Kedi Sembolizmi ve Anlamı (Totem, Erk ve Alametler)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kedi Sembolizmi ve Anlamı Nedir? (Totem, Erk ve Alametler)

Kediler, insanların sahip olduğu en sevilen evcil hayvanlardan biridir, ancak kedi sembolizmi neyi temsil eder hiç düşündünüz mü? Kedilerin, çeşitli çağrışımları vardır. Özelikle sembol açısından baktığımız zaman, pagan kültürlerde çok önemsenen bir güç hayvanı ve sembol olduğu için orta çağ kilisesi döneminde şeytanlaştırılmıştır. Hatta o kadar ileri gitmişler ki, gördükleri her kediyi ölmüşlerdir. Bunun son ucunda da fara popülasyonu artmış ve veba salgını durdurulamaz bir hale gelmiş, milyonlarca insanının ölümüyle sonuçlanmıştır. O dönenimin bu inancı nedeniyle hala kedi özellikle siyah kedi, şeytanlarla, büyücülükle, karanlıkla bağlantılı olarak görülmeye devam eder. Kedi sembolizmi aslında bağımsızlık, özgürlük, ruhsal aydınlanma, sezgi, denge ve umut gibi çok olumlu özellikleri temsil eder.

Kedi Tanrıça Bast (Bastet, Baset, Ubasti veya Pasht), Mısır’da olduğu kadar Yunanistan’da da çok saygı görmüştür. Kedilerin ölüleri hayata döndürebilecek kadar sihirli güçleri olduğuna inanılıyordu. Kediler sahiplerini iyileştirme ve hayatlarında iyi hisler oluşturma ve şans getirme yeteneklerine inanılır. Almaya da yapılan bir araştıra da kedilerin Kanser gibi rahatsızları iyileştiğine dair kanıtlar bulunmuştur.

Bu çelişkili nitelikler, kedilerin bizde uyandırdığı dengenin daha da güçlü bir sembolü haline getirir. Bu erk (güç) hayvanı bizi sabırlı ve dikkatli olmaya, her hareketimizi hesaplamaya ve her zaman büyük bir özgüven ve macera ruhuyla doğru kararı vermeye bağlar.

Kızılderili Sembolizminde Kedi

Yerli Amerikalılar için genel kedi sembolizmi, gizemli ve ezoteriktir, bağımsızlık ve enerjinin koruyucusudur. Oglala kabilesi için ise, kedilerin anlamı kara büyücülüktü, kedilerin onlara lanetler getirebileceğine inanıyorlardı.

Hopi kabilesinde, kadınlara saygısızca davranan erkeklere “Yaban Kedileri” derlerdi. Bu karakteri tasvir etmek için kullandıkları bir ifadedir. Açgözlü ve bencil bir tavırla davranan erkekleri ifade etmek için kullanırlardı.

Mohave ve Zuni kabileleri ise kedi ruhunun avlanma sırasında kendilerine yardımcı olacak iyileştirici özelliklere sahip olduğunu düşündüler.

Pawnee kabilesinde kedi sembolizminde kırmızı renk kullanılmıştır. Kırmızı rengi güneyi temsil eder ve pozitif bir enerjisi vardır.  Pawnee kabilesi yaban kedisini yıldızlara bağladılar ve çocuklarına göksel kutsamalar için kürklerini giydirdiler.

Diğer birçok hayvan gibi kedi sembolleri de klan hayvanları olarak çeşitli kabilelerde yerini almıştır. Pogumk, kara kedi sembolü olarak tasvir edilen bir Kızılderili figürüdür. Efsaneye göre, ailesini ve kabilesini bir cadıdan koruyan bir adamı anlatır.

Kediler ruhani koruyucular olarak pek çok kültür tarafından kabul görmüştür.

Uzak Doğu Sembolizminde Kedi

Maneki-Neko

Japon Kültüründe Maneki-Neko adında bir kedi sembolizmi vardır. Heykel ve bibloları sıkça kullanılır. Bu kedinin hareketleri sayesinde yıldırımdan kurtulan bir adamın efsanesi anlatılır. Maneki-Neko çağıran kedi anlamına gelir. İyi şansı, bolluğu, bereketi, parayı çağırdığına inanılır. Japonya da neredeyse tüm ticarethanelerde bulunur.

Bu sembollü iki şekilde kullanılırlar. Kedinin sol patisini kalmıştır hali, mutluluk ve şans diğer patisini kaldırılmışsa, parayla ilgili şans getiriyor demektir.  Genellikle beyaz ya da altın renkli olarak yaparlar. Beyaz veya altın iyi şans getirirken, nadir olarak yapılsa da siyah kötülüğü uzak tutmayı sembolize eder.

