Büyüleyici Vegvisir, Rehberlik ve Korumanın Sembolü ve Anlamı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vegvisir, Viking Pusulası,Rünik Pusulası, Viking Rehberlik Sembolü

Aegishjalmr

Aegishjalmr ile yaygın olarak ilişkilendirilen veya ikisi arasındaki benzerlik nedeniyle bazen onunla karıştırılan Vegvisir, rune değneklerinden oluşan başka bir Viking sembolüdür.

Vegvisir, Viking Pusulası

Viking pusulası/İskandinav pusulası veya runik pusula olarak da bilinen Vegvisir’in yolunu kaybeden ya da kaybedebilecek bir kişiye rehberlik ettiğine inanılıyor. Ayrıca, eve güvenli bir şekilde geri dönülmesini sağladığına inanılıyor.

Vegvisir (VEGG-vee-seer olarak telaffuz edilir), uzun bir yolculuğa çıkanlar için güvenlik sağladığına inanılan eski bir İskandinav sembolüdür. Vegvisir’in İzlanda’dan geldiğine inanılıyor.

Birçok Viking gemisi, gemiyi ve mürettebatını denizde yok olmaktan korumak için bir tılsım olarak Vegivisir’i taşıyordu. Bununla birlikte, bu sembolün kaç yaşında olduğu konusunda tartışmalar var ve bazıları modern versiyonun sadece 20. yüzyılda popülerlik kazandığını iddia ediyor.

İşte Vegvisir’in gerçek kökenine ve bugün neden bu kadar hala yaygın olarak kullanılmaya devam etme sebeplerine bakalım.

“Vegvisir” kelimesi, iki İskandinav kelimesinin birleşimidir:

Yol, Yol veya Yol anlamına gelen Vegur

İşaretçi veya Kılavuz olarak tercüme edilen Visir

Vegvisir, Yolun İşaretçisi olarak bilinir ve onu taşıyanların uzun bir yolculuğa çıktıklarında eve dönüş yollarını bulmalarına yardımcı olduğuna inanılırdı. Sembol, birçok yolu simgeleyen sekiz yöne sahiptir.

Büyük denizciler olan Vikingler, Vegvisir’i yanlarında taşır ya da alınlarına dövme yaptırırlardı, çünkü bunun onları her zaman eve geri getireceğine inanırlardı.

Vegvisir Modern Bir Buluş mu yoksa Kadim Bir Sembol mü?

Vegvisir’de merkezi bir noktadan çıkan sekiz işaret bulunur ve her bir kol ucuna çeşitli rünler eklenir. Bu sembol bazen rünlerle çevrili bir daire içine yerleştirilmiştir.

Vegivsir’in şu anki versiyonu, 1800’lerin ortalarında yazılmış İzlanda’dan üç grimoire’dan (büyü ve sihir kitabı) geliyor. Bunlardan biri olan Huld El Yazması, bir dizi büyülü İskandinav sembolü içerir ve Vegivisr, insanları sert hava koşullarında doğru yola yönlendirmek için kullanılan sembol olarak listelenir. Vegvisir ile ilgili metin şu şekilde tercüme edilebilir:

“Bu sembolü taşıyan kişi, gideceği yeri bilmese bile fırtınalar da ve kötü havalarda yolunu kaybetmez.”

Bu zamana ait diğer iki el yazması, Vegvisir için benzer bir yorum sunar. Galdrabok, kişinin kendi kanını kullanarak Vegvisir ikonunu alnına çizmesini önerir. Böylece kişi korunacak ve seyahatlerinde rehberlik edilecektir.

Vikingler ve Güneş Taşı

Vegvisir ve Güneş Taşı

8.ve 11. yüzyıllar arasında Vikingler, evlerinden uzaklara seyahat etmelerine yardımcı olmak için çeşitli araçlar kullanan muhtemelen dünyadaki en yetenekli denizcilerdi.

Deniz yolculuklarında onlara yardımcı olmak için, Vikinglerin İzlanda spar (bir tür kalsit) olarak bilinen bir kristal parçasından yapılmış bir güneş taşı kullandıkları iddia ediliyor. Vikinglerin kristalin üzerine bir nokta koyduğuna ve ardından yukarıya baktığına inanılıyor. İzlanda direğinin doğal çift kırılması nedeniyle, tek nokta çoğaltılır ve iki katına çıkar. Daha sonra kristal, noktalar üst üste gelene ve aynı karanlığa sahip olana kadar döndürüldü. Bunu başardıklarında, güneşin yönünü belirleyebilirlerdi.

