Koruma ve Şifa Veren Kutsal Sembol: Triquetra

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Triquetra, Vesica Piscis, Valknut Sembolü Anlamı Nedir?

Triquetra sembolünün temel gücü ise hipnozdur. Hipnotik bir enerji yayarak kişilere vizyon verdiği inancı vardır. İnsanın kendi manalarını bulması için mistik bir gücü vardır. Triquetra; koruma, şifa ve sihir getiren süptil bir enerji ürettir. Hadi bu özel sembolü daha derinden inceleyelim.

Triquetra birbirini kesen üçgenlerin oluşturduğu bir daire olarak tasvir edilir.  Aynı yarıçapa sahip iki diskin kesişmesiyle oluşturulan geometrik sivri oval bir şekildir.

Vesica Piscis Balık Geometrisi olarak kabul edilmiştir. Hristiyan inancında İsa balık ile sembolize edilmiştir. Vesica Piscis sembolünü de bu sebeple balık geometrisi olarak kabul etmişlerdir. Pek çok dinde olduğu gibi genel kabul gören bir dinden başka bir dine geçiş aşamalarında eski inancın pek çok unsuru yeni inanışa taşınır. Bazen anlamları olduğu gibi korunurken bazen de anlamlarında değişme yeni dine uyarlama durumları görülebilir. Hristiyan inanç sistemine kelt pagan inancından geçmiştir. Bir balığa benzeyen “Ichthys” (balık) olarak da bilinen dini figürleri çevreleyen bir “aureole” (hale) olarak kullanılmıştır.

Günümüz dünyasında bu sembol sıkça kullanılmaya devam etmektedir. Örneğin; Transpersonal Psikoloji Enstitüsü’nün (ITP) logosunun merkezinde kullanılır. ITP, bir Jung Psikolojisi okuludur (Carl Jung tarafından başlatılmıştır). Bu sembolü, “…içinizdeki tanrısallığın farkına varmak” olarak yorumladıklarını belirtmişlerdir.

Aynı sembol, rock grubu Led Zeppelin tarafından dördüncü albümlerinin kapağında da sergilendi. John Paul Jones, bunu Rudolph Koch’un İşaretler Kitabı bulduğunu ve hem kendine güveni hem de yeterliliği olan bir kişiyi sembolize ettiği için kullandığını ifade etmiştir.

Temel olarak Kelt Kökenli Bir Semboldür. Kelt kültürü sembollerle doludur. Sembol kadim uygarlıkların dilidir demek daha doğru olur. Sayfalarca anlatılacak bir konuyu ifade etmek için tercih edilen işarettir. Bir işareti sembol yapan en büyük etmen ise anlam gücünün dışında mistik güçlerinin olduğuna inanılmasıdır. Tüm kavramların ötesinde aslında “Üçlü Düğüm” kabul gören bir semboldü. Pek çok farklı ismi zaman içinde almıştır. Üç düğüm Kavramını daha da derinden inceleyeceğiz.

Pagan inançlarında semboller çok sade ve anlaşılırdır. Bir İskandinav sembolü olan Valknut benzer. Odin sembolü olarak kabul edilir. Kutsal bir düğüm olarak yaşamı ve ölümü sembolize eder. Yaşam anlamı en basit mana da şifa verici, ölüm olarak ise savaş da koruyucu olduğu içindir. Aslında kadim bir sembolün İskandinav inanç sistemi ile yeniden yorumlanmasıdır demek daha doğru olur. İhtiva ettiği anlam değişmemiş sadece daha keskin bir şekilde çizilmeye başlanmıştır.

Triquetra, Avrupa’da ve hatta Hindistan’da bronz çağından beri kullanılmaktadır ve 5000 yıldan daha eskidir. Adı, “üç köşe” anlamına gelen Latince “triquetrus” dan gelir.

