Derinkuyu Yeraltı Şehri

featured

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Türkiye’nin en derin yeraltı şehri, devasa taş kapılar ardında 20.000 kişiyi korumak için tasarlandı.

Muhtemelen ilk olarak MÖ 7. veya 8. yüzyılda kurulmuş olan devasa yeraltı kompleksi, zamanın antik nüfusu tarafından işgalci güçlere karşı koruma sağlamak için inşa edilmiştir. Ve ne bir savunma haline geldi. Başlangıcından bu yana sürekli büyüyen ve yüzyıllar sonra Bizans döneminde önemli ölçüde genişleyen gizli “şehir”in, kabaca uygulanmışsa şaşırtıcı derecede gelişmiş bir dizi yenilik sayesinde 20.000 kişiyi uzun süreler boyunca koruyabildiği düşünülüyor. Şehir, bölgede bulunan diğer yeraltı komplekslerinden daha derine 18 kat yeraltına iner ve sitenin her seviyesine temiz hava ve su sağlayan binlerce havalandırma bacası ve su yolu ile donatılmıştır. Kuşatma sırasında vatandaşlar sıkılmasın diye ahırlar, kiliseler, konaklama, depo ve tabii ki bir şaraphane için odalar vardı. Şehir, bir girişten içeri girilebilen, esasen onu başka bir duvar yapan devasa taş tekerleklerden yapılmış kapılarla korunuyordu.

Bugün, şehrin etrafındaki avlularda ve özel konutlarda 600’den fazla Derinkuyu Yeraltı Şehri girişi bulunmuş ve bu etkileyici savunmada bazı delikler olabileceği izlenimi uyandırılmıştır, ancak yüzlerce giriş ya da değil, birçok düşmanın bunu yapabileceği şüphelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!