Yaşam Çiçeği Anlamı ve Sembolizm

featured

Yaşam Çiçeği Anlamı ve Sembolizm

Drunvalo Melchizedek

Hayat çiçeği, kutsal Geometri, Evreninin Matematiği, Her şeyi kapsayan Sembol olarak da bilinir. Yaşam Çiçeği sembolü, 19 eşit oranda örtüşen daire içeren iki boyutlu bir çizimdir.  Kadim bir semboldür. Drunvalo Melchizedek, Yaşam çiçeğinin unutulmuş sırrı kitabında tüm detayları ile bu sembol ile macerasını farkındalıklarını ve çalışmalarını aktarmıştır. İki ciltten oluşan çok değeri eserini okumanızı tavsiye ederim.

Hayat Çiçeği, birbirine bağlı aynı büyüklükte 19 daireden oluşan geometrik bir tasarımdır. Görüntü, eşit oranlı çiçeklerden oluşan bir sete benziyor. Sembolün şekli de ayrıca çok güzel tabi bundan daha fazlası; varlığımız, dünyadaki yaşam ve Evrenin oluşumu için derin sembolik anlamlara sahip. Sembolü gördüğünüzde zaten farkında olmadan ona doğru çekiliyorsunuz. Düşünün 19 tane iç içe geçmiş bir geometrik şekil sadece, lakin hiçbir zaman onu o şekilde basit olarak göremiyorsunuz. Yaydığı enerji direk kendisine çekiyor. Tam ifade edemeseniz bile size çok anlamı, özel, yakınınızda tutmak istediğiniz, kendinizi ona yakın hissettiğiniz değerli bir unsura dönüşüyor.

Yaşam Çiçeği Aşamaları

Yaşam Çiçeği daha basit şekillerden veya yapılardan oluşur. Tasarım, aynı boyutta üst üste binen iki daireden oluşan geometrik bir şekil olan Vesica Piscis ile başlar. İki küreden ek daireler eklenir. Tam formuna ulaşmadan önce birbirine bağlı yedi daireden oluşan çekirdek sembol meydana gelir. Buna da Yaşam Tohumu denir.  Bitkilerin kökeni tohumlar olduğu gibi, Yaşam Tohumu sembolü de Yaşam Çiçeği tasarımı için bir yapı taşıdır.

Kutsal Geometride Yaşam Çiçeği

Kutsal Geometri teorisinde, doğada bulunan geometrik (veya matematiksel) desenler akıllı tasarımın kanıtıdır. Bu kalıpları bilimsel terimlerle açıklayabilsek de Kutsal Geometri’nin takipçileri, bunların daha yüksek bir güç tarafından yaratıldığının kanıtı olduğuna inanırlar. Doğada Kutsal Geometrinin bir örneği, Fibonacci Spirali’dir.

Fibonacci Spirali

Fibonacci Spirali, doğada ve daha büyük Evrende tekrar eden bir modeldir. Ayçiçekleri, kasırgalar, galaksiler, nautilus deniz kabukları ve hatta sarmal yılanlar bile spiraller içerir.Doğada bulunan bazı spiraller, 0 ve 1 ile başlayan ve daha sonra 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 gibi önceki iki sayının toplamı ile artan Fibonacci sayı dizisinin matematiksel modelini takip eder.

Sembolik olarak, bir spiral, büyüyen veya güç kazanan tek bir kaynaktan dışa doğru genişlemeyi temsil eder. Kutsal Geometri’de, bu örüntüyü bu kadar çeşitli yaşam güçlerinde bulmamız, kökenimizin veya yaratılışımızın tek bir kaynaktan geldiğini göstermektedir.

Yaşam Çiçeğinin anlamı nedir?

Kutsal Geometri’nin takipçileri, bu tür tekrar eden kalıpların, Dünya ve Evrensel varoluş üzerindeki yaşamın birbirine bağlı olduğunu gösterdiğine inanır. Bu düzenlemelerin, ilahi bir yaratıcı olan tek bir kaynaktan türetildiğine inanırlar.

Kutsal Geometri’de Yaşam Tohumu ve ardından Yaşam Çiçeği olmak üzere evrilen Vesica Piscis gibi semboller, yaşamın ve varoluşun yapı taşlarını simgeler. Yaratılış için planlar olarak kabul edilirler. İlahi bir yaratıcıya inanmasanız bile, Yaşam Çiçeği tasarımı, bilimsel ve ekolojik bir bakış açısıyla Dünya’daki yaşamın birbirine bağlılığını da sembolize ettiğini düşünebilirsiniz.

Leonardo da Vinci ve Yaşam Çiçeği

Vitruvius Adamı

1452’de doğan Leonardo da Vinci’nin sözde geometriye ve Kutsal Geometri’nin sunduğu imalara büyük bir ilgisi vardı. Aslında Da Vinci, daha derin anlamlar aşılamak için sanat eserinin kompozisyonlarına kutsal olarak kabul edilen şekilleri dahil etmiştir.

Tarihçiler, Da Vinci’nin ünlü çizimi Vitruvius Adamı’nın Yaşam Çiçeği sembolüne dayanılarak oluşturulduğuna inanıyor. Çizim, bir daireyle örtüşen bir kare içermektedir. Tarihçiler, Da Vinci’nin, insanların fiziksel veya maddi dünya (kare ile temsil edilir) ile manevi veya metafizik dünya (daire ile temsil edilir) arasındaki boşluğu kapattığı kavramını tasvir ettiğine inanırlar.