Kelt sembollünün temelinde düğüm olarak önemli bir öneme sahiptir. Pagan ya da şaman inanç sistemlerinde düğüm, el işini, yapıyı, evi, iş hayatını, beslenmeyi ve öteki alemi ifade etmek için kullanılırdı. El sanatlarının ilk gelişim evlerinde sicim (ip ya da ip kullanılan materyallerin tümü) bir başlangıçtır. Çadırları inşa etmek için, giyinmek için, av malzemeleri yapmak için kısacası fiziksel dünya da kullandıkları her şey için düğüm atmaları gerekiyordur. İlk doğduğumuz anda göbek bağı kesilir ve düğüm atılırdı. Hayata bir düğümle başlarız.  Bu sebeple en başta düğüm yaşamı ifade eder.

Gezegenler, toprak, tanrı ve tanrıçalar, kısaca bilinmeyen aleme ipe görünmeyen bir iple bağlı olduğumuz inancı vardı. Anneye nasıl göbek bağı ile bağlı isek, büyük anneye de o şekilde bağlıyız.  Büyük anne evrenin, mutlak gücün kendisidir. Pagan ve şaman inan sistemlerin temeli dişil enerji inançtır.  Ölüm gerçekleştiğinde fiziksel dünya ile olan bağımız kopar ve evren olan bağımız devam eder. Bu yüzden düğüm semleri aynı zaman da ölümü de sembolize eder.

Üç sayısı ise neredeyse tüm inanç sitemlerinde kutsaldır. İnançların temeli olan doğa temelli inanç sistemlerinde, yer, gök ve yer altı kavramı ile başlar. İnsan üç yapıdan oluşur. Yaşam enerjisi, can ve ruh. ( Alınan ilk nefes, nefes ile fiziksel bedenin canlanmasın ı sağlayan enerji ver fiziksel beden ömrünü tamamladığında yaşamaya devam edecek gerçek varlığımız)

En temel manada “Üçlü düğüm”, mümkün olan en basit düğüm olarak kabul edilir ve her şeyin fiziksel, zihinsel ve ruhsal olmak üzere üç farklı ancak birbirine kenetlenmiş düzeyi olduğu sembolize edilir.

Neo pagan geleneksel yorumunda ise; üçlü Tanrıçayı temsil edebilir: Bakire, Anne ve Kocakarı. Yani

unutulmuş tanrıça Hekate.  Ancak, Cadıların İlahi Üçlüsü için alternatif isimler vardır: Gençlik (veya Arayıcı), Savaşçı (veya Yapıcı) ve Bilge (veya Yaşlı).

Modern Wicca’da Triquetra, Yaşamı, Ölümü ve Yeniden Doğuşu sembolize edebilir. Çevreleyen daire sabit döngü olarak görülebilir. Doğanın üç gücünü temsil eder; toprak, hava ve su veya dişil ilahiliğin üçlü boyutu: bakire, anne ve yaşlı kadın. Daire ise, evreni temsil eder.

Triqueta, hepimizin içinde taşıdığı ilahi üçlüyü birbirine bağlayarak güç verir. Seçilen üçlü ne olursa olsun:

Zihin, Beden, Ruh

Geçmiş şimdi gelecek

Dünya, Deniz, Gökyüzü

Anne, Baba, Çocuk (Doğurganlık)

Yaşam, Ölüm, Yeniden Doğuş (Yaşamın Ana Aşamaları)

Manevi, Entelektüel, Duygusal (Üç Dünya)

Baba, Oğul, Kutsal Ruh (Hıristiyanlık)

Bitki, Hayvan, Mineral (Üç Krallık)

İnanç, Umut, Hayırseverlik (Teolojik Erdemler)

Kötülük Görme, Kötülük Duyma, Kötülük Söyleme (Üç Bilge Maymun)

Kelt kültürüyle ilişkilendirilen bir sembol olmasına rağmen, Hindistan gibi birçok yerde veya Almanya gibi Avrupa ülkelerinde de bulunmuş, bu hipnotik sembolün büyük gücünün ve çekiciliğinin kanıtıdır.

Bir Triquetra gördüğünüzde aklınıza hangi enerjiler veya duygular geliyor?

21
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
2
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Triquetra dövmesi yaptırdım. Umarım beni kötülüklerden korur.

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!