Mucize Yöntem E.F.T

featured

”Emotional Freedom Technique” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir terimdir E.F.T. Türkçe karşılığı Duygusal Özgürleşme Tekniği olarak açıklanır. Oldukça değişik ve etkili bir yöntem olan E.F.T akupunktur ve su-jok terapiye dayalı yalnız iğne ya da materyal kullanılmadan parmak uçları ile uygulanan bir yöntemdir. Bu tekniği uygularken akupunktur ve su-joktaki meridyenler ve enerji kanallarının bulunduğu noktalar uyarılarak yapılır. Vücudumuzda temel olarak kabul edilen 24 meridyenin 14’ü bu teknikte kullanılıyor ve dolayısıyla da 14 nokta bulunuyor. Bu noktalara küçük dokunuşlar ve hafif uyarılar olarak sinyal gönderdiğimiz için bu sisteme “E.F.T” diyoruz. Ve E.F.T bu şekilde hafif dokunuşlar ve uyarılar ile yapılıyor.

Dr. Roger Callahan

E.F.T 1980’lerde Dr. Roger Callahan isimli bir psikoloğun bir terapisi sırasında yaptığı nokta çalışması sırasında tesadüfen keşfettiği bir yöntemdir. Ve daha sonra Dr. Roger Callahan araştırmalarını genişleterek T.F.T yani düşünce alanı terapisini yaratması ile bu tekniğin temeli atılmış oluyor. Çeşitli kaynak ve araştırmalar ile akupunktur ve su-jok’a dayalı bilgi ile enerji meridyenlerinin aktivitelerinin nasıl çalıştığını araştırıyor Dr. Roger Callahan. Daha sonra depresyonda, fobilerde, duygusal travmalarda, alerjilerde belli noktalara çalışarak değişik yöntemler ve yerler keşfediyor. Dr. Roger Callahan öğrencilerinden olan Gary Craigin, T.F.T yöntemindeki çalışmaları tek bir başlıkta birleştiriyor. Gary Craigin’in geliştirdiği yöntem hiçbir tanım ya da duruma gerek olmadan, kişinin fiziksel zihinsel ya da duygusal sorunu ne olursa olsun bu çalışmaların rutin olarak aynı şekilde yapılarak, aynı teknik kullanılarak yapılmasına dayalı yeni bir teknik oluşturuyor. Bu tekniğe de E.F.T diyor ve enerji psikolojisi olarak bildiğimiz alanın temel adımını da E.F.T oluşturuyor.

E.F.T nerelerde kullanılır?​

E.F.T Noktaları

Türkiye’de bu terapiyi gerçekleştiren kişiler, özellikle beyin kimyasının değiştiği problem ve rahatsızlıklarda bu yöntemi kullanmamayı tercih ediliyor. Özellikle Epilepsi ve Manik Depresif bozukluklarda E.F.T kullanılmıyor. Bunun dışındaki tüm duygusal, fiziksel ve zihinsel sorunlarda E.F.T kullanılıyor.

Korkuların ve fobilerin yok edilmesinde de kullanan bir yöntemdir E.F.T. Özellikle hayvan korkuları, yalnızlık problemleri, yükseklik problemleri, kapalı yerde kalma korkusu, karanlık problemlerinde kullanılıyor.
Öğrenciler için sınav stresini en aza indirme ve sınav korkusunu yenebilme çalışmalarında kullanılıyor. Okula ve derslere konsantrasyon, motivasyon, hiperaktiftik ve öğrenme güçlüğü gibi problemlerin çözümünde kullanılıyor. Konuya odaklanma ve kendini verebilme dikkat problemlerinde kullanılıyor.
Panik atak, psikolojik sorunlar, depresyon, uykusuzluk, stres yönetiminde kullanılıyor.
Üzüntü ve hayal kırıklıkları, affetme problemleri ve duygusal problemlerin çözümünde kullanılıyor.
Kendini ifade edememe, utangaçlık, konuşamama problemlerinin çözümlerinde de E.F.T’ye başvuruluyor.

E.F.T Noktaları

Fiziksel sorunların hemen hemen hepsinde E.F.T denenmesi önerilen bir yöntemdir E.F.T. Amaç fiziksel problemlerin altında yatan nedenler ve duygusal blokajların ortadan kaldırılmasıdır. Akupunktur ve su-jok  uygulamacıları da bu fikri baz alarak tedavi sürecini başlatmakta olduklarını söylemektedirler. Böylece de hastalığınızın temelini sarsmış ve ona neden olan durumu ortadan kaldırmış oldukları bilgisini bizlerle paylaşıyorlar. Fiziksel problemlerde özellikle semptomlarda etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle semptomların başladığı zamanı hatırlıyorsanız ve o anki psikolojinizi hatırlıyorsanız ona göre E.F.T yapabileceğinizi uygulamacılar iletmektedir. Özellikle ağrılı olan hastalıklarda ( astım gibi, bel rahatsızlığı gibi, kanser gibi, alerjiler gibi) daha etkili ve rahat bir şekilde kullanılabileceği belirtilmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!