Medusa Sembolünün Kökeni ve Anlamı

featured

Medusa Sembolünün Kökeni ve Anlamı

Dişil Gücünü Simgeleyen Medusa

Yunan mitolojisinin en tanınmış figürlerinden biri olan Medusa, aynı zamanda Gorgonlar arasında da en ünlüsü, saçları yılan ve sadece ona bakarak birini taşa çevirme yeteneğine sahiptir.

Birçoğu Medusa’yı korkunç bir canavar olarak duymuş olsa da pek çoğu onun ilginç, hatta dokunaklı geçmişini bilmiyor. Medusa bir canavardan daha fazlasıdır.  O, haksızlığa uğramış çok yönlü bir karakterdir. Medusa’nın hikayesine ve bugün neyi sembolize ettiğine daha yakından bir bakalım.

Gorgon adı, Yunanca korkunç anlamına gelen gorgos kelimesinden gelir. Medusa, Gorgon kardeşler arasında ölümlü olan tek kişiydi, ancak nasıl ölümsüz varlıklardan doğan tek ölümlü kız olabileceği açık bir şekilde belirtilmemiştir. Çünkü Medusa Olympos’un skandalıdır. Tüm skandallar da olduğu gibi ortaya çıksa bile gerçekler hala pek çok ayrıntı sır olarak kalır.

Medusa’nın Hikayesi

Medusa’nın güzelliği o kadar dikkat çekiciydi ki Poseidon bile onu karşı konulmaz bulmuş ve onu baştan çıkarmaya çalışmıştı. Ancak, sevgisine karşılık vermeyince, ona saldırdı ve Athena tanrıçasına adanmış bir tapınağın içinde tecavüz etti.

Athena, bilinmeyen bir nedenle Poseidon’u işlediği tecavüzden dolayı cezalandırmadı. Bunun nedeni Poseidon’un amcası ve güçlü deniz tanrısı olması olabilir, bu da teknik olarak Poseidon’u suçundan dolayı cezalandırabileceği anlamına geliyordu. Ayrıca Athena’nın Medusa’nın güzelliğini ve erkeklerin ona olan çekiciliğini kıskanması da olabilirdi. Sebebi ne olursa olsun, Athena gazabını Medusa’ya yöneltti ve onu, kafasından yılanlar çıkan ve gözlerinin içine bakan herkesi anında taşa çevirecek ölümcül bir bakışla iğrenç bir canavara dönüştürerek cezalandırdı. Tezavüz kurbanlarına hala günümüzde aynı muamele sergilenmiyor mu? Suçlular cezalandırılmıyor ya da çok az ceza alıyor kurban ise en çirkin şekilde ceza alıyor.

Bazı hikayeler, tecavüz sonucunda Medusa’nın kanatlı at Pegasus’u ve altın kılıcın kahramanı Chrysaor’u doğurduğunu söylüyor. Bununla birlikte, diğer hesaplar, iki çocuğunun Perseus tarafından öldürüldükten sonra kafasından çıktığını söylüyor. Yılan başlı kadın ve Yılanların sultanı Şahmeranın benzer hikayeleri; Şahmeran ihanete uğrar ve parçalanır ve parçalanmasından sonra şifanın ve ölümün sırrı ortaya çıkar.

Medusa’nın Başını Tutan Perseus

Zeus ve Danae’nin oğlu olan yarı tanrı Perseus, Yunan mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. Medusa’yı öldürmek için bir göreve gönderilmiş ve tanrıların ve onun zekasının, cesaretinin ve gücünün yardımıyla, kalkanını ayna gibi kullanarak ve onunla savaşırken doğrudan göz temasından kaçınarak başarılı bir şekilde onu bulup kafasını kesmiştir.

