Ay Sembolizmi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

                              Ay Sembolizmi

Ay, kadınsı nitelikleri ve ayın evrelerinde meydana gelen doğal bir döngüyü temsil eder. Ay sembolizmi Dünya gezegenindeki hemen hemen her şeyde görülür, yaşamlarımız da bu döngüyü takip eder.

Ay sembolizminin temeli, dişil enerji sembolizmidir. Güneşin erkek niteliklerini ve erkek enerjisini temsil ettiği yerde, ay bunun tam tersini temsil eder. Biri olmadan diğerinin yaşayamayacağı yin ve yang gibi.

Ay döngüsel kalıpları (düzeni, ritmi) temsil eder. Gece boyunca ayı izlemek büyüleyici bir şeydir. Büyük ve yuvarlak olduğunda, görkemli görünümüyle büyüleniriz. Sadece kısmen görünür olduğu diğer zamanlarda, neredeyse umutla yeniden parlamasını bekleriz. Karanlık ay dönemi şükür ki ü gün sürüyor. Gezegenimizde (ve tabi ki bizde) meydana gelen doğal döngüleri simgeleyen, kendini tekrar eden bir süreci takip eder.

Ay ayrıca duygularımızı ve okyanusun gelgitleri gibi Dünya’daki olayları da belirler. Hayvanların nasıl davrandığını ve bir dereceye kadar nasıl davrandığımızı etkiler. Bu yüzden ay, çok güçlü bir etki ve hatta incelik sembolüdür.

Ayın diğer sembolleri arasında karanlık, gizem, duygu, yenilenme, zaman ve geçiş yer alır. Ayın her bir sembolizmine daha yakından bakalım.

Ayın Evreleri

Ay Sembolizmi ve Anlamları

1.Ay Doğal Döngüyü ve Düzeni Temsil Eder.

Ay, içinde bulunduğumuz zamana bağlı olarak her zaman değişir. Ay’ı Dünya’ya ve Güneş’e göre konumu nedeniyle her gün farklı görürüz. Tıpkı ay gibi, hayattaki her şeyin kendi döngüsü vardır. Biz insanlar her sabah uyanırız, işe gideriz ve günün sonunda uyuruz.

Ayın evreleri ayrıca büyümeyi ve düşüşü temsil eder. Gençken büyürüz ve dolunayın parlaklığı ile ifade edilen zirveye ulaşana kadar enerjiyle doluyuzdur. Ama yaşlandıkça bu enerji yok oluyor ve eskisi kadar güçlü değilizdir. Ay ile aynı döngüyü bizde yaşam ve ölüm süresi boyunca yaşarız.

2.Ay Dişil Güçlerin En Büyük Arketipidir.

Güneş eril enerjiyi, ay ise dişil enerjiyi temsil eder. Yin ve yang gibi. Normalde ayı karakterimizin tutku ve incelik gibi kadınsı niteliklerine bağlarız. Ay ve güneş arasındaki bu kutupsal fark, her birinin karakterlerinde gösterilir. Dişil enerji var etme, yaratıcı olma, sanatsal yön, farklı olma, çok yönlülük gibi sabit ve genel kabul görmüş her şeyin dışında kalan çeşitli ve renkli enerji temsil eder.

3.Ayın Saklı Yönü Gibidir Bilinçaltımız.

Geceleri uyuyoruz ve etrafımızda neler olup bittiğini tam olarak bilmiyoruz. Gece, bilinçaltı düşüncelerimize bağlayabileceğimiz sırlar ve gizemlerle doludur ve ay biz uyurken perde arkasında “işini” yapar. Ay dolunay olduğunda, Dünya’da yaşayan her şey üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna inanılıyor. Bazen, bu yüzden huysuz veya özellikle gergin zaman geçirir bazı kişiler dolunay zamanlarında. Bazı kişilerde son derece enerjik ve yaratıcı olabilir. Bilinç atında en çok ne var ise aslında o ortaya çıkar.

4.Ay Doğal Bir Etki Gücüne Sahiptir.

Ay bizi farkında bile olmadığımız şekillerde etkiler. Bilmeden, ayın evrelerinden etkilenebiliriz. Ay dolunay olduğunda, insanların özellikle aktif, sinirli veya aşırı duygusal olma eğiliminde oldukları söylenir.

