Spritüal Wellness (Ruhsal sağlık) anlam ve amacın nedir?

featured

Daha sağlıklı bir yolculuk:

Ruhsal sağlık, kendinizden daha büyük bir sisteme bağlı olmak ve hayata amaç ve anlam duygusu sağlayan bir dizi değer, ilke, ahlak ve inanca sahip olmak, daha sonra eylemlerinize rehberlik etmek için bu ilkeleri kullanmaktır.


Bu tanım neredeyse her bir sistem için kullanabilir. Siyaset, dinsel inançlar, şirketler, duygusal ilişkilere kadar. Kendimizden büyük bir sisteme bağlanmak nedir?

Tanrımı mı?
A partisi mi?
X Şirketi mi?
Babamız mı?

Kendimizden büyük olan nedir? İşte asıl yolculuk burada başlıyor. Bizi kontrol eden, bize destek veren, ya da bizim kader dediğimiz; geçmiş, şimdi ve gelecek alanımızı (zaman çizgimizi ) belirleyen güç nedir?
Herkes için bu sistem farklı olabilir ya da herkes için birden fazla böyle bir sistem kontrolü vardır.
Aslında sistemi biz kontrol ediyor olabilir miyiz? Bizle birlikte geriye kalan her şey. Tek bir yaprak tanesinden bile bu büyük sistemin bir parçası olduğunu ve bibimizi etkilediğimiz devasa bir sistem olabilir mi?

Olabilir belki de olmayabilir. İnandığımız her ne ise onun gerçekliğini yaşıyoruz. Hiçbir kontrolünüz olmadan sizin her şeyinizi başka bir güç kontrol ediyor olgusuna inanıyorsanız, Elbette ki kontrol eden değil kontrol edilen olursunuz.

Daha büyük bir bulmaca tek parça

Genel sağlık ile ilişkili davranışların çoğu ruhsal sağlık önemli bileşenleridir. Örnekler arasında gönüllülük, olumlu ve iyimser olmak, topluma katkıda bulunmak, başkalarıyla bağlantı kurmak, aidiyet duygusu hissetmek ve öz bakım uygulamak sayılabilir.

Anlam ve amaç bulmak, benzersiz koşullara, bireysel deneyimlere ve küresel olaylara dayanan yaşam boyu süren bir süreç olabilir. Sağlıklı yaşamın diğer boyutlarıyla birlikte, bir kişinin ruhsal sağlıklı yaşam düzeyi genellikle yaşamları boyunca dalgalanır. Ruhsal sağlıklı yaşam yolunda çeşitli duygular yaşamak doğaldır – hem olumlu (umut, bağışlama, kabul, sevinç) hem de olumsuz (şüphe, korku, hayal kırıklığı, çatışma).

Ruhsal sağlık, kararlarımızı ve seçimlerimizi daha kolay hale getirme, değişim dönemlerinde bizi topraklama ve sıkıntı karşısında zarafet ve iç huzurla hayatta kalma esnekliğini sağlama gücüne ve yeteneğine sahiptir. Hayatımızda manevi bir öğeye sahip olmak, fiziksel veya zihinsel bir durumdan mustarip olduğunda iyileşmemize bile yardımcı olabilir.

Kişisel Yansıma

Kendinize aşağıdaki soruları sorarak kendi ruhsal sağlığınızı değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın.

Hayatıma anlam ve amaç veren nedir?
Bana umut veren nedir?
Zor zamanlardan nasıl geçebilirim? Rahatlığı nerede bulabilirim?
Diğer insanların yaşam sorunları hakkındaki görüşlerine toleranslı mıyım?
Farklı etnik, ırksal ve dini gruplar hakkındaki farkındalığımı genişletmek için girişimlerde bulunur muyum?
Benim zamanım dinlenme zamanı mı?
Değerlerim kararlarımı ve eylemlerimi yönlendiriyor mu?

Pratik Ruhsal Sağlık

Kendi ruhsal sağlığınızı geliştirmek ve uygulamak için çabalarken, sizin için çalışan tekniği ve yaklaşımı bulmak en iyisidir; sağlığın diğer boyutlarına benzer şekilde,” tek beden herkese uyar ” yaklaşımı yoktur.

Ruhsal sağlıklı yaşam yolculuğunuz aşağıdakileri içerebilir:

Meditasyon veya yoga yapmak
Dua etmek
Hayatın anlamını durulması için yalnızca sessiz zaman geçirmek
Farkındalık oluşturmak
Topluluğunuza hizmet etmek, doğada vakit geçirmek, müzik ve sanatı takdir etmek (sanat yapmak)
En temel noktada ise bu yazının amacı olan kendi değer alanınızı sorgulamak ve kendinize değer verdiğiniz ölçüde yaşamanızı şekillendirmek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!