Çin de ise kedi ruhunun altın versiyonu zenginlik ve refah, kırmızı olan sağlık, sarı olan ise daha iyi ilişkiler içindir.

Akademik başarılar için ise yeşil Maneki-Neko kullanılır, güzellik ve uzun ömür için mor kedi, umut ve romantizm için de pembe kedi sembolizmi kullanılır. Uzak doğuda kedilere adanmış türbeler ve tapınaklara da sıkça rastlanır.

Hristiyanlık Sembolizminde Kedi

İncil’de kediler çoğunlukla vahşi hayvanlar olarak tasvir edilir. Zalim ve acımasız davranışlara sahiptir, özellikle siyah olanı şeytani bir yaratıktır, zayıfları avlayan kötü bir varlık olarak kabul edilir. Kara kedilerin içinde şeytanın yaşadığına inanılır. Bu kedilerin güçlü bir zihni olduğu kabul edilir. Luciferian ruhu insanlarla kedilere sayesinde iletişim kurabilir ve onlara istediğini yaptırabilir.

Bunlara rağmen İncil’de kediler ile ilgili iyi özellikler de bulabiliriz. İsa Mesih ile ilgili bazı anlatılarda kedi gibi güçlü ve cesaretli olduğu ifade edilir.  Kediler aslanlarla bağlantılıdır ve muhakemelerini ve bilgeliklerini başkalarına bahşeden krallar olarak tasvir edilirler.

Aslında baktığımızda genel olarak, kedilerin sembolizmi, iyi ya da kötü insan doğasının her yönünü tasvir eder. Kıskançlık ve öfke içerir, ancak aynı zamanda gücü ve görkemi de anlatır.

İslam Sembolizminde Kedi

Kediler “temizlik” ile simgelenmiştir ve saygın bir yer edinmişlerdir. Hz. Muhammed`in bir kedi dostu olması Müslümanlar için bir övünç kaynağıdır. Kedi beslemek sünnettir. Hz. Muhammed, Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş. Siyah beyaz bir Habeş kedisiymiş Müezza. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Müezza`nın soyundan geldiği kabul edilir. Müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve Mekke`nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından Hz. Muhammed`in ilgisi ile kurtulmuştu.

Hz. Muhammed, kedisi Müezza`yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammed`in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz. Muhammed, Müezza`yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Hz. Muhammed, kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu Nuaym “Ya Resul o sudan kedi içti” deyince, Resulullah “Onlar en temiz ağıza sahiptirler.” buyurmuş ve abdest almıştır.

Sahabeden Kâb kızı Kebşe isimli bir hanım şöyle anlatıyor: “Eshab-ı kiramdan kayınpederim Ebu Katade`nin abdest alması için bir kaba su koymuştum. Kedi gelip bu kaptan su içiverince Ebu Katâde biraz daha su içmesi için, kabı kedinin önüne uzattı.“ Benim kendisine hayretle baktığımı görünce, “Niye hayret ettin ey kardeşimin kızı, Resulullah efendimiz, “Kedi pis değildir, etrafınızda (evinizde) serbest dolaşsın buyurdu. Kendisi de abdest almıştı, ben de sünnet eylemekteyim.” dedi (Nakleden: İmam Malik, Muvatta, Taharet[2.13]-Diğer Kaynaklar: Ebu Davud, Taharet, 1/38; Tirmizî, Taharet, 1/69; Nesaî, Taharet, 1/54; İbn Mace.Taharet, 1/32, Ayrıca bkz. Şeybanî, 90).

Ebu Bekir Vasiti hazretleri anlatır: Bir gece Peygamber efendimizi rüyamda gördüm. Bir senedir, o kadar çok sıkıntının tesirinde kaldığımı, çok zayıflayıp ayakta namaz kılamaz hâle geldiğimi arz ettim. Evimizdeki kedi yavrulamıştı. Bir gece Peygamber efendimizi rüyamda gördüm. Bir senedir, o kadar çok sıkıntının tesirinde kaldığımı, çok zayıflayıp ayakta namaz kılamaz hâle geldiğimi arz ettim. Evimizdeki kedi yavrulamıştı. Ben bu sıkıntı içinde düşünürken, bir köpeğin kedi yavrularından birisini yakalamaya çalıştığını gördüm. Bastonumu vurunca, kaçtı. Kedinin annesi gelip yavrusunu alıp gitti. Ondan sonra iyileştim; namazlarımı ayakta kılmaya başladım. O gece rüyamda yine Peygamber efendimizi gördüm. “İyi olmanın sebebi, bir kedinin senin için teşekkür etmesidir.” buyurdu.