Diğerlerinde, ters etkileri olabilir. Dolunay onları uykulu ve hatta sinirli yapabilir. Ay yokken daha aktif hale gelen hayvanların nasıl davrandığı üzerinde de açık etkileri vardır.

Bu nedenle, ayın biz ve çevremizdeki her şey üzerinde etkileri vardır. Aynı zamanda okyanusun gelgitlerini de kontrol ederek onu Dünya gezegeni üzerinde güçlü ama bir şekilde gizli bir etki haline getirir. Etkileme sanatı olarak bilinen maji, büyü, sihir ya da efsun ilimleri ile ilgilenen her kimse ayın döngülerine göre çalışmalarını yapar. Sihrin temeli ay enerjisine bağlanmıştır. Büyü ilmine sahip tüm Tanrı ve Tanrıçalarında ay ile ilişkilendirildiğini görüyoruz. Unutulmuş Tanrıça Hekate ayın döngülerini anlatan en güzel örnektir.

5.Ay Beyaz Işığı Yansıtsa da Karalılığın Baş Semboldür.

Ay gece dışarıda olduğu için onu karanlığa da bağlarız. Tamamen aydınlanmadığında geceler daha karanlıktır ve bu nedenle daha da korkutucu görünebilir. Yani ay bazen parlak olsa bile, karanlığın bir simgesidir.

Ayrıca ayı karakterimizin karanlık tarafına bağlama eğilimindeyiz. Bu parçamız, tıpkı gece ortaya çıkan ay gibi gizli kalır.

6.Gizemi Aydan Daha İyi Temsil Edebilir.

Ay ve yıldızlar hakkında düşündüğümüzde bir gizem unsuru var. İnsanlığın önemli bir kısmı için ay, bize nispeten yakın görünse de keşfedilmemiş bir varlıktı.

İlginçtir ki, insanoğlunun aya daha yakından ilgi duymaya başlaması 1609 yılına kadar değildi. Ay’ı yakından keşfetmeye başlayan ilk aydınlatıcılardan biri Galileo Galilei’ydi. Onu teleskopla yakından gözlemleyen ve tıpkı Dünya gezegeni gibi vadileri ve dağları olduğunu keşfeden ilk kişiydi.

7.Ayın Duygularımızla Yakından Bir İlişkisi Olduğu Kesin.

Ayın duygularımızı yönlendirdiği ve ayın büyüklüğünden yakından etkilendiğimiz sık sık söylenir. Ay yüksekte ve parlak olduğunda, nasıl hissettiğimiz ve nasıl davrandığımız üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna inanılır.

İster romantizm ister saldırganlık açısından olsun, bizden güçlü duygular ortaya çıkarır. Hayvanlarda, özellikle geceleri aktif olanlarda kesinlikle açıkça görülebilir. Ay en yüksek ve en parlak olduğunda en aktif olma eğilimindedirler, bu da duyguları üzerinde güçlü etkileri olduğunu gösterir.

8.Ay Kendisini Yenilediği gibi Yenilemenin de habercisidir.

Gece kendimizi yenileme zamanıdır, aynı zamanda ayın doğduğu zamandır. Ay çıktığında, uyuyoruz ve geçirdiğimiz günün yorgunluğunu atıyoruz. Bu, ayı bir yenilenme işareti yapar.

Ay’ı yenilenmeye bağlamanın bir başka yolu da ayın evreleridir. Sonunda, bir noktada çok parlak olmasa bile ay tekrar dolunay olacak.

9.Ay sayesinde  Işık Hiçbir zaman Kaybolmaz Bu Yüzden Sonsuzluğun Sembolüdür.

Ay her zaman oradaydı, ufukta bir yerde, insanlar tam olarak ne olduğunu bilmeseler bile. Üzerine daha yeni inmiş olmamıza rağmen, binlerce yıldır insanlar için gizemli ve ilginç görünüyordu.

O da insanlığın kendisinden çok daha uzun süredir var. Ay yaklaşık 4,5 milyar yıl önce yaratıldı, insanlık ise toplamda sadece 200.000 yıl yaşında!

Ayın evreleri ve üzerimize etkisi için ay takvimlerini takip Etmeyi Unutmayın.

Ay Takvimi
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!