Güneştaşı Vegvisir’e çok az benzerlik gösterse de, bazı bilim adamları kristal pusulanın dört çizgi ve sekiz noktadan oluşan sembole ilham verdiğine inanıyorlar. Bu sekiz nokta, pusuladaki ana noktalara benzer.

Başlangıçta, yolculukta olanlara rehberlik ve güvenlik getiren ve eve dönüş yollarını bulmalarına yardımcı olan bir muska olduğuna inanılsa da, daha metafizik bir anlamı var. Hayatta yönü olmayanlar ya da doğru yönünü kaybedenler için güçlü bir tılsım olarak görülüyor. Vegvisir’in size aradığınız rehberliği sağladığına ve yaşamınız için doğru seçimleri yapmanıza yardımcı olduğuna inanılıyor.

Aynı zamanda, kullanıcıya, manevi düzeyde, hayatın kıvrımları ve dönüşleri boyunca her zaman rehberlik edeceklerini ve sürekli olarak o güvenli limanı manevi evleri olarak kendilerinde geri bulacaklarını hatırlatır.

İşte Vegvisir’in neyi sembolize ettiğinin kısa bir özeti:

  • Yolculuklarda rehberlik ve yön
  • Koruma ve güvenlik
  • Her zaman eve veya köklerine giden yolu bulma yeteneği
  • Güçlü ve sağlam kalma
  • Kişinin kendi hayatının kontrolünü elinde tutması ve yolculuğunda doğru seçimler yapması

Vegvisir’in sembolik anlamı, onu bugün moda ve mücevheratta popüler bir sembol haline getirdi. Dini bir sembol olmadığı ve evrensel öneme sahip olduğu için herkesin ilişki kurabileceği bir semboldür.

Vegivisir yazılı bir yüzük, kolye veya düğme takmak, seyahatlerinizde kutsanmış olmanızı ve eve güvenli bir şekilde döndüğünüzden emin olmak için İskandinav büyüsünü çağırmanın harika bir yoludur. Sembolün kendisi oldukça şık ve mücevherlerde veya dekoratif eşyalarda harika görünüyor.

Vegvisir, gizemli ama güzel tasarımı nedeniyle genellikle dövmeler için seçilir. İzlandalı şarkıcı Bjork, koluna Vegvisir dövmesi yaptırdı ve bunu her zaman eve dönüş yolunu bulabilmek için yaptığını ifade etti.

Hediye olarak Vegvisir, mezuniyetler, vedalar, gezginler, krizdeki biri veya Sevgililer Günü hediyesi olarak idealdir. Ancak, hediyeyi alan kişinin sembolizmi takdir edip etmediğini ve sembolleri rahat taşımak konusunda rahat olup olmadığını sorun.

Vegvisir bir gezgin için ne anlama geliyor?

Bu, her zaman yolunuzu bulmayı ve doğru yolu seçmeyi ifade ettiği için gezginlerin favori sembolüdür. Vegvisir, gezginler veya hayatlarının bir sonraki bölümüne başlayan biri için anlamlı bir hediyedir. Evlenmek, yeni bir işe başlamak, yeni eve taşınmak kısaca yeni bir başlangıç olarak görülen her durum için ideal bir semboldür.

Ben bir Hristiyanım, Müslümanım, inançlı değilim – Vegvisir takabilir miyim?

Vegvisir, rehberlik, koruma ve yolunu bulma gibi olumlu kavramları temsil eden dini olmayan bir sembol olduğundan, takmamak için bir neden yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, aynı zamanda büyülü birtılsım olduğuna inanılıyordu ve bazı inanç sistemlerinde tılsımlar, şeytani büyü sayılabiliyor. Bu yüzden bu tür sembollerden kaçınmayı tercih ediyorlar. Bu, inançlarınıza ve dininizin kurallarına bağlıdır.

Vegvisir etrafındaki işaretler nelerdir?

Bunlara rün denir. Runes, Vikinglerin runik alfabesi olarak bilinen yazı sisteminin harfleridir. Odin büyünün gücü olarak öğretilen mistik bir alfabe olduğuna inanılır. Kökenleri daha eski olan Türk alfabe sisteminden gelmektedir.

Kısaca Vegvisir, zorlu bir yolculuğa çıkan yolculara rehberlik etme ve onları kutsama yeteneğine sahip güçlü bir tılsım olarak görülüyor. Vegivisir’in her zaman kişiyi eve sağ salim geri götürdüğüne inanılıyor. Bugün Vegvisir bu sembolü taşınmaya devam ediyor ve sembolün anlamını bilenler tarafından değer görüyor. Mükemmel bir koruma ve yön sembolüdür.

29
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
4
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!