Bunun gibi kediler ile ilgili pek çok güzel hikâye vardır.

Kelt Sembolizminde Kedi

Keltler için kediler, Öbür Dünyanın koruyucusudur, onun sırlarını korur. Kedilerin onlar için anlamı duygusal mesafe, tahmin edilemezlik ve gizemdir.

Keltler de kedi kehaneti, kendinizi hızlandırmanız gerektiğini ve ihtiyaç duyduğunuz kaynakları huzur içinde bulacağınızı ve işleri yapma şeklinizi değiştirerek, yaratıcı olunması gerektiğini ifade eder. Kara kedilerin kötü enerjiyi uzak tutuğuna inanılırlardı.

Galce bilgelik tanrıçası ve ünlü ozan Taliesin’in annesi Ceridwen’e, emirlerini Dünya’da yerine getiren beyaz kediler inancı vardı. Aşk, doğurganlık, savaş, zenginlik, kehanet ve sihrin tanrısı olan İskandinav tanrıçası Freyja, kendisine Tanrı Thor tarafından verilen iki dev gri kedinin çektiği bir arabaya binerdi. Çiftçiler, iyi bir hasat sağlamak için kedilere adaklar bırakırlardı.

Keltlerde kedi burcu vardır. Bu Burç tarafından yönetilen bir kişi son derece zeki, analitik ve çok sezgiseldir. Bu erk kedisinden etkilenen insanlar, herhangi bir projenin başarılı ve verimli bir şekilde üstesinden gelebilirler. Kedi anlamı, ona sahip olanların dünyayı derinlemesine görmelerine yardımcı olan altıncı bir hissi gösterir. Sosyal ve çekicidirler ve gittikleri her yerde iyi bir izlenim bırakırlar, ancak ilgiden hoşlanmazlar, bu da çok uzak oldukları inancına yol açar, beklemeyi ve gözlemlemeyi sevmeyi de temsil eder.

Afrika sembolizminde Kedi

Bastet

Kedi sembolizminin haneye iyi şanslar getireceğine inanılıyordu. Dünyanın bu bölgelerinde o kadar sevilen ve sayılan hayvanlardı ki, mücevherlerle kaplandılar ve asilce muamele ettiler. Mısırlılar kedilerini mumyalardı ve kedileri öldüklerinde kaşlarını yas ritüeli olarak tıraş ederlerdi.

Bubastis Bastet Tapınağı

Kedileri öldürmek kanunen suçtu ve cezası idamcı. Ancak bir kedi sahibinin ölümden sonraki hayatta ona eşlik etmek için öldürmesi yaygındı. Tapınak ritüellerinde kedilerin kurban edilip mumyalanmaları yaygındı.

Per-Bast şehrinde Bastet tapınağı bulunur. Bastet, Hamileliği, doğumu ve doğurganlığı temsil ediyordu.

Kediler manevi koruyuculardı.  Firavun’u zehirli yılanlardan koruduğuna ve Güneş Tanrısı Ra’nın bir temsilcisi olduğuna da inanılıyordu.

Herodot’un eserinde Mısırlıları korkutmak ve teslim olmalarını sağlamak için kedileri savaşta önden gönderdikleri Mısır’ı işgal etme hikayesi bulunur.

Lilith

Kara Kedi

Kara kedinin manevi anlamının kökleri, kedinin şeklini alan ve bebeklerin nefesini çalan şeytani vampir Lilith olduğu inançlı efsanesine dayanır. Japonlar için ise kara kedi alâmeti iyiye işarettir. Japonlarda kapıya bir kara kedi geldiğinde sevinirler çünkü bu iyi şans ve talih işareti olarak görürler. Ruslar da ise iyi şans getirmesi için yeni alınan eve önce yavru bir kediyi koyarlar. Hollanda’da kediler dedikodu tayıncısıdır, bu yüzden onların etrafında özel konuşmalardan kaçınmanızı önerirler.

Kedi Mitolojisi ve Folkloru

Avrupa’nın bazı bölgelerinde, eğer bir kedi mezarın üzerinden atlarsa, cesedin tekrar bir vampir olarak dirileceğine dair bir efsane vardır.

