Zodyak (Burçlar)Kuşağı Nedir?

featured

Zodyak (Burçlar) Kuşağı Nedir?

Zodyak, güneşin göklerdeki yıllık hareketinde içinden geçtiği 12 takımyıldızından oluşur. 12 takımyıldız, güneş yörüngesinin her iki tarafında yaklaşık 8 ila 9 derecelik gökyüzünde bir kuşak oluşturur. Ay ve güneş sisteminin gezegenleri de bu kuşak içinde hareket eder. Ay’ın yörüngesi Güneş’in yolunu kestiğinde tutulmalar meydana geldiğinden Güneş’in yoluna ekliptik denir.

Tanrı ve Tanrıçalar, kutsal hayvanlar için gökyüzündeki çeşitli takımyıldızlarını adlandırma kadim toplumlarda başlamıştır. Eski Mezopotamya’da, Zodyak’ı oluşturan 12 takımyıldızın seçilmesi, MÖ 2. bin yıla kadar uzanır. Her kültür Zodyak takımyıldızlarına farklı isimler verdi, modern Batı Zodyak Antik Yunan çalışmalarından geliştirildi. Dünya çapında bir ilim olan Astroloji de,  12 takımyıldızın belirlenmesi, her güneş yılında Ay’ın 12 yörüngesi tarafından yılın bölünmesiyle ilgilidir.

Modern astrolojide iki farklı zodyak popüler olarak tanınır. Zodyak, takımyıldızların gece gökyüzündeki gerçek konumlarını yansıtır. Vedik astroloji uygulayıcıları bu zodyak kullanır. Takımyıldızların yılların başlangıcına göre konumu, olarak bilinen fenomen nedeniyle her yıl biraz değişir. Batılı astrologların çoğu, MS ikinci yüzyılda Batlamyus tarafından tanımlandığı şekliyle tropikal zodyak kullanır. Ekinoksların ilerlemesi nedeniyle bahar ekinoksunda güneş 0 derece Balık’a yakındır. Batı astrolojisinde burçların sembolizminin çoğu, yılın mevsimlerine bağlıdır. Bu sembolizm, yıldız zodyakının kabul edilmesiyle artık kullanılmıyor.

Zodyak (Burçlar) Kuşağı

Zodyakın 12 burcu şunlardır: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık.

Burçlar

Dünya Güneş’in etrafında dönerken, Güneş bir dizi takımyıldızın önünden geçiyormuş gibi görünür. Güneş’in gökyüzünde tarif ettiği doğrusal yola ekliptik denir. Bu yoldaki takımyıldızlara topluca zodyak denir ve ekliptik çizginin birkaç derece yukarısında ve altında uzanır.

Ekliptik, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi tarafından tanımlanan düzlemin gök küresini geçtiği bir çizgidir. Bu nedenle zodyak, gezegenleri ve asteroit kuşağını, yani güneş sistemimizin diskini bulduğumuz gökyüzü bölgesidir.

Zodyak (hayvan çemberi) bilinen en eski göksel koordinat sistemidir ve muhtemelen eski Babil’de MÖ 5000’e kadar uzanır. Teleskopların kullanımı daha kesin bir sistem gerektirene kadar gökyüzündeki noktaları tanımlamanın temel yöntemi olarak kalmıştır.

Farklı kültürlerin gökyüzündeki karakter ve sınırların farklı tanımları vardır. Babil burcu 12 yerine 18 takımyıldızı tanımladı.

Modern setin en yeni üyesi, yaklaşık 2000 yıl önce Romalıların eklediği Terazi’dir. Terazi akrebin bir parçası olarak kullanılırdı; akrebin pençeleriydi. Terazi burcundaki en parlak iki yıldızın arapça isimleri eski tanımı yansıtır. Zuben el genubi “güney pençesi” ve Zuben eschemali “kuzey pençesi” anlamına gelir.

Zodyak Kuşağı, Havyan Çemberi, burçlar Kuşağı, Astroloji temel olarak bir gök yüzü haritasıdır. Her bir burç, kadim bilgilerin sırlarını barındırır. Üstümüzde ki büyük gücü temsil eder. Astrolojinin derin bilgilerine her bir yazımızda ulaşmaya devam edeceğiz.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!