Ayrıca çizime temel oluşturan Yaşam Çiçeği sembolü, insanoğlunun oranlarının Evrenin yapı taşlarıyla uyumlu olduğunu göstermektedir. Yani bizler de akıllı tasarımın ürünüyüz. Da Vinci’nin dünyasının ötesinde, Yaşam Çiçeği dünyadaki diğer antik kültürlerde bulunmaktadır.

Eski Kültürlerde Yaşam Çiçeği Anlamı

Antik Mısır
Pompei

Mısır’ın Abydos antik kentinde arkeologlar, aşağıda bulunan ancak Set I Tapınağı’na bağlı olan Osirion tapınağını keşfettiler. Osirion’un devasa kırmızı granit sütunları var. Tapınak büyük olasılıkla MÖ 1294 ila 1279 arasında inşa edilmiştir. Antik mısır eserlerinde boyama ve taş oyma olarak onlarca yaşam çiçeği sembolüne rastlarız.

Antik Romalılar ayrıca, Pompei antik kentinde keşfedilen bir mozaik zemin de dahil olmak üzere, Yaşam Çiçeği tasarımını sanat eserlerine dahil ettiler.

Çin
Türk Tamga

Çin’in Pekin kentindeki Yasak Şehir’i koruyan aslanlardan birinin pençesinin altında küresel bir Yaşam Çiçeği belirir. Ayrıca, Budizm’de lotus çiçeği anlamı genellikle Yaşam Çiçeği ile eş anlamlı olarak görülür. Orta Asya Türklerinde yaşam tohumu oldukça sık kullanılırdı. Özellikle Yurt ismini verdikleri, yaşam alanları (çadırlar) bu sembol ile süslenirdi. Yurt çadırının temel inşa yapısı da yaşam çiçeği gibidir. Bu Türk Tamgaları aynı yaşam çiçeğinde olduğu gibi varlığımız, dünyadaki yaşam ve evrenin oluşumu ve hepsi ile olan bağtımızı temsil eder. Gerçek Tengri’nin ihtiva ettiği derin mana da burada saklıdır.

Yaşam Çiçeğinin temelleri, Yahudilik ve Hıristiyanlık dahil olmak üzere dini bağlamlarda ortaya çıkar. Hristiyanlıkta Yaşam Tohumu, Kutsal Üçlü’nün ve dünyanın dört bir köşesinin toplamını temsil eder. Birlikte, bu unsurlar Dünya’daki yaşamın yapı taşlarını oluşturur. Yaşam Çiçeği onların genişlemesini ve ara bağlantılarını temsil eder.

Sefirot

Mistik Yahudi Kabala uygulamasında, Yaşam Çiçeği, Sefirot adı verilen başka bir sembolle ilişkilendirilir. Bazen Hayat Ağacı olarak anılan Sefirot, bu bedendeki ilahi yaşam gücünün yanı sıra 10 kanal ruhsal uygulamayı temsil eder. Bu şekilde, Sefirot çakralar gibidir. Yaşam Çiçeği ve Kabala Sefirot’u Bu manevi sembollerdeki ortak tema, insanlarınki de dahil olmak üzere tüm yaşamın orijinal bir kaynaktan türetilmiş olmasıdır.

Bir Yaşam Çiçeği sembolü, zarif tasarımı ile yaşam ve varlığımız hakkında derin anlam ifade eder. Yaşam Çiçeği zaman, maneviyat ve varoluş hakkında büyüleyici farkındalık kazanmanın bir yoludur.

Yaşam çiçeği sembolü neden kullanılır ya da neden kullanmayınız sorusu akla gelecektir. İnsan aklı sonuçta pratik sonuçları hedef alır. Yaşam çiçeği ya da yaşam tohumu tek başına bir enerji kaynağıdır. Bu enerji kaynağı sadece sembolün bir kağıda çizimi bile ortaya çıkar. Bitmeyen pozitif enerji üretir. Yaşam enerjisi ürettiği için de hangi amaç sizi ilgilendiriyorsa onun için kullanabilir. Meditasyon, ruhani, psişik, kehanet çalışmalarında, mistik bir kapı olarak kullanılabilir. Şifa çalışmalarında şifa vericidir. Çok yüksek bir koruyucudur. Negatif enerjilere karşı dev bir kalkan görevi görür. Negatif enerjileri arındırır. En basit haliyle içeceğiniz su bardağının altına koyup suyun negatif enerjilerden arınıp pozitif enerji ile dolmasını sağlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit.

Yaşam çiçeği sembolünü ben yaşamımın tüm alanlarında kullanıyorum. Dövmesini taşıyorum. Evimin inşasında zeminin tamamını yaşam çiçeği sembolü kapladım. Altarımın tam ortasına çizdim. Kapı girişlerinde, arabamda, yatağımda, giysilerimde kısaca aklınıza gelecek her yerde, küçük büyük farklı malzemelerden yapılmış onlarcasını kullanıyorum. Yaşam çiçeği eşsiz bir semboldür. Hayatınıza dahil etmenizin faydalarını göreceksiniz. Muhteşem yaşam çiçeğinin en güzel hali Türklerin Güzel Yurt’u yazımı güzelleştirelim.

Türk Yurdu
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Mor Puhu | Gizli Mabet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!