İrlanda folklorun de ruhları çalabilen bir kedi ve bir peri arasındaki bir kombinasyon olan cat sidhe gibi sihirle ilişkili hayvanları anlatılır.

İblis kedi, Washington DC’deki hükümet binalarında doğan bir efsanedir. Bu kedi mitolojisi, bodrumlardaki farelerden kurtulmak için kedilerin buraya getirildiği tarihte başlar. Kediyi, öldükten sonra bile o yerden hiç ayrılmayan bir ruh hayvanı olarak tasvir eder. Bu kedinin seçimler sırasında ve trajedilerden önce ortaya çıktığı söylenir; örneğin, John F. Kennedy’nin ölümünden önce ortaya çıkmıştır.

Erk, güç ya da ruh hayvanı olarak kediler neyi ifadeler?

Kediler ve maneviyat yakın bir bağlantıya sahiptir. Kedinin ruhsal enerjisi, tetikte olduğunuzda ve doğru zamanlamaya ihtiyaç duyduğunuzda kendini gösterir.

Bu kedi ruhu rehberi sizi doğru zaman çizelgesinde konumlandıracak ve ne zaman harekete geçmeniz gerektiğini öğretecektir. Kedilerle olan ruhsal bağınız, yollarınızı ve dolayısıyla nihai sonuçları değiştirmenize yardımcı olabilir.

Kedi mesajı dengededir, ne zaman duracağını, düşüneceğini ve içgüdülerini dinleyeceğini bilir. Kedinin manevi anlamı ne zaman hareket edeceğinin ve ne zaman gevşeyeceğinin farkında olmaktır.

Kedilerin evinizin etrafında dolaşması içinizdeki bu niteliklere ilham vermek ve hayata yeni bir bakış açısı kazandırmak için olabilir.

İlişkinizde bağımsızlığa ihtiyaç duyuyorsanız, hayatınızdaki kedinin manevi anlamını çağırın. Bu hayvan ruhu, güveninizi artıracak ve sınırlamalarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kedilerin ruhsal önemi gizemlidir, bu yüzden ezoterik bilgi arıyorsanız, bu ruhu yardıma çağırın çünkü o gizli olan her şeyi bulma yeteneğine sahiptir.

Kedi Totemi Taşımak Hangi Enerjileri Verir?

Kedi totemine sahip olmak, risk almak söz konusu olduğunda size yardımcı olabilir. Kedinin dokuz canı olmasından, birçok fırsat yaratır, ancak kedi sembolizmin önce durumu değerlendirmekle ilgili olduğunu ve körü körüne ilerlemekle ilgili olmadığını unutmayın.

Kedi totemi, zekâ, koruma, bağımsızlık, çeviklik ve merak verir. Ona sahip olan insanlar, aydınlanma dürtüsünü hissedeceklerdir. Başkalarını etraflarına çekecek manyetizmaya, iyi hislere sahip olacaklardır. Duygusallık, gizem ve sihir, bağımsızlık ve özgürlük gibi özelliklerin enerjisini aktarabilir.

Kedi Dövmesinin Anlamı Nedir?

Kedi dövmesi, kadınlık, duygusallık, şans, ölümden sonraki yaşam ve gizemi temsil eder.

Bu, kişinin manevi bir bağlantıya ihtiyacı olduğu veya belki de ölen evcil hayvanından sonra yas tuttuğu anlamına gelebilir. Mısır kedisi dövmesi, aydınlanma arayan, okülte dalmış veya sevilen birini kaybetmiş biri tarafından seçilen bir figürdür ve bu durumda öbür dünyanın sembolüdür. Kedi yüzü, kadınsı ve zarif bir insan için tasarlanmış bir semboldür. Evcil hayvanının bir görüntüsü de olabilir.

Kedi pençeleri, bir şans tılsımıdır. Kedi gözü gerçeği arayanlar tarafından seçilir. Kişinin iç ruhunun bir temsilidir. Hapishane kedi dövmesi, birinin hırsızlık kariyerini ifade eder. Birden fazla kedi, kişinin bir grubun parçası olduğunu anlamına gelebilir. Sadece kişinin kurnaz doğasını göstermek içinde olabilir.

Birçok kültürde kediler korku uyandırıp kötü bir işaret olarak görülse de, kedilerin manevi gücünü kullanmaktan çekinmeyin. Kedi, bilgeliği ve iyi niyetli mizacıyla size birçok fayda sağlayacak, şifa ve ruhsal aydınlanma yolunda size yardımcı olmak için çağrınızı bekleyecektir.

 

 

 

 

13
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!