Spritüal Wellness

featured
Man meditating yoga lotus pose at sunset mountains Travel Lifestyle relaxation emotional concept summer vacations outdoor harmony with nature calm scene

Spritüal Wellness
Ruhsal Esenlik ya da Maneviyat Ve Sağlıklı yaşam

“Manevi boyut bizim merkezimizdir. , değer sisteminize olan bağlılığımızdır. İçsel bir ilham ile kendi değer alanımızı yüceltmek ve insanlığın zamansız gerçeklerini bulma yolculuğudur.”

İnanç dünyamızla ilgili olan spritüal âlem (boyu, alan, düzlem) bizim neye inandığımızdan çok, kendi gerçeklik alanına sahiptir. Dinlerin ilgilendiği bir alan olarak görülse de, ruhsal âlem dinlerin üstündedir. Din tarihsel süreç, kültür, toplum ve egemen sistem gibi pek çok konulardan etkilenir ve gerçekliğini bunun üstüne kurar.


Ruhsal esenliğin amacı dinsel inanç sistemlerini beslemek değil, iç dünyamızı özgür kılmak üzerine kuruludur.

İnandığımız şey bizim kim olduğumuzu etkiler. Yüzlerce inanç kalıplarına sahibiz ve inanç kalıplarının çoğu bizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Sağlıklı yaşam bugün zihin, beden ve ruh boyutlarında tanımlanır. Bu boyutlara dâhil olan fiziksel, zihinsel, duygusal, cinsel, sosyal ve ruhsal sağlıktır. Bu boyutlardan herhangi birini görmezden gelirsek, bütünsel sağlıklı yaşamımız olamaz.

Ruhsal sağlık nedir? “Manevi” kelimesi, sizin en içteki benliğinizin temel boyutunu ifade eder; bu, size kim olduğunuza, nereden geldiğinize, nereye gittiğinize ve hedefinize nasıl ulaşacağınıza dair derin bir his sağlar.

Ruhsal sağlık veya esenlik ve hayatınızda oynadığı rol hakkında fazla düşünmeyebilirsiniz, ancak önemi inandığınızdan daha güçlüdür. Ruhsal sağlık farklı insanlar için farklı şeyler anlamına gelebilir. Bazıları için, maneviyat geleneksel din ile eş anlamlı olabilir, diğerleri için ise öncelikle kişisel ilişkilerin kalitesi veya doğaya olan sevgiyle ilgilidir. Ruhsal sağlık için en temel olan, hayatın anlamlı olduğu ve içinde yerinizi bulduğunuz duygusu olabilir. İnsan varlığında anlam ve amaç arayışı, içsel ihtiyaçları dünyanın geri kalanıyla dengelemek için çalışırken, kendisi ve başkaları ile bir uyum hali için çabalamaya yol açar.

Sağlıklı yaşam ile ilgili davranışların çoğu, sağlıklı bir ruhsal yaşamın temel bileşenleridir. Örnekler arasında gönüllülük, sosyal sorumluluk, iyimserlik, topluma katkıda bulunma, başkalarıyla bağlantı kurma, bir grubun parçası olma hissi ve benlik sevgisi için sebep sayılabilir.
Spritüal Wellness bu en temel değer üzerine kendi varlık amacımızı kurmak üzerine yöntemleri inceleyen ve kullanan bir sağlıklı yaşam/esenlik (wellness) sistemidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!