Kafası kesildikten sonra bile Medusa’nın kafası hala yaşamaya devam eder. Perseus, kopmuş kafasını deniz canavarı Cetus’u öldürmek için güçlü bir silah olarak kullanır. Sonunda deniz canavarına kurban edilmesi gereken Etiyopya prensesi Andromeda’yı kurtarmayı başarır. Athena Medusa’nın başını kalkanına işler ve Artık yenilmez bir savaşçıya dönüşür. Medusa artık tapınakların koruyucusu haline gelmiştir. Tabi Burada Asıl kahraman Medusa olmasına rağmen Övgüleri almayacaktır.

Çağlar Boyunca Medusa

Medusa, orijinal olarak Arkaik dönemde neredeyse komik bir şekilde tasvir edilmiştir. Çanak çömlek üzerine boyanmış ve bazen mezar anıtlarına oyulmuş, şişkin gözleri, dolgun sakalı ve sallanan bir dili olan korkunç görünümlü bir yaratık olarak.

Klasik dönemde Medusa’nın temsilleri değişmeye başlamış ve yüz hatları giderek kadınlaşmıştır. Daha pürüzsüz bir cildi vardı ve dudakları daha şekilli hale geldi. Klasik sanatçılar ona bir makyaj yaptı ve birkaç yüzyıl sonra, Roma ve Helenistik yazarlar da kökenini açıklamak için hikayesini farklı yorumladılar.

Sanatçılar bu değişiklikleri not alarak çalışmalarında öne çıkararak Medusa’nın görüntülerini daha insani hale getirdiler. Bununla birlikte, kaderi mühürlenmiştir ve kaç kez baştan yaratmış olursa olsun, yine de Perseus’un elinde ölür.

Medusa’nın Hikayesinden Dersler

Güçlü Kadınları Susturmak: Medusa’nın kafasının kesilmesi, duygularını dile getiren güçlü kadınları susturmanın simgesi olarak görülebilir.  Güçlü kadınlar tarihsel olarak erkeklerin fethini ve kontrolünü üzerinde tehditkâr olarak görülmüştür. Medusa bunun mükemmel bir simgesidir.

Tecavüz Sorunu: Medusa damgalandı ve erkek şehvetinin sonuçlarından haksız yere suçlandı. Güzelliğiyle bir tanrıyı “kışkırttığı” için haksız yere suçlandı. Bilgelik tanrıçası olduğu varsayılan Athena, tacizcisini cezalandırmak yerine onu korkunç bir canavara dönüştürerek cezalandırdı. Medusa’nın bugün hala devam eden cinsel damgalanmanın eski bir temsili olduğu söylenebilir. Tecavüz kurbanlarının genellikle tecavüz için suçlandığı ve bazı kültürlerde toplum tarafından aşağılandığı, dışlandığı ve ‘zarar görmüş mal (kızlığı bozulmuş) ‘ olarak hala etiketlendiği biliyoruz.

Femme Fatale: Medusa, arketipik femme fatale) çekici ve baştan çıkarıcı kadın)’dir. Medusa ölümü, şiddeti ve erotik arzuyu sembolize eder. Bir zamanlar büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kadın, bir tanrı tarafından tecavüze uğradıktan sonra bir canavara dönüşmüştür. O kadar güzel ki, güçlü erkekler bile çekiciliğine karşı koyamamıştır. Medusa Antik Yunan dönemi hatta günümüz Yunan güzelliği dışında anlatılır. Simsiyah dolgun saçlı, simsiyah gözlü, kalın dudaklı olduğu anlatılır. (Bu tarif bana Türkan Şoray’ı Anımsatıyor.) Belki de Farklı olması onu çekici kılıyordu.

Modern Zamanda Medusa

Yunan mitolojisinin en tanınmış yüzlerinden biri olan Medusa, modern ve antik sanatta kapsamlı bir şekilde temsil edilmiştir. Yüzü, mitoloji kitaplarının, özellikle Bulfinch’in ve Edith Hamilton’ın kitaplarının kapaklarında yer bulunur. O ve kız kardeşleri, zamanımızın en ünlü edebiyat eserlerinden biri olan Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi’nde de anılmıştır.

