değil. O zaman modern sembolologlar Odin’in bile … bunlardan biri olduğu konusunda kesinlik kazanacaklar. Otuz beş Buda; kendisinin ve ırkının ait olduğu kıta için gerçekten de en eskilerden biridir.”

Havamal’da ezoterik kozmogoninin özünü tanıyabilir ve Hayat Ağacı’nda bulunan kozmik ruhun ilahi fedakarlığını düşünürken derin bir hürmet ve şükran hissedebiliriz. Bu ilahi cisimleşme, bilinçli enerji dünyayı var olmaya zorlarken ve enerji bilinci, maddesini dünyaları oluşturan dev Mimer tarafından korunan bilgelik kuyusundan çekerken, herhangi bir dünyanın varoluşu boyunca gerçekleşir.

137-42 ayetleri, eski bilgeliğin bazı temel ilkelerine dikkat çekici bir şekilde özlü bir ifade verir ve tezahür eden yaşamın periyodikliğini ve her bir olay, söz ve eylemden diğerine yol açan her varoluş seviyesinde karmik eylemi açıklar.

On yedinci galder (büyü) de bu talimatların bir gizlilik mührü altında verildiğini anlatırken, son ayet bunun neden böyle olması gerektiğini açıkça gösterir: Doğa anlayışta yeterince olgunlaşmadıkça öğretilerin anlamını kavramak mümkün değildir. Onlar “insanların çocukları için faydalıdır, ama devlerin oğulları için yararsızdır”: sadece ruhsal zeka içsel mesajı almaya muktedirdir; geçici, esinsiz, dev-doğa öyle değildir, çünkü onu ayırt edecek içgörüden yoksundur. Bu nedenle, antik dünyanın Gizem okulları hakkında çok az şey biliniyor ya da bu nedenle modern çok eski zamanlardan beri var oldukları gerçeğinin ötesinde. Verdikleri bilgi, fiili yasak nedeniyle değil, daha doğrusu gelişmiş bir anlama yetisine duyulan ihtiyaç nedeniyle vasıfsız bir kişiye açıklanamazdı; Kişinin kendi sempati ve sevgi alanındaki bu kavrayışı (kelimenin tam anlamıyla kucaklama anlamına gelir), daha derin öğretilerin alınabilmesi için doğal olarak aktif olmalıdır. Bundan, Gizemlere önemli ölçüde ihanet etmek, bir böceğe yüksek matematiği açıklamak kadar imkânsız olmalıdır. Bununla birlikte, inancın ihlali, suçluda ciddi bir kusurdur ve ırkın olumsuz karmasına katkıda bulunur. Yine de anlaşıldığı kadarıyla, aydınlanmış bilge tarafından “geri getirilir” ve vermek zorunda olduklarından yararlanabilenlerle paylaşılır.

Diğer mistik şiirler gibi, Havamal da kısmen, Rubaiyat’ı veya Süleyman’ın Şarkısını anımsatan bir aşk şarkısı biçimini alır, belki de bu biçim, insanın ilahi benlik, iç dünya ile birliğin dokunaklı vecd için tasarlayabileceği en yakın ifadedir. Tanrı, maddi deneyimde karşılaştırılabilir hiçbir şey olmadığı için. İnsan bilincinin tam ve içten genişlemesi, doğal olarak yalnızca tüm doğası tabi olan ve içindeki tanrıyı yansıtanlara, yani Odin’in Tek Harrier’larına aittir, çünkü onların “bir”inin tam kontrolünde oldukları için bu şekilde adlandırılırlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!