Modern güçlü kadınlar, gücü, cinselliği ve toplumda ve siyasette ortaya çıkan rollerinin kabulünü tasvir etmek için gururla yılanlarla dolu bir kafa ikonu kullandılar. En ünlü kadın isimlerinden bazıları, Rihanna, Oprah Winfrey ve Condoleezza Rice dahil olmak üzere Medusa imajıyla ilişkilendirilmiştir.

Medusa, menderes deseni ile çevrili ünlü Versace logosunda da tasvir edilmiştir. Medusa’nın öne çıktığı diğer örnekler arasında Sicilya Bayrağı ve Dohalice, Çek Cumhuriyeti arması yer alır.

Özellikle neo pagan inancının oluşması ile birlikte, Medusa Kadınların ve Evlerin koruyucusu Tanrıça olarak hak ettiği yeri almıştır.

Medusa Gerçekleri

1- Medusa’nın ebeveynleri kimlerdi?

Medusa’nın ebeveynleri Phorcys ve Keto’ydu, ancak bazen Forcis ve Gaia olarak tanımlandı.

2- Medusa’nın kardeşleri kimlerdi?

Stheno ve Euryale (diğer iki Gorgon kız kardeş)

3- Medusa’nın kaç çocuğu olmuştur?

Medusa’nın Pegasus ve Chrysaor adında iki çocuğu oldu.

4- Medusa’nın çocuklarının babası kimdi?

Poseidon, denizlerin tanrısı. Athena’nın tapınağında ona tecavüz ettiğinde hamile kaldı.

5- Medusa’yı kim öldürdü?

Perseus, Mycenae’nin ve Perseid hanedanının nihai kurucusu.

6- Medusa neyi simgeliyor?

Medusa’nın sembolizmi yoruma açıktır. Bazı popüler teoriler, Medusa’yı kadınların güçsüzlüğünün, kötülüğün, gücün ve savaşçı bir ruhun sembolü olarak içerir. Ayrıca kendisine karşı olanları yok etme yeteneği nedeniyle koruyucu bir sembol olarak görülüyor.

7- Medusa’nın sembolleri nelerdir?

Medusa’nın sembolleri, yılan başı ve ölümcül bakışlarıdır.

8- Logolarda ve madeni paralarda neden Medusa’nın başı tasvir edilmiştir?

Medusa, gücü ve kişinin düşmanlarını yok etme yeteneğini temsil eder. Genellikle güçlü bir figür olarak görülür. Başı koruyucu bir sembol olarak görülüyor ve hatta Fransız Devrimi tarafından Fransız kurtuluşunun ve özgürlüğünün bir sembolü olarak kullanıldı.

9- Medusa’nın kanatları var mıydı?

Bazı tasvirler Medusa’yı kanatlı olarak gösterir. Diğerleri onu çok güzel olarak gösteriyor. Medusa’nın tutarlı bir tasviri yoktur ve tasviri değişir.

10- Medusa bir tanrıça mıydı?

Hayır, o bir Gorgon’du, üç iğrenç kız kardeşten biriydi. Ancak, ölümsüz varlıklardan doğan tek ölümlü Gorgon olduğunu söylenir. Tabi artık günümüzde pek çok pagan için O bir Tanrıça.

Güzel, tehlikeli, güçlü ve yine de trajik Medusa’yı tanımlamak için kullanılan kelimelerden sadece birkaçı. Öyle bir çekiciliği var ki, aynı anda hem korkutuyor hem de hayran bırakıyor. Yine de birçok kişi Medusa’yı bir canavar olarak görse de, arka hikayesi onu şehvet ve adaletsizliğin kurbanı olarak gösteriyor. İnkâr edilemez çekiciliği, hikayesi bir nesilden diğerine anlatılırken yaşayacak.

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
6
_a_rm_
Şaşırmış
2
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!